استقبال کرزای از طرح خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان

رئیس‌جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای از طرح خروج تدریجی نیروهای نظامی آمریکا از خاک افغانستان که باراک اوباما پیشنهاد کرده است، استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در بیانیه حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان آمده است: دولت آمریکا اعلام کرده است شمار نیروهای نظامی این کشور مستقر در خاک افغانستان را تا پایان سال 2016 به صفر خواهد رساند. دولت افغانستان از این تصمیم باراک اوباما به گرمی استقبال می کند.

حامد کرزای در این بیانیه تصریح کرد: پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در خاک افغانستان و واگذار کردن مسئولیت‌های امنیتی و نظامی به نیروهای افغان پیوسته یکی از اولویت‌های ریاست جمهوری، دولت و مردم افغانستان بوده است.

کرزای در این بیانیه همچنین از شورشیان طالبان خواست از این فرصت تاریخی به وجود آمده استفاده کنند و جنگی را که به بهانه حضور نظامیان خارجی در خاک افغانستان آغاز کرده‌اند، به پایان برسانند.

با این وجود، طالبان طرح پیشنهادی باراک اوباما را درباره ادامه حضور نظامی آمریکایی در افغانستان پس از سال 2014، ادامه اشغالگری آمریکا توصیف و آن را به شدت محکوم کرد. طالبان تاکید کرد، آمریکا با تداوم حضور نظامی خود در افغانستان، حق حاکمیت، مذهب و حقوق بشر را در این کشور نقض می‌کند.

حامد کرزای که در پایان دوره ریاست‌جمهوری خود به سر می‌برد، تاکنون از امضای پیمان امنیتی خودداری کرده است اما دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان که برای جانشینی کرزای رقابت می‌کنند، تعهد کرده‌اند که این پیمان را امضا کنند.

انتهای پیام

کد N307146