استقبال چاک هیگل از عقب نشینی نیروهای روسیه مستقر در مرز اوکراین

اوکراین

تهران-ایرنا- ˈچاک هیگلˈ وزیر دفاع آمریکا عقب نشینی هزاران تن از نیروهای روسیه مستقر در مرزهای اوکراین را امیدوارانه خواند.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، هیگل با امیدوار خواندن این اقدام روسیه افزود: هنوز تعداد قابل توجهی از مجموع 40 هزار سرباز در مزرهای اوکراین مستقر هستند و تا زمانی که همه این سربازان مناطق یادشده را ترک نکنند روند تنش زدایی در اوکراین آغاز نمی شود.

هیگل که در داخل هواپیمای ارتش آمریکا و در حال سفر برای شرکت در یک همایش امنیت منطقه ای در سنگاپور و سفری دوازده روزه به سراسر جهان بود، با اشاره به مناقشه های موجود آسیا به ویژه دریای چین جنوبی گفت: آمریکا به دلیل بروز تهدیدهای امنیتی جدید از تقویت نیروی نظامی خود در آسیا باز نمی ماند.

وی با تاکید بر این که تعهد آمریکا به حفظ امنیت متحدانش در آسیا همواره مهم بوده است، افزود: سخنان روز چهارشنبه رییس جمهوری آمریکا و توضیحات وی در مورد پرداختن به تهدیدهای در حال ظهور در سراسر جهان، موضع گیری واشنگتن را در منطقه آسیا- پاسیفیک تغییر نمی دهد.

وزیر دفاع آمریکا یادآور شد که در سفرش، 10 نشست دوجانبه و دست کم سه نشست سه جانبه با هدف تقویت ارتباط و کاهش تنش ها خواهد داشت و در سفر دوروزه اش نیز از روز جمعه در همایش ˈشانگری لی دیالوگ/ Shangri-La Dialogueˈ حضور خواهد یافت.

وزرای دفاع و کارشناسان مسائل امنیتی کشورهای آسیایی، آمریکا و استرالیا در این همایش در سنگاپور شرکت می کنند.

یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع که در این سفر هیگل را همراهی می کند نیز در مورد عقب نشینی نیروهای روسیه مستقر در مرزهای اوکراین گفت: هنوز هفت گردان از سربازان روس در مرزهای جنوبی و شرقی اوکراین مستقر هستند.

بر پایه این گزارش، وزیر دفاع آمریکا بعد از دیدار با همتایان خود و مقامات منطقه به افغانستان و سپس برای شرکت در نشست وزرای دفاع سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در هفته آینده، به بروکسل می رود.

انتظار می رود نشست ناتو در بروکسل به بررسی چگونگی خروج نیروهای نظامی از افغانستان در پایان سال جاری میلادی اختصاص یابد.

باراک اوباما چهارشنبه گذشته در سخنانی اعلام کرد 9 هزار و 800 نیروی آمریکایی بعد از پایان سال جاری به منظور آموزش و انجام عملیات ضدتروریستی در افغانستان می مانند. آلمان، ایتالیا و ترکیه احتمالا هر کدام 800 سرباز در افغانستان خواهند داشت و دیگر کشورهای عضو و غیرعضو ناتو نیز بخشی از این عملیات بین المللی خواهند بود.

غیر از این قرار است وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو شرایط اوکراین را بررسی کنند.

هیگل برای بازدید از ناو جنگی ˈولا گفت/USS Vella Gulfˈ که در حال گشت زنی در دریای سیاه است؛ به رمانی نیز سفر خواهد کرد پیش از اینکه برای حضور در مراسم ششم ژوئن/16 خرداد (هفتادمین سالگرد ورود نیروهای متفقین به نورماندی در شمال فرانسه) به اوباما در فرانسه بپیوندد.

هیگل در سفر به سنگاپور و در حاشیه همایش امنیت منطقه ای شانگر لی دیالوگ با مقامات ارتش چین نیز که در همایش حضور دارند دیدار و گفت و گو خواهد کرد. وی گفت که در مورد موضوعات مورد اختلاف صریح خواهد بود همچنان که به دنبال توسعه ارتباطات نظامی واشنگتن - پکن با هدف ارتقای ارتباطات و تنش زدایی نیز هست.

وزیر دفاع آمریکا روز شنبه در نشستی سه جانبه با همتایان خود از کره جنوبی و ژاپن افزایش همکاری های دفاع موشکی را با توجه به تهدیدهای ناشی از کره شمالی بررسی خواهد کرد.

اروپام**9157**1144
کد N308425