در دیدار با نخست‌وزیر الجزایر مطرح شد:

ابراز امیداوری ظریف برای گسترش روابط با الجزایر

سیاسی

وزیر امور خارجه با اشاره به شناخت نخست‌وزیر الجزایر از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران در زمینه‌های مختلف، بر آمادگی همه جانبه کشورمان برای پیشبرد روابط به خصوص در عرصه‌های اقتصادی و بازرگانی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در هفدهمین نشست دوره‌ای وزرای امور خارجه جنبش عدم تعهد به الجزایر سفر کرده، در ادامه دیدارهایش با عبدالملک سلال نخست‌وزیر الجزایر دیدار کرد.

به گزترش ایلنا، محمدجواد ظریف در این دیدار از دولت و مردم الجزایر به خاطر حسن میزبانی و برگزاری موفق نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد، همچنین اهتمام ویژه دولت و مردم این کشور و به خصوص رئیس جمهور الجزایر به خاطر تلاش‌های موثر در جهت حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله سوریه تقدیر و تشکر کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به روابط بسیار خوب سیاسی فیمابین دو کشور گفت: الجزایر پیوسته به عنوان کشوری پیشگام در مبارزه با استعمار دارای روابط خوب با ایران و نقشی فعال در جنبش عدم تعهد بوده است.

ظریف ابراز امیدواری کرد در آستانه پنجاهمین سالگرد روابط ایران و الجزایر، شاهد برگزاری هر چه موفق‌تر کمیسیون عالی مشترک دو کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیر الجزایر و آغاز تحرکی جدید در روند توسعه همه جانبه روابط باشیم و گام‌های موثری در این مسیر برداشته شود.

وزیر امور خارجه با اشاره به شناخت نخست‌وزیر الجزایر از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران در زمینه‌های مختلف، بر آمادگی همه جانبه کشورمان برای پیشبرد روابط به خصوص در عرصه‌های اقتصادی و بازرگانی تاکید کرد.

ظریف همچنین با اشاره به مواضع و دیدگاه‌های مشترک دو کشور در خصوص بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، بر آمادگی متقابل کشورمان برای همفکری و همکاری با الجزایر در خصوص مسائل مهم بین‌المللی و به ویژه جهان اسلام تاکید کرد.

نخست‌وزیر الجزایر در این دیدار با ابراز خرسندی از روند خوب و رو به رشد روابط فیمابین تهران و الجزیره بر اهتمام ویژه رئیس جمهور این کشور به روابط با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه هیچ محدودیتی برای توسعه و گسترش روابط با ایران نداریم، ابراز امیدواری کرد با برگزاری کمیسیون عالی مشترک شاهد جهش در سطح روابط به خصوص در عرصه‌های اقتصادی و تجاری باشیم.

نخست‌وزیر الجزایر افزود: ما بر این بارویم که با سابقه خوب همکاری‌ها بین دو کشور باید در جهت توسعه و پیشرفت بیش از پیش روابط تلاش کنیم.

سلال همچنین به نقش مهم و تاثیرگذار ایران در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و اظهار داشت: الجزایر در بسیاری از زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران دیدگاه‌های مشترک دارد و می‌توانیم در راستای منافع و مصالح مشترک همفکری و همکاری داشته باشیم.

نخست‌وزیر الجزایر همچنین با ابراز تاسف از بروز برخی فجایع و مشکلات در کشورهای اسلامی از جمله سوریه، بر موضع اصولی کشورش در خصوص عدم مداخله در امور داخلی کشورها و ضرورت حل مسالمت‌آمیز اختلافات تاکید و ابراز امیدواری کرد این مسایل از راه‌های مسالمت‌آمیز و گفت‌وگو حل و فصل شود.

کد N308533