رییس جمهوری ارمنستان از همتای ترک خود برای شرکت در مراسم نسل کشی ارامنه دعوت کرد

گل,نسل کشی ارامنه

آنکارا - ایرنا - ˈسرژ سرکیسیانˈ رییس جمهوری ارمنستان از ˈعبدالله گلˈ همتای ترکیه ای خود برای شرکت در مراسم یکصدمین سالگرد ˈنسل کشی ارامنهˈ توسط ˈدولت عثمانیˈ دعوت کرده است .

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، به نوشته پایگاه خبری ˈحریتˈ، سرکیسییان از گل برای شرکت در این مراسم که 24 آوریل سال آینده میلادی در ˈایروانˈ پایتخت ارمنستان برگزار خواهد شد، دعوت کرده است.

ارامنه ادعا دارند که ترک های عثمانی در سال های 1914 تا 1916 به نسل کشی ارامنه پرداختند.

ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه به تازگی در اقدامی بی سابقه یک روز پیش از نود و نهمین سالگرد کشتار ارامنه (1915) با قربانیان کشتار ارامنه در زمان جنگ جهانی اول و دوران امپراتوری عثمانی ابراز همدردی کرد و ضمن غیرانسانی خواندن پیامدهای آن کشتارها، به نوادگان قربانیان تسلیت گفت.

ارامنه از آن کشتارها که در جریان جنگ جهانی اول روی داد، با عنوان ˈ نسل کشیˈ یاد می کنند، اما ترکیه این ادعا را رد می کند و هیچ گاه رسما بابت آن عذرخواهی نکرده است.

اردوغان در پیام خود ضمن تسلیت به نوادگان قربانیان آن کشتارها، از مصائب کشتار ارامنه در خلال دوران جنگ جهانی اول به عنوان ˈدرد مشترکˈ میان ترکیه و ارمنستان یاد کرد و گفت: با وجود تلخی آن وقایع، دولت ارمنستان نباید از این موضوع به عنوان بهانه ‎ای برای خصومت با ترکیه استفاده کند و آن را به دستاویزی سیاسی برای تعارض میان دو کشور تبدیل کند.

ترکیه معتقد است که بسیاری از آن کشتارها در خلال درگیری ها میان دو کشور و اقوام ترک و ارامنه روی داده و از این رو، اقوام ترک هم قربانیان زیادی در جریان آن وقایع داده اند.

خاورم**2012** 230**1651
کد N306488