چرا ذهن ها نسبت به هم مکدر است و در کجای سنت اسلامی اینها وجود دارد؟

لاریجانی: آرامش در کشور از لوازم رونق تولید داخلی است

علی لاریجانی,مجلس شورای اسلامی

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی رونق تولید در داخل را مساله اصلی کشور عنوان کرد و گفت: از لوازم دستیابی به این هدف ایجاد آرامش در کشور است و باید به جای پمپاژ یاس در جامعه امیدواری ایجاد کنیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا علی لاریجانی روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان مرکزی که در محل استانداری این استان برگزار شد، اظهار داشت: وضعیت ما شبیه به تاجری است که کرکره مغازه را کشیده اند و به صورت نیم بند کار می کند و پلیس هم بیرون تجارتخانه موانعی ایجاد کرده و افراد به راحتی به آن مراجعه نمی کنند و لذا اول باید کرکره را بالا بکشیم و بعد موانع آمد و شد را برطرف کنیم.

وی اضافه کرد: این که مقام معظم رهبری تاکید می کنند به داخل بپردازید، برای این است که کرکره نیم بند است و نمی گذارد تجارتخانه کار کند.

لاریجانی تاکید کرد: باید در شرایط فعلی با دید ملی به مسائل نگاه کرد و اگر مدیری مساله اصلی را درست تشخیص ندهد، تا آخر کار موفق نیست و اگر ما تشخیص بدهیم که مساله اصلی کشور چیست، رفتارهای ما تنظیم می شود.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس نیز بر ایجاد رونق در تولید و اقتصاد مقاومتی و همچنین توجه به فرهنگ اسلامی تاکید کردند، اما باید توجه داشت که فرهنگ ما باید مقوم کار باشد و زمینه را برای مقاومت و تولید فراهم کند.

به گفته رییس مجلس اگر پژوهش و فناوری ما با بخش صنعت هماهنگ شود، مساله اصلی ما درک می شود و مدیران هم باید بر این مساله تاکید کنند.

وی مساله اصلی کشور را رونق تولید در داخل عنوان کرد و افزود: باید به لوازم دستیابی به این مساله پایبند باشیم و فرهنگ ما باید اراده مردم را به سمت ایستادگی و رونق هدایت کند.

لاریجانی اضافه کرد: باید برای بخش پژوهش و فناوری، بودجه اختصاص دهیم و این بخش با توسعه تولید ارتباط پیدا کند. از موارد ناموفقی که در سال های اخیر داشتیم این بوده که در برخی زمینه ها پژوهش به بخش تولید گره نخورد و جهشی ایجاد نکرد.

وی افزود: حتی در مذاکرات هسته ای هم این بخش است که می تواند تاثیرگذار باشد و باید بر آن توجه کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی ایجاد آرامش در کشور را از لوازم رونق تولید در کشور به عنوان مساله اصلی مطرح کرد و گفت: باید در کشور امیدواری ایجاد کنیم نه این که یاس پمپاژ کنیم.

وی افزود: اگر با دید ملی به مساله نگاه کنیم، باید همه اراده ها را امیدوار کنیم و نگذاریم شرایط، ناآرام شود. باید همگرایی ایجاد کنیم و از حواشی بپرهیزیم.

به گفته لاریجانی، هم کسانی که حاشیه درست می کنند و هم کسانی که به آن می پردازند، هر دو اشکال دارند؛ نباید حواشی بسازیم و درگیری ایجاد کنیم. در این صورت ذهن ها متفرق می شود و مثل خانواده ای است که از نظر اقتصادی مشکل دارد، اما به جای رفع آن، دعوای دیگر راه می اندازد و این ها باعث می شود دنبال معیشت نرویم.

وی افزود: نباید افراد، حاشیه سازی بلاوجه کنند و دیگران هم نباید با این حاشیه ها مقابله کنند. چرا که این ها باعث می شود ذهن از مساله اصلی منحرف شود.

رییس مجلس حسن ظن را از دیگر لوازم دستیابی به رونق در کشور عنوان کرد و پرسید: این که گفته می شود «اشداء علی الکفار رحماء بینهم» برای چیست و چرا ذهن ها نسبت به هم مکدر است و در کجای سنت اسلامی اینها وجود دارد؟

وی ادامه داد: امروز فردی در حرم حضرت معصومه(س) گفت، آقای مطهری می گوید هم باید دافعه و هم جاذبه داشته باشیم و من به او گفتم باید نسبت به مومنین جاذبه و نسبت به غیرمومنین دافعه داشته باشیم. در کشوری که این همه مشکل دارد، نباید نسبت به مومنین دافعه داشته باشیم و در این شرایط باید ملاحظه وجود داشته باشد.

لاریجانی افزود: شهید مطهری از نظر فکری تیزبین بود و در فهم انحرافات و اشکالات فکری ایستادگی داشت و حتی گاهی در مقابل دوستانی که اشتباه فکری داشتند، به صورت جدی ایستادگی می کرد اما در امور اجرایی خیلی سهل گیر بود.

وی اضافه کرد: ما در مقام نظر و تفکر نگاه پلورالیسم نداریم اما در عمل نگاه پلورالیستیکی داریم و تا جایی که ممکن است باید از استعدادهای مختلف در عرصه عمل استفاده کنیم. نمی گویم خام اندیش باشیم ولی باید حسن ظن داشته باشیم.

لاریجانی سرعت عمل و مدیریت جهادی را از دیگر لوازم ایجاد رونق در تولید و عبور از شرایط فعلی عنوان کرد و با اشاره به اظهارات نمایندگان و استاندار استان مرکزی درخصوص وضعیت بانک ها اظهار داشت: سیستم بانکی حتما باید به کمک تولید بیاید.

به گفته وی در بودجه امسال پیشنهادهایی مبنی بر افزایش سرمایه بانک ها مطرح بود اما در لایحه دولت چنین چیزی وجود نداشت و بنا بر این مجلس در این خصوص به جمع بندی نرسید ولی باید در این مورد علاجی داشت.

رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص معوقات بانکی گفت: در این زمینه عده ای سوء استفاده و فریبکاری کردند که قوه قضاییه باید با آنها برخورد کند اما افرادی که در نتیجه تغییرات قیمت ارز و مشکلات گشایش ال سی و تحریم ها متضرر شدند، حتما باید سرمایه در گردش آنها را افزایش داد و بانک ها می توانند در این خصوص تاثیرگذار باشند.

به گفته وی بانک ها تحرکشان کم است که شاید بخشی از آن به خاطر پرونده هایی است که در قوه قضاییه بررسی می شود و از این بابت ترسیده اند.

وی افزود: رییس قوه قضاییه اعلام کرده که از سرمایه گذاران حمایت می کنیم و اگر تخلفی در کشور است به این موارد ربطی ندارد و این موارد باید در مجلس یا سران قوا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

لاریجانی افزود: این که شنیده شده گشایش ال سی تا 30 درصد انجام می شود، ما شنیده ایم که دولت بخشنامه ای صادر کرده که این رقم باید 30 درصد باشد و بانک ها هم باید به آن ملتزم باشند و اگر بیش از این باشد در شرابط فعلی اقدام نادرستی است.

وی مشکل آب را مشکل عمومی کشور عنوان کرد و بر سرمایه گذاری در زمینه توسعه آبیاری تحت فشار تاکید کرد و افزود: خشکسالی فقط در زمینه آب نیست. در اقتصاد هم هست و شاید ازمحل صندوق توسعه ملی، هم برای آبیاری تحت فشار و هم برای مهار آب ها و استفاده از آب دریا و رفع مشکلات مناطق مرکزی فکری کرد.

لاریجانی ایده احداث راه آهن سریع السیر قم به اصفهان را ایده مقبولی عنوان کرد و قول داد که در زمینه مطالعات و استفاده از فاینانس، پیگیری لازم را داشته باشد.

وی با اشاره به اظهارات یکی از نمایندگان استان مرکزی درباره فرودگاه قم گفت: ایشان دیدگاهی نسبت به فرودگاه امام داشتند که از آن می گذریم اما باید توجه داشت که قم شهر زیارتی است و شرایط متفاوتی دارد و از این جهت فرودگاه این شهر توجیه دارد و تعداد زیادی از زائران به قم می آیند و از قم به مشهد می روند.

لاریجانی در ادامه بر استفاده از ردیف اعتباری که در مورد رفع آلودگی و صرفه جویی در مصرف سوخت وجود دارد، اشاره کرد و گفت: تلاش کنید از این محل برای ارتقای بهره وری مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا پیگیری کنید.

وی همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در زمینه سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: ستادی در دولت و همچنین ستادی در مجلس تشکیل شده و تاکنون 300 اقدام عملیاتی، تعریف شده که در دستور شورای اقتصاد است و اگر قرار است قانونی تغییر یابد یا لغو شود یا قانون جدیدی به تصویب برسد درمورد آن تصمیم گیری می کنیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تا چند ماه دیگر تدوین برنامه ششم توسعه باید شروع شود گفت: باید محور این برنامه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد که البته از کارهای مهم در این زمینه طرح آمایش سرزمینی است که منابع را با ظرفیت های استان ها ساماندهی می کند.

وی ابراز امیدواری کرد ضمن تمرکز بر روی مساله اصلی کشور، مسائل را با سعه صدر بررسی کرده و به جای این که مرتب نقایص را رسانه ای کنید، آنها را اجرا کنید. مثلا اجرای درست اصل 44 شرایط کشور را تغییر می دهد.

لاریجانی بر لزوم حساسیت در زمینه فرهنگی تاکید کرد و گفت: چون کشور، دولت و انقلاب ما برای سعادت مردم بوجود آمده و برای تربیت افراد متدین توجه به تربیت اسلامی مهم است باید بودجه این بخش درست مصرف شود.

وی بر استفاده از ظرفیت های روحانیت و ترویج فرهنگ اسلامی تاکید کرد و گفت: پس از انقلاب توجه ما به منبر و محراب کم شده که حتما باید این توجه بیشتر شده و مساجد هم در سطح ملی و هم در سطح استان ها فعال شود و باید اینها را جزو وظایف خود بدانیم.

لاریجانی خطاب به مدیران اجرایی استان مرکزی گفت: اگر می خواهید خیردنیا و آخرت داشته باشید به این بخش خیلی توجه کنید و در مورد بودجه ها برای این امر بخل نداشته باشید. چرا که اگر افراد متدین داشته باشیم اینها سرمایه برای کشورند و با روحانیت و مساجد است که این امر محقق می شود.

به گزارش ایرنا علی لاریجانی که امروز(پنجشنبه) برای حضور در مراسم اختتامیه کنگره بزرگداشت آیت الله شهید سید مصطفی موسوی خمینی پدر امام راحل در استان مرکزی حضور یافته بود، عصر امروز در جلسه شورای اداری این استان حضور یافت.

سیام**2021**1003**1569
کد N308005