ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از کودتای تایلند

سیاسی

اتحادیه اروپا نگرانی شدید خود را از تنش‌های سیاسی و سانسور در تایلند ابراز داشت واعلام کرد که رئیس خونتای نظامی این کشور با مقام‌های سیاسی تایلند دیدار کرده و برنامه‌هایی را برای آینده تایلند در نظر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، اتحادیه اروپا که شریک اصلی تجاری کشورهای جنوب شرق آسیا محسوب می‌شود، اعلام کرده که تنها راه مناسب برای تایلند بازگشت به دموکراسی است و اجازه می‌دهد که اتحادیه اروپا به حمایت خود از این کشور ادامه دهد.

هفته گذشته ارتش تایلند قدرت را در این کشور به دست گرفت و کودتای نظامی اعلام کرد. در این راستا تعدادی از مقام‌های برجسته سیاسی از جمله یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر برکنار شده این کشور احضار و دستگیر شدند.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به شدت نگران تحولات در تایلند هستیم و به فرماندهی ارتش این کشور تاکید می‌کنیم تا تمام افرادی را که به دلایل سیاسی در چند روز اخیر بازداشت کرده‌اند آزاد کنند و سانسور را از رسانه‌ها بردارند.

خونتای نظامی تایلند روز پنج شنبه قریب به 50 تن دیگر را به لیست خود اضافه و اعلام کرد که این افراد به دلایل سیاسی دستگیر و بازداشت شده‌اند.

مقام‌های ارتش تایلند همچنین هرگونه آزادی‌های مدنی را تحت حکومت نظامی و اعمال منع آمد و شد شبانه ممنوع کرده‌اند.

پس از یک هفته خونتای نظامی، ژنرال پرایوس چان-اوچا، فرمانده کودتاگران تایلند با مقام‌های منطقه‌ای و مرکزی این کشور دیدار و سه مرحله را برای آینده تایلند اعلام کرد.

بر اساس مرحله اول، تایلند تحت یک "قانون ویژه" اداره خواهد شد و پس از آن مجمع ملی و شورای اصلاحات ایجاد می‌شوند.

پس از آن است که کشور روند آماده سازی برای انتخابات را در پی می‌گیرد. تایلند از سال 1932 با 19 تلاش برای کودتا یا انجام کودتا مواجه بوده است.

انتهای پیام

کد N308921