در دیدار با ظریف مطرح شد:

ابراز امیدواری رئیس جمهور الجزایر بر حل هر چه سریع‌تر بحران سوریه

سیاست خارجی

ما معتقدیم تنها راه‌حل مسائل سوریه از طریق رویکرد سیاسی ممکن است و ایران از هیچ تلاشی در این راستا و به خصوص در تعامل و همفکری با کشورهای موثر دریغ نمی‌ورزد.

رئیس جمهور الجزایر ضمن قدردانی از حمایت‌های ایران از مردم سوریه، ابراز امیدواری کرد بحران سوریه هر چه زودتر پایان یابد و منطقه به سمت ثبات و استقرار پیش برود.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در هفدهمین نشست میان دوره‌ای وزرای امور خارجه جنبش عدم تعهد در الجزیره به سر می‌برد، با عبدالعزیز بوتفلیقه دیدار و گفت‌وگو کرد.

عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر در این دیدار با ابلاغ سلام‌ها و درودهای گرم خود به مقامات کشورمان، بر نقش و جایگاه برجسته جمهوری اسلامی ایران در روند تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه در سایه دیدگاه‌های اعتدال گرایانه رئیس جمهوری کشورمان تاکید کرد.

رئیس جمهور الجزایر از روند رو به گسترش روابط استقبال و بر حمایت همه جانبه کشورش از این روند و ارتقای روابط در عرصه‌های مختلف تاکید کرد و افزود: الجزایر به عنوان کشور دوست جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف استقبال و حمایت می‌کند.

وی همچنین از تلاش‌های بی وقفه و موثر ایران در دوره ریاست بر جنبش عدم تعهد و مدیریت خوب این جنبش در راستای مصالح و منافع کشورهای عضو در عرصه بین‌المللی تشکر و تقدیر کرد.

رئیس جمهور الجزایر با ابراز خرسندی از روند مذاکرات جاری بین ایران و غرب در خصوص موضوع هسته‌ای، دستاوردهای جمهوری اسلامی در پیشبرد موضوع هسته‌ای و مذاکرات با 1+5 را تبریک گفت.

وی همچنین از حمایت‌های ایران از مردم سوریه تشکر و ابراز امیدواری کرد بحران سوریه هر چه زودتر پایان یابد و منطقه به سمت ثبات و استقرار پیش برود.

ظریف نیز در این دیدار با ابلاغ سلام رئیس جمهور به رئیس جمهور الجزایر خاطرنشان کرد: دولت و مردم ایران برای کشور و مردم الجزایر و رئیس جمهور این کشور احترام ویژه‌ای قائلند.

وزیر امور خارجه با اشاره به گسترش موج افراط و خشونت در برخی مناطق و همچنین امید ملت‌ها به حکمت و درایت رهبران برای عبور از شرایط سخت و دشوار و فائق آمدن بر مشکلات، بر آمادگی همه جانبه کشورمان برای همکاری و تعامل با الجزایر برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی تاکید کرد.

ظریف با اشاره به نقش و مواضع اصولی الجزایر در خصوص تحولات منطقه از جمله مواضع نزدیک و مشترک دو کشور در مجامع بین‌المللی و همچنین در دفاع از مردم و کشور سوریه تقدیر و تشکر کرد و افزود: ما مواضع شما را در خصوص دفاع از حقوق هسته‌ای مردم ایران هیچگاه فراموش نمی‌کنیم.

وی همچنین با تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع سوریه و تلاش‌های صورت گرفته از سوی ایران برای کمک به حل و فصل این بحران، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم تنها راه‌حل مسائل سوریه از طریق رویکرد سیاسی ممکن است و ایران از هیچ تلاشی در این راستا و به خصوص در تعامل و همفکری با کشورهای موثر دریغ نمی‌ورزد.

وزیر امور خارجه همچنین بر لزوم تلاش بیش از پیش جامعه بین‌المللی برای پایان بخشیدن به جنگ و خونریزی در سوریه در راستای منافع و مصالح مردم این کشور تاکید کرد.

رئیس تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان همچنین با ارائه گزارشی از روند مذاکرات ایران با غرب تاکید کرد: ما در عین حالی که هیچگاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم، ولی از حقوق مشروع خود در بهره‌مندی از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای چشم پوشی نخواهیم کرد.

ظریف همچنین با اشاره به شرایط خوب و رو به گسترش روابط، به برگزاری کمیسیون عالی مشترک دو کشور در آینده نزدیک اشاره و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در توسعه و گسترش روابط با کشور الجزایر قائل نیست.

ظریف بعد از این دیدار با نثار تاج گل به مقام شهدای الجزایر ادای احترام کرد.

کد N308556