فرا رسیدن سالروز اعتراضات پارک گزی در استانبول

سیاسی

امروز (شنبه) برابر با 31 مه سال 2014 میلادی نخستین سالروز اعتراضات ضد دولتی است که سال گذشته میلادی به مدت بیش از یک ماه در تمامی شهرهای ترکیه رخ داد و ابتدا با تحصن در پارک "گزی" استانبول علیه برنامه نخست وزیر این کشور برای ساخت یک مرکز خرید آغاز شد و در یک سال گذشته تنش‌های به وجود آمده اگر بیشتر نشده باشد به قوت خود باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، در جریان این اعتراضات هفت تن در پی خشونت‌های پلیس کشته شدند. رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه که اعتراضات پارک گزی را به قدرت‌های خارجی که مخالف تحولات و توسعه در ترکیه هستند نسبت داده، روش برخورد نیروهای پلیس با این معترضان را تحسین کرده و می‌گوید، پلیس یک موفقیت "قهرمانانه" به دست آورده است. با این حال اقدامات خصمانه و خشونت‌آمیز پلیس از سوی گروه‌های حقوق بشر و سازمان‌های اصلی جامعه مدنی داخلی و بین‌المللی مورد انتقاد قرار گرفته است.

‌مقام‌های ترکیه در چند روز اخیر اعلام کردند، 25 هزار مامور پلیس در میدان "تقسیم" که پارک گزی در آنجا قرار دارد، مستقر شده و حدود 50 ماشین آب‌پاش به این منطقه اعزام خواهند داشت تا مطمئن شوند که معترضان برای برگزاری سالروز اعتراضات پارک گزی که شرکت خود را اغلب "مقاومت و پایداری" می‌دانند، امکان دسترسی به این منطقه را نداشته باشند.

این مراسم کمی پس از انتخابات محلی 30 مارس که حزب حاکم 45 درصد آرا را در آن کسب کرده و در زمان افزایش تنش‌ها در ترکیه برگزار می‌شود.

اردوغان لفاظی‌های خود را علیه بخش‌های اجتماعی که به حزبش رای ندادند، ایراد کرده و به صورت علنی جنبش "خدمت" تحت رهبری فتح‌الله گولن را به تلاش برای سرنگونی دولتش متهم کرده است. وی همچنین گروه‌های علوی را نیز متهم کرده و می‌گوید افرادی که نسبت به حضورش در شهر "سوما" پس از فاجعه معدن که 301 معدن‌چی در آن کشته شدند، معترض بودند علوی‌هایی بودند که از شهرهای اطراف سوما به این منطقه آمدند. در 22 مه سال جاری میلادی یکی از این اعضای گروه‌های علوی که منتظر شرکت در مراسم تشییع جنازه بود، توسط پلیس به قتل رسید.

در بحبوحه چنین تنش‌هایی "وحدت تقسیم"، گروه معترضان پارک گزی اعلام کردند، 31 مه سال جاری میلادی در میدان تقسیم دست به تظاهرات خواهند زد و از مردم سراسر کشور خواستند تا برای اعتراض در این میدان و پارک گرد هم آیند. این گروه از حسین اونی موتلو، فرماندار استانبول و دیگر مقام‌های این کشور خواستند تا مانع حق مردم برای برگزاری اعتراض دموکراتیک صلح‌آمیز نشوند.

این در حالی است که دفتر فرماندار استانبول صریحاً اعلام کرده که اجازه هیچ تظاهراتی در میدان تقسیم داده نشده است.

گروه "وحدت تقسیم" گفت، ممنوعیت موجود تظاهرات در ترکیه نقض ماده 34 قانون اساسی است که آزادی بیان را تضمین کرده است. این گروه همچنین افزود، الیف چرمیک 64 ساله پس از آنکه در اعتراضات کادیکوی در معرض گاز آشک‌آور قرار گرفت، سکته قلبی کرده و پس از 150 روز کما، جان باخت.

"وحدت تقسیم" گفت، این سازمان روز شنبه در ساعت 19 به وقت محلی برای تکرار خواسته‌هایشان درباره ممنوعیت کلی استفاده از گاز اشک‌آور در میدان تقسیم تجمع خواهد کرد. این گروه همچنین از دولت خواست تا به خواسته‌های خانواده‌های قربانیان اعتراضات پارک گزی گوش فرا دهد.

مقام‌های استانبول اعلام کردند، علاوه بر استقرار 25 هزار مامور پلیس یک فروند هلی‌کوپتر نیز دائماً‌ در حال پرواز خواهد بود تا هر گونه تجمعی را شناسایی کند.

کمال کلیچداراوغلو، رهبر حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه نیز به شرکت کنندگان در این مراسم هشدار داد تا از اقدامات تحریک‌آمیز اجتناب کنند چرا که دولت در تلاش است تا ناآرامی را تحریک کند.

‌وی افزود: ما خواستار صلح در کشورمان هستیم و تمامی شهروندان باید از چنین اقدامات تحریک‌آمیز اجتناب کنند. من از دولت می‌خواهم به پلیس دستور دهد تا از آب پرفشار، باتوم و شلیک گاز اشک‌آور استفاده نکند. این معترضان فرزندان ما هستند. اگر آن‌ها قصد تظاهرات دارند به آن‌ها اجازه دهید.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از جوانان این کشور خواسته تا به فراخوان‌های شرکت در تجمع نخستین سالگرد تظاهرات میدان تقسیم توجه نکنند.

انتهای پیام

کد N309799