جنگ داخلی 144 میلیارد دلار به سوریه خسارت رسانده است

سوریه

نیویورک- ایرنا – بر اساس آخرین تحقیقات مشترک نهاد های سازمان ملل در همکاری با مرکز پژوهش های سیاسی سوریه، مجموع خسارت ها و زیان هایی جنگ های سه ساله در این کشور تا پایان سال 2013 به بیش از 144 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش ایرنا، ˈ استفان دوجاریکˈ سخنگوی سازمان ملل روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی با بیان این مطلب اضافه کرد ویرانی ها و خسارت های ناشی از جنگ های سه ساله در سوریه 75 درصد از مردم این کشور را گرفتار فقر مطلق کرده است.

وی افزود : دبیر کل سازمان ملل صبح امروز (چهارشنبه ) در گفت وگو با احمد اوزومکو مدیر عامل سازمان منع سلاح های شیمیایی ضمن ابراز تاسف از حمله نیروهای شورشی سوریه به دفاتر این سازمان ، از این که این حمله تلفاتی در بر نداشته ابراز خرسندی کرده است.

وی همچنین گفت که دبیر کل سازمان ملل در گفت وگوی تلفنی با پترو پوروشنکو رییس جمهور منتخب اوکراین ضمن تبریک بمناسبت پیروزی اش در انتخابات این کشور برای او در تحقق آرمان های مردم اوکراین آرزوی موفقیت کرده است.

دوجاریک همچنین یاد آور شد که شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه گذشته با تصویب قطعنامه 2155 این شورا حضور نیروهای صلحبان سازمان ملل در سودان جنوبی را به منظور حفظ ثبات و آرامش در این کشور تا نوامبر سال جاری تمدید کرده است.

به گفته وی در این قطعنامه از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل خواسته شده است تا در فاصله 90 روز گزارشی از تحولات این کشور را به اعضای شورای امنیت ارائه دهد.

سخنگوی بان کی مون به نقل از دفتر هماهنگی کمک های انساندوستانه سازمان ملل در رابطه با ادامه بحران در آفریقای مرکزی به خبرنگاران اطلاع داد که ناآرامی های اخیر هشت هزار نفر دیگر از مردم این کشور مجبور کرده است که به مدارس و کلیساها پناه ببرند.

دوجاریک افزود که روز پنجشنبه مراسمی بمناسبت روز صلح بانان سازمان ملل درمقر اصلی این سازمان در نیویورک برگزار خواهد شد.

به گفته وی در این مراسم نشان ویژه این نهاد بین المللی به خانواده 106 نفر از کارکنان این سازمان که در سال 2013 جان خود را حین انجام وظیفه از دست داده اند، اعطا خواهد گردید.

اروپام 2253 **1908 ** 1552
کد N307177