/گزارش تحلیلی از بیروت/

معادلات به هم می‌ریزد: "14 مارس" لبنان و پناهندگان سوری

سیاسی

هجوم ده‌ها هزار نفر از پناهندگان سوری به سوی سفارت سوریه در بیروت در منطقه "یرزه" به منظور مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری سوریه همه نگاه‌ها را در لبنان به خود معطوف کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از لبنان، روز چهارشنبه گذشته هفتم خرداد ماه ده‌ها هزار پناهنده سوری که همه آنها از هواداران نظام و رییس جمهور سوریه بشار اسد بودند، به منظور مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری سوریه ترافیک شدید چند ساعته در منطقه یرزه بیروت و خیابان‌های موازی آن ایجاد کردند.

نیروهای امنیتی و نظامی لبنانی که در منطقه مستقر بودند نتوانستند به خوبی هجوم آنها را به سوی سفارت کنترل کنند. سفارت سوریه حوالی ظهر چهارشنبه مراتب را به دمشق اطلاع می‌دهد و میزان مشارکت را باور نکردنی اعلام و در عین حال تاکید می‌کند که نمی‌تواند این همه جمعیت را کنترل کند.

حجم مشارکت به حدی بود که انتخابات تا روز بعد یعنی پنجشنبه هشتم خردادماه نیز تمدید شد با این حال هم چنان هزاران نفر که روز قبل موفق به رای دادن نشده بودند در صف‌های طولانی بار دیگر در منطقه یرزه و مقابل سفارت سوریه در بیروت تجمع کردند.

این مشارکت گسترده که از آن به "سونامی پناهندگان سوری حامی نظام و بشار اسد" در بیروت تعبیر شد، واکنش‌های گوناگونی را در پی داشته است. جریان 8 مارس (طرفدار مقاومت) این رخداد را به فال نیک گرفته و در مواضعی که از سوی شخصیت‌های وابسته به این جناح گرفته شد تاکید کردند که پناهندگان سوری در لبنان به رغم تحمل سختی‌های بیشمار اما هم چنان حامی نظام هستند و همه تبلیغات مخالفان نظام و احزاب وابسته به 14 مارس (طرفداران غرب) که ادعایی خلاف آن را تا‌کنون داشته‌اند جز تبلیغات خلاف واقع چیز دیگری نبوده است.

دبیرخانه جریان 14 مارس لبنان به دنبال رویداد رای گیری روز چهارشنبه و حضور ده‌ها هزار تن از پناهندگان سوری در روز اول انتخابات بلافاصله واکنش نشان داد و خواستار اخراج فوری این پناهندگان به کشورشان شد. آنها مدعی شدند که اگر آنها حامی نظام هستند چرا به کشورشان باز نمی‌گردند؟!

موضع عجولانه 14 مارس لبنان که پیشتر تحت عناوین بشردوستانه خواستار حداکثر مساعدت‌های انسان دوستانه به صدها هزار تن از پناهندگان سوری بود در شب روز اول انتخابات ریاست جمهور سوریه در بیروت خواستار اخراج سریع آنها از لبنان می‌شود. حضور دهها هزار نفری پناهندگان سوری مقیم لبنان در انتخابات ریاست جمهوری به منظور رای دادن به بشار اسد چه معادلاتی را تغییر می‌دهد که دبیرخانه 14 مارس را به واکنشی آنی وا می‌دارد؟

1- درخواست کمک‌های بشر دوستانه 14 مارس به رهبری حزب المستقبل لبنان دوره‌ای سه ساله دارد. داستان دو کشتی حامل سلاح برای مخالفان نظام سوریه که تحت عنوان حمل شیر برای کودکان پناهندگان سوری در بندر طرابلس در شمال لبنان لنگر انداخت به حدود سه سال پیش یعنی آغاز بحران در سوریه باز می‌گردد. در آغار بحران سوریه بخش مهمی از کمک‌های بشر دوستانه به شمال لبنان در حقیقت ارسال کمک‌های لجستیک نظامی از طریق این منطقه به داخل سوریه جهت بهره برداری مخالفان نظام بود اما این روند سپس با حضور مستقیم حزب‌الله در نبردهای سوریه و استقرار این نیروها در مرزهای مشترک لبنان و سوریه در مناطق شرقی لبنان و سیطره نیروهای حزب‌الله بر مناطقی همچون القصیر و یبرود ناکام گذاشته شد.

2- موضوع کمک‌های بشر دوستانه یکی از سرپوش‌های اصلی بخشی از احزاب 14 مارس به منظور کمک‌های تسلیحاتی و لجستیک و درمانی برای مخالفان نظام سوریه بوده است با این تصور که اکثریت مطلق پناهندگان سوری در لبنان مخالف نظام هستند و می‌توان از آنها در آینده در لبنان و سوریه به منظور سرنگونی دولت بشار اسد و حامیان نظام سوری در لبنان استفاده کرد.

3- جریان 14 مارس لبنان و به خصوص حزب المستقبل به ریاست سعد حریری در طول سه سال اخیر بر روی موضوع پناهندگان سوری در پرونده‌های داخلی لبنان، منطقه‌ای و بین‌المللی مانور بسیار داده بودند. به اعتقاد آنها همه پناهندگان سوری که به دلیل جنگ در اماکن مسکونی‌شان مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند همه و همه ضد نظام سوریه هستند. همین تصوری است که در کشورهای همجوار سوریه مثل اردن و ترکیه حاکم بوده است اما انتخابات ریاست جمهوری سوریه در لبنان نشان داد القای این تصور کار تاکتیکی و غیر واقعی بوده است و چه بسا الان بتوان ادعا کرد که اکثریت پناهندگان سوری در لبنان مخالف نظام نیستند.

4- از آغاز بحران در لبنان برخی از مجموعه‌های مسلح سلفی و تکفیری لبنانی که در هماهنگی دایم با مجموعه‌های مسلح همطراز در سوریه بودند بر روی بکار گیری پناهندگان سوری در بحران سوریه و یا انتقال این بحران به لبنان سرمایه گذاری اساسی کرده بودند و اگر معادلات سوریه به دلیل دخالت حزب‌الله به هم نمی‌خورد بی شک همین مجموعه‌های مسلح از پناهندگان سوری در لبنان به منظور ایجاد بحران‌های نظامی و امنیتی و حتی ایجاد درگیری‌های نظامی گسترده استفاده می‌کردند. بخشی از احزاب و نیروهای وابسته به جناح 14 مارس امیدوار بودند تا نیروهای مسلح سلفی و تکفیری مخالف حزب‌الله با رویارویی با این حزب به قدرت برتر آن در لبنان و حمایتش از نظام سوریه پایان دهند اما این معادله نیز در لبنان به هم ریخت و آنها در حسرت انجام چنین طرحی باقی ماندند. این طرح به شکلی عملی در لبنان کلید خورده بود که مصادیق بارز آن اجرای چندین عملیات انتحاری در منطقه شیعه نشین ضاحیه جنوبی بیروت و حمله به سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در بیروت است که توسط همان گروه‌هایی انجام گرفت که در نبردهای نظامی سوریه نقشی بارز ایفاء می‌کنند و در هماهنگی دایمی با مجموعه‌های سلفی لبنانی بودند.

5- با حضور ده‌ها هزار نفری پناهندگان سوری در پای صندوق‌های رای در سفارت سوریه در بیروت داستان "مخالفت حداکثری پناهندگان سوری در لبنان با نظام سوریه" فرو ریخت. اکنون واضح و آشکار شده است که برنامه بکار گیری ابزاری از پناهندگان به منظور فشار بر حزب‌الله و نظام سوریه بر هم ریخته است و اگر قرار بر آن باشد که 14 مارس همچنان در صدد پیگیری برنامه‌های قدیم خود باشد بدون شک واکنشی غیرقابل پیش بینی از سوی بخش مهمی از پناهندگان سوری در لبنان در پی خواهد داشت.

6- در حالی که 14 مارس سه سال متوالی بر روی پناهندگان سوری تحت عنوان شعارهای بشر دوستانه سرمایه گذاری کرده بود اما انتخابات ریاست جمهوری سوریه در لبنان موازنه‌های سیاسی را به نفع 8 مارس تغییر داده است از همین رو احزاب وابسته به جناح 14 مارس احساس خسارت سیاسی سنگین و غلط بودن محاسبات گذشته را می‌کنند به همین دلیل است که در واکنشی بسیار سریع و بازهم عجولانه از دولت لبنان می‌خواهند که موضوع اخراج پناهندگان سوری را در دستور کار اول خود قرار دهد اما چه کسی است که نداند بازگشت صدها هزار پناهنده سوری به کشورشان برنامه‌ای زمان بر و طولانی است از همین رو جناح 14 مارس باید تا سال‌ها پیشنیه سیاست‌های اشتباه خویش در قبال تحولات سوریه در لبنان را تحمل کند.

انتهای پیام

کد N308010