در آستانه سالروز تظاهرات پارک گزی؛

نخست وزیر ترکیه نسبت به برگزاری تظاهرات ضد دولتی هشدار داد

اردوغان

آنکارا - ایرنا - ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه نسبت به برگزاری تظاهرات ضد دولتی در سالروز اعترضات پارک ˈ گزی ˈ هشدار داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا ، نخست وزیر ترکیه روز جمعه در سخنانی در اجتماع مردم استانبول در سالگرد فتح این شهر توسط ترکان عثمانی ضمن محکوم کردن گروه هایی که خواستار تظاهرات ضد دولتی در روز شنبه همزمان با سالگرد اعتراضات پارک گزی شده اند ، گفت: گروه هایی بار دیگر در پی ایجاد آشوب در ترکیه هستند.

وی با اشاره به رخدادهای سال گذشته در ترکیه افزود : این گروه ها با سوءاستفاده از جوانان قصد دارند به وجهه و اقتصاد ترکیه ضربه وارد کنند.

نخست وزیر ترکیه در ادامه گفت : این گروه ها با استفاده از برخی از هنرمند و روشنفکرنماها در پی ایجاد آشوب و بلوا هستند ولی جوانان ترکیه به آنان این اجازه را نخواهند داد.

وی تصریح کرد : افرادی که سال گذشته به خیابان ها ریختند هیچ تفکری نداشتند.

گروه ˈ همبستگی تقسیم ˈ به همراه برخی از اتحادیه های کارگری و نهادهای مدنی با وجود تدابیر شدید امنیتی در نظر گرفته شده از سوی شهربانی ترکیه ، در سالروز تظاهرات پارک ˈ گزی ˈ فردا - شنبه - تظاهراتی در شهرهای مختلف این کشور برگزار می کند.

گروه همبستگی تقسیم به همراه شماری از اتحادیه های کارگری ، احزاب مخالف دولت ترکیه و نهادهای مدنی سازماندهی این تظاهرات را در نخستین سالگرد تظاهرات پارک گزی میدان تقسیم استانبول ، برعهده گرفته است.

براساس این گزارش، شماری از بازیگران، هنرمندان، خوانندگان و نویسندگان مشهور ترکیه نیز از مردم این کشور برای شرکت در این تظاهرات دعوت کرده اند.

در پی دعوت گروه همبستگی تقسیم برای شرکت مردم در این تظاهرات ، مقام های امنیتی شهر استانبول در نشستی به ریاست ˈسلامی آلتین اولوکˈ رییس شهربانی استان استانبول تدابیر امنیتی شدید اتخاذ و اعلام کرد که 25 هزار مامور پلیس و 50 دستگاه ماشین آبپاش در نزدیکی پارک گزی مستقر خواهند شد. شهربانی استانبول اعلام کرد که خیابان های منتهی به میدان تقسیم روز شنبه با 25 هزار پلیس کنترل خواهد شد.

ˈ حسین آتای موتلو ˈ فرماندار استانبول در این باره گفت : نیروهای امنیتی اقدامات لازم را برای مقابله با گروه های کوچکی که ممکن است دست به تظاهرات غیر قانونی بزنند ، اندیشیده است.

وی افزود: هنوز معلوم نیست که تظاهرات در میدان تقسیم استانبول و یا در میادین دیگر این شهر برگزار خواهد شد ، با این وجود تدابیر شدید امنیتی در میدان تقسیم به اجرا گذاشته خواهد شد.

فرماندار شهر استانبول در باره تعطیلی روز شنبه پارک گزی در میدان تقسیم این شهر گفت : این پارک ممکن است برای چند ساعتی به خاطر مسائل امنیتی و حفظ جان شهروندان تعطیل شود.

برپایه گزارش های رسانه ها، تظاهراتی نیز فردا شنبه در شهر آنکارا پایتخت ترکیه در سالروز تظاهرات پارک گزی برگزار خواهد شد.

گروه همبستگی تقسیم به همراه احزاب مخالف از مردم این شهر برای شرکت در این تظاهرات که در خیابان های مرکزی این شهر برگزار خواهد شد ، دعوت کرده است.

تظاهرات ضد دولتی در یک سال گذشته در شهرهای مختلف به صورت مقطعی و موردی ادامه داشت که اغلب به خشونت منجر شد. هفته گذشته در تظاهرات ضد دولتی در منطقه اوک میدانی استانبول که مرکز فعالیت چپگرایان و علویهای ترکیه است، دو تن کشته شدند.

خاورم ** 230** 3404
کد N309334