ظریف در نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد در الجزایر:| 171814

حل موضوع هسته‌ای ایران به کابوسی برای جنگ طلبانی تبدیل شده است

سیاست خارجی

جمهوری اسلامی ایران به عدم تولید و ساخت سلاح هسته‌ای متعهد است. ایران عضو پیمان ان پی تی است و ما معتقدیم تسلیحات هسته‌ای، امنیت ملی را نیز تضعیف می‌کند.

وزیر خارجه ایران گفت که یک غیرعضو ان‌پی‌تی و برخوردار از زرادخانه‌های عظیم هسته‌ای در خاورمیانه با ترسیم خطوط قرمز در مورد برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران به ان‌پی‌تی و قانون بین‌المللی دهن کجی می‌کند.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در خلال نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد در الجزایر، افراط‌گرایی، خشونت و فرقه‌گرایی را از جمله مشکلات و چالش‌های جهان کنونی برشمرد و گفت این موضوعات منجر به توسعه اقدامات تروریستی در جهان شده است.

وی تاکید کرد: این چالش‌های بزرگ موجب شد تا قطعنامه پیشنهادی دکتر روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران مبنی بر جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی به اتفاق آرا در مجمع سازمان ملل پذیرفته شود و این نقطه عطفی در توجه جامعه جهانی به مبارزه با خشونت و افراط گرایی است.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان این مطلب که کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد (نم) دارای منافع مشترک و در عین حال با خطرات و تهدیداتی نیز مواجه هستند، اظهار داشت: همزمان با تلاش‌های مشترک کشورها برای مهار افراد و گروه‌های افراطی، اقداماتی نیز باید با هدف کاهش علل تنش‌ها صورت بگیرد.

ظریف در ادامه سخنانش به اوضاع اسفناک مردم مظلوم فلسطین و هفت دهه حملات بی‌رحمانه و مداوم به این مردم ستمدیده و محروم کردن آنها از حقوق غیرقابل انکار و غیرقابل واگذاری‌شان اشاره کرد و تاکید کرد: باید بر این واقعیات تمرکز کنیم تا دریابیم که بسیاری از سرپوش‌ها با هدف محروم کردن مداوم مردم فلسطین از حقوق حقه‌شان و غارت سرزمین و منابع آنها ایجاد شده است.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد باید بر مواضع مشترک تاکید نمایند و بدون شک نمی‌توان بدون احیای این حقوق و ایجاد کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف (بیت المقدس) به ثبات و آرامش دست یافت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع هسته ای ایران اشاره کرد و این پرسش را مطرح کرد که آیا به نظر شما این بی معنا نیست که یک غیرعضو ان پی تی و برخوردار از زرادخانه‌های عظیم هسته‌ای که بیشترین تهدید موجودیتی را برای کل خاورمیانه ایجاد می‌کند، با ترسیم خطوط قرمزی در مورد برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران به ان پی تی و قانون بین‌المللی دهن کجی کند؟

ظریف با طرح این پرسش که ˈآیا این چیزی جز تاکتیک انحراف کردن اذهان نیست؟ˈ خاطر نشان کرد: به همین دلیل برنامه مسالمت آمیز هسته‌ای ایران طی چند دهه گذشته همواره در معرض هیاهوی فراوانی قرار گرفته است.

وی گفت: ˈآنها همواره کوشیده‌اند چهره ایران را به عنوان تهدیدی برای منطقه و کل جهان ترسیم کنند؛ ادعایی که بارها به طور کامل کذب از آب درآمده است.ˈ

رییس دستگاه دیپلماسی ایران بار دیگر با تبیین سیاست‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران گفت: ˈجمهوری اسلامی ایران به عدم تولید و ساخت سلاح هسته‌ای متعهد است. ایران عضو پیمان ان پی تی است و ما معتقدیم تسلیحات هسته‌ای، امنیت ملی را نیز تضعیف می‌کند.ˈ

وی همچنین به مذاکرات ژنو اشاره کرد و گفت تصویب طرح اقدام مشترک نشان داد که امکان حل و فصل این موضوع وجود دارد. 

ظریف افزود: حل موضوع هسته‌ای ایران به کابوسی برای جنگ طلبانی تبدیل شده است که منافع آنها در ایجاد تنش، درگیری و ایجاد رعب و وحشت بوده است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آنها تحریم‌های ظالمانه‌ای علیه مردم ایران اعمال کرده‌اند و مردم ایران را حتی از دسترسی به نیازهای اولیه از جمله دسترسی به دارو محروم کردند.

وی با تاکید بر اینکه دستاوردهای علمی و تحقیقاتی بزرگ ایران غیرقابل مذاکره است، خاطرنشان کرد: ملت ایران نشان داد که زیر بار تحریم‌ها و تهدیدات نخواهد رفت و ما چیزی برای پنهان کردن نداریم و در فضای احترام متقابل و برابری می‌توان نشان داد که برنامه هسته‌ای ما همیشه صلح‌آمیز باقی خواهد ماند.

ظریف درعین حال از حمایت‌های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در قبال فعالیتهای صلح‌آمیز هسته‌ای ایران قدردانی کرد.

وی علت تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران را ناشی از اتهامات بی‌پایه و اساس درباره برنامه هسته‌ای ایران دانست.

ظریف در ادامه با تاکید بر لزوم تحقق خاورمیانه عاری از تسلیحات اتمی و کشتار جمعی گفت: جامعه جهانی از بی‌توجهی برخی نسبت به تحقق خاورمیانه عاری از تسلیحات اتمی، نگران است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از میزبانی دولت و ملت الجزایر به خاطر برگزاری این نشست گفت: اجلاس الجزایر فرصتی دوباره برای بحث و گفت‌وگو پیرامون موضوعاتی است که صلح و امنیت را به مخاطره می‌اندازد.

کد N307335