دولت ونزوئلا رهبر مخالفان را به تلاش برای کودتا با همدستی آمریکا متهم کرد

سیاسی

مقامات ونزوئلا رهبر تندرو مخالفان را به هدایت توطئه‌ها برای سرنگونی رئیس‌جمهوری این کشور با همکاری مقام‌های آمریکایی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این سخنان تازه‌ترین تصریحات مسئولان دولت ونزوئلا محسوب می‌شود که اعتراضات سه ماهه اخیر را سرپوشی برای توطئه‌ای تحت حمایت آمریکا به منظور سرنگونی نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور می‌دانند.

رهبران مخالفان این سخنان را رد کرده و آن‌ را به عنوان سرپوشی برای اقدامات دولت ونزوئلا به شمار می‌آورند چرا که معتقدند این اعتراضات که 42 تن در آن کشته شدند واکنشی به بحران اقتصادی، ناامنی و رکود در کشور است.

مقام‌های ارشد دولت مادورو گرد هم آمده و ماریا کرینا ماچادو، رهبر تندرو مخالفان و دیگر اشخاص برجسته مخالفان را به دسیسه چینی برای "ترور" و "کودتا علیه مادورو" محکوم کردند.

آن‌ها همچنین کوین وایتیکر، نماینده آمریکا در کلمبیا را به همکاری با ماچادو متهم کردند.

سخنگوی سفارت آمریکا در کلمبیا درباره این اظهارات هنوز واکنشی نشان نداده است. جورج رودریگرز یکی از مقام‌های حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا با نشان دادن ایمیل‌هایی که به گفته وی تاییدی برای برنامه‌های مخالفان است عنوان داشت: آنچه ما ارائه می‌دهیم بخشی از تحقیقات جنایی است.

ماچادو 46 ساله در سال جاری میلادی از مردم ونزوئلا خواست تا برای اعتراض علیه مادورو به خیابان‌ها بیایند. وی این اتهامات را یک رسوایی نامید.

رد ریگرز با نشان دادن ایمیل‌ها گفت: این‌ها نشان دهنده "قتل‌های زنجیره‌ای" هستند. در یکی از این ایمیل‌ها آمده است: ما باید این فضاحت را که در کشور به بار آمده پاک کنیم. الان زمان آن رسیده تا به نیروها پیوسته و خواستار اعتراض شده و شرایط لازم برای از بین بردن مادورو را فراهم کنیم.

ماچادو و لئوپولدو لوپز یکی دیگر از رهبران تندرو مخالفان اصلی‌ترین عاملان اعتراضات ونزوئلا محسوب می‌شوند.

انتهای پیام

کد N307499