آغاز تبلیغات انتخاباتی همه پرسی جدایی اسکاتلند از انگلیس

از امروز (جمعه) تبلیغات رسمی برای همه پرسی استقلال اسکاتلند که می‌تواند منجر به جدا شدن این منطقه از انگلیس شود آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که نظر سنجی‌ها فعلا نشان می‌دهند که بعید است اسکاتلندی‌ها رای به از بین رفتن اتحاد 307 ساله خود با انگلیس دهند.

سیاست مداران اصلی انگلیس که به اتفاق هم در مخالفت با جدایی اسکاتلند از کشورشان متحد شده‌اند، ضمن تقاضا برای حفظ اتحاد در انگلیس، به چهار میلیون رای دهنده اسکاتلندی نسبت به تبعات اقتصادی استقلال اسکاتلند هشدار می‌دهند.

در حال حاضر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بعید است اسکاتلندی‌ها رای به جدایی از انگلیس دهند. بر این اساس حدود 40 درصد از رای دهندگان با استقلال مخالف بوده و 30 درصد حامی آن هستند و مابقی نیز هنوز تصمیمی در این باره نگرفته‌اند و این آرا می‌تواند هنگام انتخابات تعیین کننده باشد.

تام ملودزینسکی، رئیس یک مرکز نظر سنجی در انگلیس اظهار داشت: کمپین مخالفت با استقلال اکنون برتری دارد و در اغلب نظرسنجی‌ها نیز این گونه بوده است.

وی گفت: البته برتری آن در حال کاهش یافتن است اما همچنان به حدی نیست که نشان دهد استقلال طلبان پیروز خواهند شد.

وی افزود: ما همچنان چند ماه با همه پرسی فاصله داریم و اگر این همه پرسی مشابه انتخابات سراسری باشد، بسیاری از رای دهندگان در ماه آخر یا هفته‌های پایانی تصمیم می‌گیرند. بنابراین ممکن است همه چیز تغییر کند.

با آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی در امروز، شمارش معکوس برای طی مدت 16 هفته‌ای که تا همه‌پرسی باقی مانده، آغاز شد و در این مدت محدودیت‌هایی برای هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی، معادل 1.5 میلیون پوند برای هر اردوی انتخاباتی، اعمال می‌شود.

هم گروه حامیان استقلال و هم گروه حامیان اتحاد در انگلیس از زمان کافی برای پخش برنامه‌های تبلیغاتی در رادیو و تلویزیون برخوردار خواهند بود.

اسکاتلند که یک منطقه نفت خیز است در تولید ناخالص داخلی انگلیس سهم یک دهمی داشته و اگر انگلیس این سهم را از دست بدهد نفوذ دیپلماتیک آن کاهش یافته و کرسی دائمی آن در شورای امنیت سازمان ملل نیز زیر سوال خواهد رفت.

هر دو اردوی حامیان و مخالفان استقلال تلاش میکنند رای دهندگان را مجاب کنند که سعادت آنها به خطر افتاده است.

دولت اسکاتلند که رهبری آن به عهده حزب جدایی طلب ملی‌گرای اسکاتلند است، به دنبال آن است که کنترل مستقیم دولت انگلیس بر خود را پایان داده و در عین حال می‌خواهد آنچه را که دارایی‌های مشترک خوانده شامل واحد پول پوند و سلطنت، حفظ کند.

دولت ائتلافی دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس و همچنین حزب کارگر که مخالف آن است، گفته‌اند اسکاتلند اگر جزو انگلیس باشد موفق تر و ثروتمند تر خواهد بود.

دولت انگلیس همچنین وعده داده در صورتی که اسکاتلندی‌ها در مخالفت با استقلال رای دهند، خودمختاری بیشتری کسب خواهند کرد.

با این وجود آلکس سالموند، وزیر اول اسکاتلند می‌گوید استقلال این منطقه و در کنار آن کنترل سهمی از نفت دریای شمال انگلیس توسط اسکاتلند باعث خواهد شد که این منطقه تبدیل به یکی از ثروتمند ترین مناطق جهان شود.

انتهای پیام

کد N308840