روسیه آمریکا را از کمک نظامی به معارضان سوری برحذر داشت

آمریکا,سوریه

مسکو-ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، آمریکا را از کمک نظامی و تسلیحاتی به گروه های معارض سوری برحذر داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، لاوروف روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با هکتور تیمرمن، وزیر امور خارجه آرژانتین از مقاصد آمریکا برای کمک به معارضان و گروه های تروریستی در سوریه ابراز نگرانی کرد.

وی گفت: دریافت اطلاعاتی دال بر احتمال اعلام تدابیر آمریکا برای کمک های نظامی به معارضان از جمله آموزش اعضای تشکل ˈارتش آزادˈ و آغاز ارسال موشک های ضدهوایی قابل حمل که برای هواپیماهای غیرنظامی خطرناک است، نگران کننده است.

لاوروف افزود: نمی خواهیم جلوتر از وضعیت پیش برویم و منتظر می شویم تا آمریکا اقدامات خود را در مورد سوریه اعلام کند.

وی اضافه کرد: در همین حال وضعیت مشابه را از یاد نمی بریم که آمریکا (در دوره شوروی سابق)در افغانستان گروه های مجاهدین را از هر نظر حمایت کرد و انواع تسلیحات به آنها تحویل داد و این وضعیت باعث شکل گیری سازمان تروریستی القاعده شد که بهترین اعضای خود را برای حمله تروریستی 11 ماه سپتامبر 2001 به آمریکا فرستاد.

وی اضافه کرد: نمی خواهیم که این گونه اشتباه های بزرگ دوباره تکرار شود.

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: تنها راه حل و فصل بحران سوریه تکیه بر پیروزی معارضان یا دولت سوریه نیست بلکه باید مذاکره روی آورد.

وی افزود: با سیاستهای امریکا، نگران آن هستیم که دستور کار دور آینده مذاکرات ژنو که از مدتها پیش در مورد آن توافق شده است، مورد توجه قرار نگیرد.

لاوروف تصریح کرد: شرکای غربی ما و اعضای تشکل ˈائتلاف ملی معارضانˈ قصد شرکت در مذاکرات ژنو را تا زمانی که بشار اسد رییس جمهور سوریه است، ندارند و همه بخوبی می دانند که این موضعی غیرواقع بینانه و ایدئولوژیک است.

وزیر امور خارجه روسیه در همین راستا، بر ضرورت آغاز مذاکرات میان دولت سوریه و گروه های مخالف آن در مورد اصلاحات سیاسی در کشور تاکید کرد.

وی ادامه داد: باید به جای اعلام اولتیماتوم به دولت سوریه برای تسلیم یکجانبه در این مورد به توافق رسید.

لاوروف گفت: امیدوارم درها برای گفتگو باز باشد و طرف های بحران سوریه از فرصت موجود برای حل و فصل مسایل استفاده کنند.

روسیه اعلام کرده است از حل و فصل سیاسی مساله سوریه حمایت می کند و در راستای این سیاست خود در طول دو و نیم سال بحران این کشور با هر گونه مداخله خارجی در امور داخلی سوریه مخالفت کرده است.

اروپام/2242**۵۱۸
کد N306964