ظريف در دیدار با رييس مجلس ملي الجزاير:

ایران با كشورهای مستقل در مبارزه با افراط و خشونت همکاری می‌کند

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با رئیس مجلس الجزایر با اشاره به گسترش پديده شوم افراط گرايي در مناطق مختلف بر آمادگي كشورمان براي همكاري با كشورهاي مستقل و هم نظر در مبارزه با افراط و خشونت و با تكيه بر خط مشي مشترك اعتدال گرايي تاكيد كرد.

به گزارش خبرگزاری مهر،  محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در حاشیه اجلاس وزرای خارجه عدم تعهد با محمد العربي ولد خليفه رييس مجلس ملي الجزاير (رييس مجلس شعب الوطني ) ديدار و گفتگو كرد.

 ظريف در اين ديدار با تقدير از نقش برجسته الجزاير بعنوان كشوري با سابقه انقلابي در جنبش عدم تعهد تاكيد كرد اين نقش براي جنبش عدم تعهد راهگشا است.

ظريف همجنين با تبريك برگزاري موفقيت آميز انتخابات رياست جمهوري در الجزاير به نقش و شخصيت عبدالعزيز بوتفليقه اشاره كرد و افزود: دكتر روحاني براي آقاي بوتفليقه احترام ويزه اي قايلند.

وي همجنين با تقدير از مواضع اصولي الجزاير در دفاع از حقوق مشروع ايران در استفاده از انرژي صلح آميز هسته اي ديدگاه هاي دو كشور در بسياري از مسايل منطقه اي و بين المللي را مشابه دانست و افزود: دو كشور كه در مسير اعتدال حركت مي كنند و در حوزه بين المللي اشتراك نظرات زيادي دارند.

 ظريف با اشاره به گسترش پديده شوم افراط گرايي در مناطق مختلف بر آمادگي كشورمان براي همكاري باكشورهاي مستقل و هم نظر در مبارزه با افراط و خشونت و با تكيه بر خط مشي مشترك اعتدال گرايي تاكيد كرد.

ظريف همچنين سلام هاي دكتر لاريجاني به رييس مجلس الجزاير را ابلاغ و با اشاره به برگزاري اجلاس دوستان سوريه به ابتكار مجلس شوراي اسلامي طي روزهاي آينده، مشورتهاي پارلمانهاي مختلف براي كمك به يافتن راه حل سياسي را مثبت ارزيابي كرد.

وزير امور خارجه در بخش ديگري از اين ديدار با اشاره به تلاشهاي ايران در عرصه هاي منطقه اي و بين المللي براي كمك به حل بحران سوريه افزود: ما موضع الجزاير در عدم مداخله در امور داخلي كشورها را ارج مي نهيم و معتقديم اين ديدگاه مي تواند مبناي حضور فعال براي كمك به حل بحران سوريه باشد.

ظريف با اشاره به مواضع اصولي كشورمان در خصوص حل و فصل بحران سوريه تاكيد كرد بحران سوريه راه حل نظامي ندارد و راه حل سياسي اين بحران هم بايد منطبق با واقعيات سوريه باشد.

ظريف با ابراز خرسندي از روند روبه رشد روابط دوجانبه تهران و الجزايرو با اشاره به برگزاري كمسيون عالي مشترك دو كشور به رياست معاول اول رييس جمهور ايران و نخست وزير الجزاير، حمايت پارلمانهاي دو كشور از روندگسترش روابط را مهم و بسيار موثر دانست.

محمد العربي ولد خليفه ريیس مجلس مردمي الجزايرنيز در اين ديدار با تمجيد از تمدن ايراني و اسلامي و مقاومت ايران در مقابل فشارها و تحريمهاي غرب روابط دو كشور را بسيار صميمانه و تاريخي توصيف كرد و افزود: با توجه به موقعيت و جايگاه مقتدرانه جمهوري اسلامي در منطقه و پیام انقلاب ايران زمينه هاي بسط و گسترش روابط همواره وجود داشته است.

ولد خليفه سياست اصولي كشورش را عدم مداخله در امور داخلي ديگران و احترام به حاكميت كشورها دانست و تاكيد كرد بايدبه خواست مردم احترام گذاشته شود زيرا ما آثار زيانباردخالت ديگران را در منطقه خود شاهد هستيم.

وي با تشريح فعاليتها و نقش فعال الجزاير در كمك به تقويت صلح در منطقه بر تبعات تسري ناامني و بي ثباتي در مناطق مختلف اشاره كرد و در ارتباط با تحولات سوريه خاطرنشان كرد ما از آغاز بحران سوريه همواره خواستارگفتگو بوده ايم جرا كه تداوم بحران را موجب توسعه تروريسم و ناامني مي دانيم و با توجه به تجارب خود در مواجهه بامشكل ترويسم معتقديم مي توان با گفتگو بحران سوريه را حل و فصل كرد و باتروريسم به صورت ريشه اي مقابله کرد.

وي با اشاره به اينكه استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي حق همه كشورها است افزود: الجزاير همواره از اين حق ايران حمايت كرده است.

وي همجنين با اشاره به روند بسيار خوب روابط فيمابين بر تداوم همكاريهاي فعال پارلمان يىر جهت تقويت روابط و همجنين رايزنيها و مشورتهاي پارلماني در خصوص مسايل منطقه اي و بين المللي بين دو كشور تاكيد كرد.