در دیدار رئیس‌جمهور الجزایر انجام شد

تاکید ظریف بر تلاش جامعه بین‌الملل برای پایان‌بخشیدن به جنگ در سوریه

الجزاير,محمدجواد ظريف

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه روز پنج‌شنبه با عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور الجزایر دیدار کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور الجزایر در این دیدار با ابلاغ سلام‌ها و

درودهای گرم خود به مقامات کشورمان، بر نقش و جایگاه برجسته جمهوری اسلامی ایران در روند تحولات منطقه‌ای و بین المللی به ویژه در سایه دیدگاه‌های اعتدال‌گرایانه دکتر روحانی تاکید کرد.

رئیس‌جمهور الجزایر از روند رو به گسترش روابط استقبال و بر حمایت همه جانبه کشورش از این روند و ارتقای روابط در عرصه‌های مختلف تاکید کرد و افزود: الجزایر بعنوان کشور دوست جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف استقبال و حمایت می‌کند.

وی همچنین از تلاش‌های بی وقفه و موثر ایران در دوره ریاست بر جنبش عدم تعهد و مدیریت خوب این جنبش در راستای مصالح و منافع کشورهای عضو در عرصه بین‌المللی تشکر و تقدیر کرد.

رئیس جمهور الجزایر با ابراز خرسندی از روند مذاکرات جاری بین ایران و غرب در خصوص موضوع هسته‌ای، دستاوردهای جمهوری اسلامی در پیشبرد موضوع هسته‌ای و مذاکرات با 1+5 را تبریک گفت.

وی همچنین از حمایت‌های ایران از مردم سوریه تشکر و ابراز امیدواری کرد: بحران سوریه هر چه زودتر پایان یابد و منطقه به سمت ثبات و استقرار پیش برود.

ظریف نیز در این دیدار با ابلاغ سلام رئیس‌جمهور به رئیس جمهور‌ الجزایر خاطرنشان کرد: دولت و مردم ایران برای کشور و مردم الجزایر و رئیس‌جمهور این کشور احترام ویژه‌ای قائلند.

وزیر امور خارجه با اشاره به گسترش موج افراط و خشونت در برخی مناطق و همچنین امید ملت‌ها به حکمت و درایت رهبران برای عبور از شرایط سخت و دشوار و فائق آمدن بر مشکلات، بر آمادگی همه جانبه کشورمان برای همکاری و تعامل با الجزایر برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی تاکید کرد.

ظریف با اشاره به نقش و مواضع اصولی الجزایر در خصوص تحولات منطقه از جمله مواضع نزدیک و مشترک دو کشور در مجامع بین‌المللی و همچنین در دفاع از مردم و کشور سوریه تقدیر و تشکر کرد و افزود: ما مواضع شما را در خصوص دفاع از حقوق هسته‌ای مردم ایران هیچگاه فراموش نمی‌کنیم.

ظریف همچنین با تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع سوریه و تلاش‌های صورت گرفته از سوی ایران برای کمک به حل و فصل این بحران، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم تنها راه حل مسائل سوریه از طریق رویکرد سیاسی ممکن است و ایران از هیچ تلاشی در این راستا و به خصوص در تعامل و همفکری با کشورهای موثر دریغ نمی‌ورزد.

وزیر امور خارجه همچنین بر لزوم تلاش بیش از پیش جامعه بین الملل برای پایان بخشیدن به جنگ و خونریزی در سوریه در راستای منافع و مصالح مردم این کشور تاکید کرد.

رئیس تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان همچنین با ارائه گزارشی از روند مذاکرات ایران با غرب تاکید کرد: ما در عین حالی که هیچگاه بدنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم، ولی از حقوق مشروع خود در بهره مندی از انرژی صلح آمیز هسته‌ای چشم پوشی نخواهیم کرد.

ظریف همچنین با اشاره به شرایط خوب و رو به گسترش روابط، به برگزاری کمیسیون عالی مشترک دو کشور در آینده نزدیک اشاره و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در توسعه و گسترش روابط با کشور الجزایر قائل نیست.

انتهای پیام

کد N308783