با خانم وزیر ایرانی دولت هند آشنا شوید

هندوستان

تسنیم نوشت:

حالا با آمدن نارندرا مودی، پای یک ایرانی نیز به دولت هند باز شده است؛ خانم سمیتری ایرانی از این پس بعنوان وزیر توسعه منابع انسانی کشور هند، نقش مهمی را در آینده اقتصادی این کشور ایفا خواهد کرد.
 چه کسی است که در دنیا نداند، هند با تکیه بر نیروی انسانی خود در چند سال اخیر، رکوردهای چشمگیر در عرصه تجارت بین الملل به ثبت رسانده و قصد دارد خود را به جمع سه اقتصاد برتر دنیا برساند؟

در این بین با نخست وزیر شدن نارندرا مودی، ملی گرای مشهور ایالت گوجرات ، اعضای دولت این کشور «رفرش» شدند و علاوه بر کاهش تعداد وزرای کابینه از میانگین سنی آنها نیز ، کاسته شده است.

اما بپردازیم به عضو ایرانی کابینه جدید دولت هند؛ خانم «سمیتری ایرانی» متولد سه‌شنبه 3 فروردین 1355 در دهلی نو است. او در یک خانواده با پیشینه پنجابی - بنگالی به دنیا آمده است. ایرانی ، اولین فرزند خانواده است و سه خواهر دارد. جالب اینجاست که او در ابتدای ورود به بازار کار بعنوان یک پیشخدمت در رستوران مک دونالد کارش را شروع کرده است.

اما در سال 2001، او با زوبین ایرانی که اصالتاً یک زرتشتی و اهل ایران است ، ازدواج می کند. یکسال بعد آنها اولین فرزند خود را به دنیا می آورند و نام این پسر را «ظُهر» می گذارند. در سال 2003 نیز، فرزند دوم این زوج یعنی دخترشان «زویش» به دنیا می آید.

سمیتری ایرانی نخستین بار در سال 2000، اولین حضورش را در تلویزیون با بازی در سریال آب و آتش شروع می کند. پس از آن نیز به نوبت در سریال ها و فیلم های دیگر، ایفای نقش می کند. در این سال ها، 5 بار موفق می شود بصورت متوالی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از آکادمی تلویزیون هندوستان دریافت می کند.

 

 ورود به دنیای سیاست

در سال 2003، سمیتری قدم در راه دشوار سیاست کشور هندوستان می گذارد. او، عضو حزب بهاریتا جاناتا می شود. خانم ایرانی در سال 2004 بعنوان عضو کمیته مرکزی حزب بهاریتا ، منصوب شد. فعالیت های وی به نفع زنان هندی باعث شد تا چند باری از طرف گروه های افراطی تهدید به مرگ شود.

با این حال در سال 2009 و با تشدید اقدامات گروهی تجاوز به عنف در هند، خانم ایرانی با پیوستن به کمپین حمایت از اعدام خاطیان، با قربانیان این حوادث ابراز همدردی کرد.

در 24 ژوئن سال 2010، سمیتری ایرانی به عنوان دبیر ملی حزب بهاریتا جاناتا منصوب شد. از این تاریخ به بعد ، وی عملاً جایگاه مدیریت شاخه زنان حزب BJP را بدست آورد.

اسب پیشرفت های سیاسی خانم ایرانی در سال 2011 نیز همچنان می تاخت چرا که در آگوست این سال او موفق شد به عنوان نماینده گجرات وارد پارلمان هندوستان شود.

ایرانی در انتخابات عمومی سال 2014 که همین چند هفته پیش برگزار شد با معاون حزب کنگره ملی یعنی راهول گاندی در منطقه اوتار پرادش به رقابت پرداخت. در پایان نیز با اختلافی جزئی، کرسی پارلمان را به راهول گاندی، باخت.

با پیروزی نارندرا مودی در انتخابات سراسری، فرصت برای پیشرفت بیشتر خانم ایرانی فراهم شد و با معرفی اعضای کابینه، همه متوجه شدند که رهبر حزب بهاریتا جاناتا ، صندلی وزارت توسعه منابع انسانی را برای سمیتری ایرانی، کنار گذاشته است. خانم ایرانی حالا با 38 سال سن، جوان ترین عضو این کابینه است.

26149

کد N309749