تلاش کنگره آمریکا برای لغو قرارداد فروش ناوهای فرانسوی به روسیه

سیاسی

در میان افزایش فشارهای کشورهای غربی به روسیه، گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا از فرانسه خواستند تا در معامله خود برای فروش دو ناو فرانسوی میسترال به روسیه بازبینی کرده و به جای آن آنها را به ناتو فروخته یا اجاره دهد.

در میان افزایش فشارهای کشورهای غربی به روسیه، گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا از فرانسه خواستند تا در معامله خود برای فروش دو ناو فرانسوی میسترال به روسیه بازبینی کرده و به جای آن آنها را به ناتو فروخته یا اجاره دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رویترز به نقل از گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا این خبر را اعلام کرد. بنا بر این گزارش نامه‌ای از سوی نمایندگان آمریکایی به آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو فرستاده شده و در آن تاکید شده که فروش ناوهای میسترال فرانسه پیامی قوی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواهد بود مبنی بر اینکه کشورهای هم پیمان در ناتو اقدامات بی پروای وی را تحمل نکرده و اجازه به انجام آنها نمی‌دهند.

فرانسه اخیرا با فشار فزاینده‌ای از جانب هم پیمانان اروپایی خود و آمریکا، برای لغو فروش ناو‌های میسترال که قابلیت حمل هلیکوپتر را دارند رو به رو شده است. این ناوهای فرانسوی طی قراردادی قرار است به روسیه تحویل داده شوند.

در این نامه تاکید شده که اگر ناتو به این دو کشتی جنگی دست پیدا کند قابلیت‌های آن تقویت شده و شرکای اروپای شرقی و مرکزی ناتو اطمینان خاطر پیدا خواهد کرد.

چند قانونگذار بلند پایه آمریکایی شامل الیوت انگل نماینده ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، مایکل ترنر، رئیس هیئت آمریکایی مجمع پارلمانی ناتو و ویلیام کیتینگ، دموکرات ارشد کمیته فرعی اروپایی مجلس نمایندگان اروپا این نامه را امضا کرده‌اند.

فرانسه به رغم این موضع آشکار همپیمانانش از لغو این معامله 1.6 میلیارد دلاری با روسیه خودداری کرده و گفته است که این معامله بیش از حد برای آنکه از آن دست بکشیم بزرگ است.

پیشتر مقامات آمریکایی پیشنهاد داده بودند که فرانسه می‌تواند این کشتی‌های جنگی را به یک خریدار دیگر فروخته یا آنها را بدون تکنولوژی پیشرفته بفروشد. با این وجود مشخص نیست که در مرحله آخر چه کسی می‌تواند خریدار دیگر این ناو‌ها باشد.

معامله این کشتی‌های جنگی با فرانسه نخستین اقدام مسکو در خرید سلاح‌های خارجی از زمان پایان جنگ سرد است.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه این معامله را یک گام مهم در پیشبرد روابط روسیه و فرانسه خوانده بود. این قرارداد نزدیک به 1000 شغل در فرانسه ایجاد کرد. ناوهای جنگی میسترال می‌توانند 16 هلیکوپتر جنگی، بیش از 40 تانک یا 70 خودرو و بالغ بر 700 سرباز را حمل کنند. ناوهایی که به منظور عملیات در عرض‌های شمالی و دریاهای پوشیده از یخ بهینه سازی شده‌اند.

انتهای پیام

کد N308760