ظریف در دیدار با رییس مجلس ملی الجزایر:

دیدگاه های تهران و الجزیره، مشابه و در مسیر اعتدال است

الجزایر,هسته ای

تهران- ایرنا - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روزچهارشنبه در دیدار با رییس مجلس ملی الجزایر با تقدیر از مواضع اصولی الجزیره در دفاع از حقوق مشروع هسته ای ایران، دیدگاه های دو کشور در بسیاری از مسایل منطقه ای و بین المللی را مشابه و در مسیر اعتدال دانست.

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در جریان دیدار با دکتر ˈمحمد العربی ولد خلیفهˈ رییس مجلس ملی الجزایر با تقدیر از نقش برجسته الجزایر به عنوان کشوری با سابقه انقلابی در جنبش عدم تعهد تاکید کرد: این نقش برای جنبش عدم تعهد راهگشا است.

ظریف همجنین با تبریک برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر، به نقش و شخصیت برجسته عبدالعزیز بوتفلیقه اشاره کرد و افزود: دکتر روحانی برای آقای بوتفلیقه احترام ویژه ای قایلند.

وی همچنین با تقدیر ازمواضع اصولی الجزایر در دفاع از حقوق مشروع ایران در استفاده از انرژی صلح آمیزهسته ای، دیدگاه های دو کشور در بسیاری از مسایل منطقه ای و بین المللی را مشابه دانست و افزود: دو کشور در مسیر اعتدال حرکت کرده و در حوزه بین المللی اشتراک نظرات زیادی دارند.

ظریف با اشاره به گسترش پدیده شوم افراط گرایی در مناطق مختلف جهان بر آمادگی کشورمان برای همکاری با کشورهای مستقل و هم نظر در مبارزه با افراط و خشونت و با تکیه بر خط مشی مشترک اعتدال گرایی، تاکید کرد.

ظریف همچنین سلام های دکتر علی لاریجانی به رییس مجلس الجزایر را ابلاغ و با اشاره به برگزاری اجلاس دوستان سوریه به ابتکار مجلس شورای اسلامی طی روزهای آینده، مشورت های پارلمان های مختلف برای کمک به یافتن راه حل سیاسی برای بحران این کشور را مثبت ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به تلاش های ایران در عرصه های منطقه ای و بین المللی برای کمک به حل بحران سوریه افزود: ما موضع الجزایر در عدم مداخله در امور داخلی کشورها را ارج می نهیم و معتقدیم این دیدگاه می تواند مبنای حضور فعال برای کمک به حل بحران سوریه باشد.

دکتر ظریف با اشاره به موضع اصولی کشورمان در خصوص حل وفصل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و راه حل سیاسی این بحران هم باید منطبق با واقعیات سوریه باشد.

ظریف با ابراز خرسندی از روند رو به رشد روابط دوجانبه تهران و الجزایر و با اشاره به برگزاری کمسیون عالی مشترک دو کشور به ریاست معاون اول رییس جمهور ایران و نخست وزیر الجزایر، حمایت پارلمان های دو کشور از روند گسترش روابط را مهم و بسیار موثر دانست.

ˈ محمد العربی ولد خلیفهˈ رییس مجلس مردمی الجزایر نیز در این دیدار با تمجید از تمدن ایرانی و اسلامی و مقاومت ایران در مقابل فشارها و تحریم های غرب، روابط دو کشور را بسیار صمیمانه و تاریخی توصیف کرد و افزود: با توجه به موقعیت و جایگاه مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و پیام انقلاب ایران، زمینه های بسط و گسترش روابط همواره وجود داشته است.

ولد خلیفه سیاست اصولی کشورش را عدم مداخله در امور داخلی دیگران و احترام به حاکمیت کشورها دانست و تاکید کرد: باید به خواست مردم احترام گذاشته شود زیرا ما اثار زیانبار دخالت دیگران را در منطقه خود شاهد هستیم.

وی با تشریح فعالیت ها و نقش فعال الجزایر در کمک به تقویت صلح در منطقه، بر تبعات تسری ناامنی و بی ثباتی در مناطق مختلف اشاره کرد و در ارتباط با تحولات سوریه خاطرنشان کرد: ما از آغاز بحران سوریه همواره خواستار گفت وگو بوده ایم زیرا تداوم بحران را موجب توسعه تروریسم و ناامنی می دانیم و با توجه به تجارب خود در مواجهه با مشکل تروریسم معتقدیم می توان با گفت وگو بحران سوریه را حل و فصل و با تروریسم به صورت ریشه ای مقابله کرد.

وی با بیان اینکه استفاده صلح آمیزاز انرژی هسته ای حق همه کشورهاست افزود: الجزایر همواره از این حق ایران حمایت کرده است.

وی همچنین با اشاره به روند بسیار خوب روابط فیمابین، بر تداوم همکاری های فعال پارلمانی در جهت تقویت روابط و همچنین رایزنی ها و مشورت های پارلمانی در خصوص مسایل منطقه ای و بین المللی بین دو کشور تاکید کرد.

شبس**9241**1552
کد N306966