وزارت ارشاد برنامه حمایتی از جشنواره امام رضا(ع) را ابلاغ کرد

امام رضا ع

نشست کارگروه فرهنگی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با حضور مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدجواد جعفری دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) و اعضای این کارگروه، در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران برگزار شد.

نشست کارگروه فرهنگی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با حضور مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدجواد جعفری دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) و اعضای این کارگروه، در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، همایون امیرزاده مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست گفت: مشارکت، همراهی و حمایت از جشنواره امام رضا (ع) به عنوان محوری‌ترین فعالیت در دوران جدید معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، تبیین و ابلاغ شده است.

وی اظهار کرد: در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) این جشنواره به رشد، بالندگی و تاثیرگذاری رسیده و تاثیر آن در حوزه فرهنگ عمومی مشهود است.

امیرزاده با اشاره به اینکه تولد دهه کرامت به عنوان ملموس‌ترین رویکرد مردمی این جشنواره، نهادینه شده است، گفت: دهه کرامت، مولود جشنواره فرهنگی و معنوی امام رضا(ع) است.

مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه می‌توانیم با افتخار بگوییم جشنواره امام رضا(ع) رویکردی مردمی و اثرگذار در فرهنگ عمومی جامعه دارد، تصریح کرد: این حرکت آبرومند موجب پیدایش رخدادهای تازه فرهنگی شده است.

تنوع موضوعات و ورود به مسائل جدید از ویژگی‌های برجسته جشنواره امام رضا(ع)

امیرزاده با بیان اینکه رویدادهایی که در جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) شاهد هستیم بی‌بدیل است، گفت: تنوع موضوعات و ورود به مسائل جدید از ویژگی های برجسته این جشنواره است.

وی با اشاره به اینکه جشنواره امام رضا(ع) مردمی‌ترین جشنواره فرهنگی هنری در کشور است، ادامه داد: بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی در کشور برگزار می‌شود اما نتوانسته‌اند از لایه‌ها و قالب‌های خشک خود، خارج شوند در حالی که جشنواره امام رضا(ع) نه تنها در کشور بلکه در 75 کشور دنیا فراگیر شده است.

شیعی‌ترین فعالیت فرهنگی کشور به عامل وحدت در میان فرق و مذاهب مختلف تبدیل شده است

امیرزاده با بیان اینکه رونق بخشان به جشنواره امام رضا(ع) فقط وزارت ارشاد نیست، خاطرنشان کرد: این جشنواره به آنچنان پویایی و نشاطی رسیده که همه دلدادگان به فرهنگ ائمه(ع) با ابراز ارادت خالصانه به هر زبان و عقیده و مذهبی، ارادت خود را به آستان ائمه اطهار به ویژه امام رضا(ع) نشان می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه دیگر مذاهب اسلامی هم، جشنواره امام رضا(ع) را دنبال می‌کنند، افزود: این جشنواره صرفا یک جشنواره شیعی نیست بلکه جشنواره‌ای است که دل‌های همه ارادتمندان را در داخل و خارج از کشور به هم نزدیک کرده و در فضایی که دشمن به دنبال ایجاد تفرقه است، شیعی‌ترین فعالیت فرهنگی کشور ما به عامل وحدت در میان فرق و مذاهب مختلف تبدیل شده است و این دستاورد کمی نیست.

امیرزاده خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم زبانی که این جشنواره برای خود برگزیده، زبان تاثیرگذار و رسایی است.

وی برگزاری کارگروه‌های تخصصی جشنواره امام رضا(ع) به ویژه کارگروه فرهنگی، را یکی از مهم‌ترین راهبردها در راستای ارتقای کیفی جشنواره امام رضا(ع)، عنوان و تاکید کرد: مشارکت، همراهی و حمایت از جشنواره امام رضا (ع) به عنوان محوری‌ترین فعالیت جدید معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، تبیین و ابلاغ شده است.

ایجاد معرفت در جامعه هدف برگزاری جشنواره امام رضا(ع)

هم چنین در این نشست سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، هدف از برگزاری جشنواره امام رضا(ع) را ایجاد معرفت در سطح جامعه عنوان کرد و گفت: اگر معرفت ایجاد شد و توانستیم کلام، سیره و فرهنگ امام رضا(ع)را بشناسیم خواهیم توانست هم خود به آن سیره عمل کنیم و هم دیگران را دعوت کنیم که به سیره آن حضرت عمل کنند.

جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، همه ساله به مناسبت میلاد با سعادت و سراسر نور، عالِم آل محمد(ص)، امام علی بن موسی الرضا(ع) و کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) در «دهه کرامت» از یکم تا یازدهم ذیقعده(ششم تا شانزدهم شهریور ماه) در سراسر کشور و 75 کشور جهان برگزار می‌شود و 14 نهاد و ارگان با 14 برنامه فرهنگی عضو کارگروه فرهنگی این جشنواره می‌باشند که عبارتند از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی: جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز: جشنواره نهضت کتابخوانی رضوی

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام: جشنواره سفرنامه و خاطره نویسی رضوی

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر: جشنواره مشاعره رضوی

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری: جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان: جشنواره شعر رضوی به زبان عربی

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان: جشنواره داستان نویسی رضوی

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان: جشنواره شعر رضوی به زبان کردی

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان: جشنواره سراسری شعر رضوی

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران: جشنواره نامه‌ای به امام رضا(ع)

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان: جشنواره شعر دوبیتی سرایان رضوی

دانشگاه حکیم سبزواری سبزوار: جشنواره ادبیات داستانی رضوی دانشگاهیان سراسر کشور

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی: جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی

دبیرخانه هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی: جشنواره محراب

انتهای پیام

کد N308368