ظریف: به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم اما از حقوق مشروع خود چشم‌پوشی نمی‌کنیم

نسیم نوشت:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه عصر روز پنج شنبه با عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر دیدار کرد.

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر در این دیدار با ابلاغ سلام‌ها و درودهای گرم خود به مقامات کشورمان، بر نقش و جایگاه برجسته جمهوری اسلامی ایران در روند تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه در سایه دیدگاه‌های اعتدال‌گرایانه دکتر روحانی تاکید کرد.

رئیس جمهور الجزایر از روند رو به گسترش روابط استقبال و بر حمایت همه‌جانبه کشورش از این روند و ارتقای روابط در عرصه‌های مختلف تاکید کرد و افزود: الجزایر بعنوان کشور دوست جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف استقبال و حمایت می‌کند.

وی همچنین از تلاش‌های بی وقفه و موثر ایران در دوره ریاست بر جنبش عدم تعهد و مدیریت خوب این جنبش در راستای مصالح و منافع کشورهای عضو در عرصه بین‌المللی تشکر و تقدیر کرد.

رئیس جمهور الجزایر با ابراز خرسندی از روند مذاکرات جاری بین ایران و غرب در خصوص موضوع هسته‌ای، دستاوردهای جمهوری اسلامی در پیشبرد موضوع هسته‌ای و مذاکرات با ۱+۵ را تبریک گفت.

وی همچنین از حمایت‌های ایران از مردم سوریه تشکر کرد و ابراز امیدواری نمود بحران سوریه هر چه زودتر پایان یابد و منطقه به سمت ثبات و استقرار پیش برود.

دکتر ظریف نیز در این دیدار با ابلاغ سلام رئیس محترم جمهور به رئیس جمهور الجزایر خاطر نشان کرد: دولت و مردم ایران برای کشور و مردم الجزایر و رئیس جمهور این کشور احترام ویژه‌ای قائلند.

وزیر امور خارجه در دیدار با رئیس‌جمهور الجزایر با اشاره به گسترش موج خشونت در برخی مناطق و امید ملت‌ها در عبور از شرایط دشوار، به آمادگی همه جانبه ایران برای تعامل با الجزایر برای مقابله با تروریسم تاکید کرد

وزیر امور خارجه با اشاره به گسترش موج افراط و خشونت در برخی مناطق و همچنین امید ملت‌ها به حکمت و درایت رهبران برای عبور از شرایط سخت و دشوار و فائق آمدن بر مشکلات، بر آمادگی همه جانبه کشورمان برای همکاری و تعامل با الجزایر برای مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی تاکید کرد.

دکتر ظریف با اشاره به نقش و مواضع اصولی الجزایر در خصوص تحولات منطقه از جمله مواضع نزدیک و مشترک دو کشور در مجامع بین‌المللی و همچنین در دفاع از مردم و کشور سوریه تقدیر و تشکر کرد و افزود: ما مواضع شما را در خصوص دفاع از حقوق هسته‌ای مردم ایران هیچگاه فراموش نمی‌کنیم.

دکتر ظریف همچنین با تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع سوریه و تلاش‌های صورت گرفته از سوی ایران برای کمک به حل و فصل این بحران، خاطر نشان کرد: ما معتقدیم تنها راه حل مسائل سوریه از طریق رویکرد سیاسی ممکن است و ایران از هیچ تلاشی در این راستا و به خصوص در تعامل و همفکری با کشورهای موثر دریغ نمی‌ورزد.

وزیر امور خارجه همچنین بر لزوم تلاش بیش از پیش جامعه بین‌المللی برای پایان بخشیدن به جنگ و خونریزی در سوریه در راستای منافع و مصالح مردم این کشور تاکید کرد.

رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان همچنین با ارائه گزارشی از روند مذاکرات ایران با غرب تاکید کرد: ما در عین حالی که هیچگاه بدنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم، ولی از حقوق مشروع خود در بهره‌مندی از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای چشم‌پوشی نخواهیم کرد.

دکتر ظریف همچنین با اشاره به شرایط خوب و رو به گسترش روابط، به برگزاری کمیسیون عالی مشترک دو کشور در آینده نزدیک اشاره نمود و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در توسعه و گسترش روابط با کشور الجزایر قائل نیست.

 

45503

کد N309198