با عقب‌نشینی از مواضع پیشین خود؛

کاندیدای راستگرای انتخابات کلمبیا: مذاکرات با فارک را ادامه می‌دهم

سیاسی

اسکار ایوان زولواگا، یکی از کاندیداهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا که اخیرا به دور دوم انتخابات راه پیدا کرده، از تهدید خود برای پایان دادن به مذاکرات صلح با شورشیان مارکسیست فارک در صورت رسیدن به ریاست جمهوری عقب نشینی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، زولواگای راستگرا، در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا طی یکشنبه گذشته اغلب آرا را کسب کرد اما با این وجود، آرای وی برای پیروزی کافی نبود و قرار است در تاریخ 15 ژوئن همراه با رقیب اصلی‌اش یعنی خوآن مانوئل سانتوز، رئیس جمهور در حال کناره گیری کلمبیا، در دور دوم به رقابت بپردازد.

وی بر اساس نظرسنجی‌ها اکنون با سانتوز رقابتی شانه به شانه دارد.

زولواگا در مصاحبه‌ای به یکی از رادیوهای کلمبیا گفت در صورتی که به ریاست جمهوری برسد، همچنان مطالبه وی این خواهد بود که گروه فارک به فعالیت‌های مجرمانه و مبارزات خود پایان داده تا مذاکراتی را که سانتوز با آنها در اواخر سال 2012 آغاز کرد ادامه دهد اما در عین حال گفت که سریعا مذاکرات را به حال تعلیق در نخواهد آورد و این بر خلاف وعده‌ای است که وی پیش از این داده بود.

زولواگا اظهار نکرد که تا چه زمان به گروه فارک زمان خواهد داد تا آتش بس اعلام کند. این شرطی است که او تا کنون آنرا رد کرده بود اما در اظهارات جدیدش گفت که به درخواست مارتا لوسیا رامیرز، رهبر حزب محافظه کار و به ازای حمایت وی از او در دور دوم انتخابات، از موضع خود عقب‌نشینی کرده است.

زولواگا تاکید کرد: ما همان شرایط قبلی را حفظ خواهیم کرد تا جستجو برای صلح از طریق مذاکره را به پیش ببریم.

وی افزود: ما اجازه خواهیم داد مذاکرات ادامه یابد.

درعین حال او گفت که طی مذاکراتی پشت درهای بسته به بررسی آنچه که تاکنون مورد توافق قرار گرفته خواهد پرداخت.

مساله پایان دادن به جنگ 50 ساله دولت کلمبیا با شورشیان فارک که تا کنون 220 هزار کشته بر جای گذاشته، یکی از مسائل مهم انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا بوده و مذاکرات اخیر باعث شده که دورنمای صلح بیش از هر زمان نزدیک تر باشد.

سانتوز نیز در اظهاراتی گفت که این انتخابات، انتخاب میان کسب فرصت تاریخی برای پایان دادن به این درگیری چندین دهه‌ای از طریق رای دادن به وی یا ادامه دادن به این جنگ بی پایان از طریق رای دادن به رقیب وی است.

زولواگا که از سوی آلوارو اوریبه، رئیس جمهور سابق کلمبیا که شورشیان فارک را به شدت سرکوب کرد، حمایت می‌شود همواره مذاکرات صلح با فارک را مورد انتقاد قرار داده و آن را مذاکرات با تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر خوانده است.

سانتوز نیز در یک مصاحبه رادیویی گفت که استقبال زولواگا از این مذاکرات ریاکارانه و سیاسی کاری است.

سانتوز تاکید کرد: اکنون در حالی که آنها شرایط غیرممکنی را تحمیل کرده‌اند، به طور ناگهانی مشخص شده است که دوستان صلح بوده و حامی ادامه مذاکرات هستند.

این در حالی است که نخستین نظر سنجی پس از دور اول انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا که روز پنج شنبه نتایج آن منتشر شد، نشان داده که سانتوز به نسبت زولواگا با 38 درصد رای، برتری یک درصدی دارد و زولواگا نیز 37 درصد رای دارد.

انتهای پیام

کد N308897