بررسی نامه‌های بلر به بوش برای افشای نقش وی در جنگ عراق

سیاسی

دولت انگلیس موافقت کرده تا مفاد نامه‌های نخست‌وزیر پیشین این کشور را به رئیس جمهور سابق آمریکا برای بررسی جنگ عراق ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، جان چیلکات، رئیس کمیته بررسی پرونده جنگ عراق در نامه‌ای رسمی نوشت: این بررسی به مفاد و نکات مهم ارتباطات و نامه‌های نوشته شده تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس به جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا درباره جنگ عراق که در سال 2003 آغاز شد، مربوط می‌شود. البته پاسخ‌های بوش به بلر در این گزارش گنجانده نخواهد شد و تنها دخالت بلر در آغاز جنگ عراق مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در نامه خود به جرمی هیوود، یکی از مقام‌های برجسته دولت انگلیس نوشته است: من امیدوارم که این توافق برای افشای مفاد نامه‌های تونی بلر به جورج بوش باعث شود تا از جنبه‌های مختلف آغاز جنگ عراق پرده برداشته شود.

این بررسی درباره آغاز جنگ عراق و پیامدهای آن در سال 2009 آغاز شد و انتظار می‌رفت که در سال 2010 گزارش مربوط به آن منتشر شود اما آخرین جلسات علنی آن در سال 2011 برگزار شد.

عدم توافق بر سر انتشار 25 نامه نوشته شده از جانب بلر به بوش و همچنین بیش از 130 مکالمه ضبط شده میان این دو تن بزرگترین عامل در تاخیر یافته‌های این بررسی محسوب می‌شود.

جان چیلکات در ادامه گفت:‌ دولت لندن هم اکنون به شرح ملاحظات و توجهات مطرح شده درباره این پرونده پرداخته و تاکید دارد تا هرچه سریعتر به این مساله پاسخ داده شود. این بررسی جدید از آن جهت از اهمیت برخوردار است که به فهم عمومی درباره تنایج این بررسی کمک می‌کند.

این مقام مسوول تاریخ دقیقی را درباره انتشار گزارش مربوط به پرونده جنگ عراق ارائه نکرده است اما گفته که انتظار دارد پیش از پایان سال جاری میلادی این گزارش منتشر شود.

انتهای پیام

کد N309099