معاون راهبردی قوه قضائیه:

مدیریت سنتی جوابگوی نیاز دستگاه قضا نیست

قوه قضاييه

معاون راهبردی قوه قضائیه گفت: در حال حاضر بیش از پیش عبور از مدیریت سنتی و غیرپویا احساس می‌شود و باید با تفکر و داشتن برنامه راهبردی نقشه راه ترسیم شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قزوین، محمدباقر ذوالقدر در کارگاه آموزشی روش برنامه‌ریزی راهبردی که با حضور جمال انصاری رئیس دادگستری٬ حجت الاسلام صادقی دادستان، قضات، کارکنان و روسای دادگستری، دادستان‌ها و مسئولان سازمان‌های تابع دادگستری استان برگزار شد، با تبریک عید مبعث اظهار کرد: مبعث منشاء تحول در زندگی بشر و نجات بشریت از گمراهی و حرکت در مسیر تعالی است.

وی تصریح کرد: این کارگاه‌ها به منظور تحقق یک نقشه راه صحیح و مؤثر قوه قضائیه و و ساختار این قوه در عبور از مدیریت سنتی و غیر پویا برگزار می‌شود.

معاون راهبردی قوه قضائیه تصریح کرد: این قوه جزء فعال‌ترین و حساس‌ترین نهادهای کشور به شمار می‌رود که کار آن پیچیده‌ترین کارهاست و کارآمدی نظام اسلامی و دینی با کارآمدی این قوه سنجیده می‌شود؛ چراکه دستگاه قضا، شأن حاکمیت دینی است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این کارگاه، آموزش نیست و در نهایت باید به یک سند راهبردی برای قوه قضائیه و دادگستری استان مبدل شود.

ذوالقدر با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در روز قوه قضائیه سال 91 گفت: ایشان با صراحت اعلام کردند که قوه قضائیه باید از یک برنامه جامع برخوردار باشد که با سرعت و به دور از شتابزدگی به اجرا درآید و در سال 92 نیز با اشاره به دارا بودن این نقشه کلی و کلان با عنوان برنامه پنج‌ساله سوم تاکید داشتند که باید این برنامه به خوبی اجرایی شود.

معاون راهبردی قوه قضائیه ادامه داد: به منظور افزایش کیفیت کارگاه آموزشی و خروجی مناسب٬ یزدان پناه با سابقه علمی 23 ساله در عرصه تحقیق و پژوهش و رحماندوست از اساتید برجسته دانشگاه علامه طباطبایی در این دوره حضور دارند.

وی افزود: همزمان با این کارگاه آموزشی دو روزه٬ شش کارگاه فرعی با موضوعات رفع اشکالات، نواقص، آسیب‌ها و ضعف‌ها برگزار خواهد شد.

ذوالقدر با اشاره به شعار سال و اهمیت مدیریت جهادی گفت: با درک صحیح و آگاهی از شرایط می‌توان به روند توسعه کشور با عزم ملی و همراهی مردم کمک کرد.

وی با اشاره به جایگزین شدن جنگ نرم به جای جنگ نظامی تصریح کرد: اگر تا دیروز دشمنان با حضور در میدان‌های جنگ درصدد آسیب زدن به نظام اسلامی بودند در حال حاضر با فشار بر اقتصاد و فرهنگ وارد میدان نبرد شده‌اند که وجود تحریم‌ها خود گواه این مطلب است.

معاون راهبردی قوه قضائیه نمونه‌هایی از مدیریت جهادی موفق را مدیریت در دوران جنگ، مدیریت امنیتی، تجربه جهاد سازندگی، مدیریت در عرصه دیپلماسی و عرصه‌های علم و فناوری دانست.

ذوالقدر تصریح کرد: مدیریت جهادی باید در دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های کشور مورد بررسی علمی قرار گیرد که ویژگی‌های آن اتکاء به خداوند، خودباوری و اعتماد به نفس، همت بلند، تلاش مستمر، قانع نشدن به وضع موجود و عزم راسخ و اراده پولادین است که با اتکاء به دانش و تدبیر و تکیه به مردم با فداکاری و ایثار می توان به دستاوردهای بزرگی دست یافت.

انتهای پیام

کد N306645