رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها:

دانشگاه پیاده نظام احزاب بیرونی نیست/ عده‌ای در داخل دچار توهم شده‌اند

سیاسی

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه دانشگاه پیاده نظام احزاب بیرونی نیست گفت: دانشگاه نباید جولانگاه جریانات سیاسی باشد.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی»‌ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدیان با بیان اینکه معاونان فرهنگی بار اصلی مسائل فرهنگی دانشگاه‌ها را به دوش می‌گیرند اظهار کرد: باید تذکر داد که مسائل فرهنگی در دانشگاه‌ها فقط به عهده چند نفر نیست و اولین مسئول مسائل فرهنگی رییس دانشگاه است.

وی افزود: نباید اینگونه باشد که رییس دانشگاه فقط به مسائل آموزشی و مالی بپردازد و فقط به واسطه داشتن معاون فرهنگی از خود سلب مسئولیت کند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بیان اینکه معاونان و مدیران فرهنگی در دانشگاه‌ها به عنوان کارشناس مسئولیت بیشتری در حوزه فرهنگی دارند تصریح کرد: شاید مهمترین مسئولیت این افراد همراهی در مجموعه‌ای مثل دانشگاه همیشه سال، ‌ماه و روز فرهنگ است اما اینکه امسال سال فرهنگ نامگذاری شده به این دلیل است که توجه ویژه‌ای به موضوع فرهنگ باشد.

محمدیان با بیان اینکه منظور از فرهنگ انقلابی، اسلامی و حرکت بر مبنای اسلام و ارزش‌های اسلامی است گفت: اینکه چگونه می‌توان در بحث فرهنگ کار جهادی کرد نیاز به تامل دارد و هر مدیر و معاون فرهنگی باید شاخص‌هایی را در کارش برای مدیریت جهادی تعریف کند.

وی با بیان اینکه نباید به قضاوت دیگران کار داشته باشیم تصریح کرد: جهاد تلاشی است در راستای اعتقادات و برای حاکم ساختن یک تفکر و مکتب خاص. بنابراین اهل ایمان از تمام ظرفیت خود در این مسیر بهره می‌گیرد.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها جهاد را به دو قالب سخت و نرم تقسیم‌بندی کرد و گفت: جهاد نظامی و جنگ جهاد اکبر است و به جهاد نرم جهاد کبیر گفته می‌شود البته نوعی جهاد دیگر نیز به نام جهاد اکبر وجود دارد که همان جهاد با نفس است.

محمدیان درباره ویژگی‌های کار جهادی نیز گفت: کار جهادی کاری است در راه خدا، برای اعتلای کلمه خدا و جلب رضای او و در یک کلمه خالصانه برای خدا باشد.

وی افزود: از سوی دیگر باید از تمام امکانات و ظرفیت‌ها برای آن استفاده شود و به وعده‌های خدا اعتماد و حسن ظن داشت.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها توجه به عنصر دشمن، مخالفان و رقبا را یکی دیگر از ویژگی‌های جهاد دانست و اظهار کرد: ‌نتیجه کار هر چه باشد مورد رضایت است. همچنین یکی از ویژگی‌های جهاد هراس نداشتن از جوسازی‌ها و سرزنش‌هاست.

محمدیان با اینکه مولفه‌های مدیریت جهادی کمی متفاوت از کار جهادی است تصریح کرد: در مدیریت جهادی همه موارد باید رعایت شود همچنین از کار فردی خارج می شود بنابراین ویژگی‌های مدیریت جهادی فراموش نکردن آرمان‌ها است و همراه ساختن همه کسانی است که می‌توانند در این رابطه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه مدیران غیرجهادی به دنبال کسانی هستند که دردسر درست نکنند گفت: مدیران جهادی از کسانی که دردسر درست می‌کنند هم استفاده درست و مفید می‌کنند بنابراین حتما باید به دنبال افرادی برویم که جرات و جسارت دارند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمن و اعتمادنکردن و بدبینی دائمی به دشمن اظهار کرد: عده‌ای به دنبال این هستند که فضا فقط در صلح باشد و دوست ندارند کسی را دشمن ببینند و می‌گویند در دنیای ارتباطات هستیم و دیگر مرزها از بین رفته و انقدر حرف از دشمن نزنیم. اما من می‌گویم اگر عده‌ای نمی‌خواهند دشمن و رقیب را ببینند و هزینه‌هایی که آنها برای از درون پاشیدن ما می‌کنند را درک کنند ما باید آنها را ببینیم چرا که معتقدیم این مبارزه با تمام پیچیدگی‌هایش در جریان است و ما رقیبی جدی داریم که بسیار مصمم است که از طرق نرم این تفکر را از بین ببرد.

محمدیان استقبال از نقد را از ویژگی‌های مدیر جهادی دانست و تصریح کرد: کسی که قرار است مدیر جهادی باشد اگر ظرفیت نقد نداشته باشد قطعا مدیر جهادی نیست. چرا که اگر کسی حتی غیردوستانه به ما انتقاد کند دارد به ما خدمت می‌کند. عده‌ای نیز از سر دلسوزی ما را نقد می‌کنند و حتی نقد آنها درست نیست. یعنی جریان‌هایی هستند که از سر دلسوزی نگرانی‌هایی دارند نه از سر جنگ قدرت. بنابراین حتی اگر آنها اشتباه می‌کنند باید آنها را متوجه اشتباهاشان کنیم و نباید انگیزه آنها را از بین ببریم.

وی افزود: نکته دیگر مدیریت جهادی ساده زیستی و اجتناب از چاپلوس‌هاست.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه بیش از 90 درصد اعتراضات تجمعات دانشجویان اگر در ابتدای اعتراض مسئول مربوطه در جمع آنها حضور پیدا کند حل می‌شود گفت: بسیاری از اعتراضات و تجمعات طبیعی است اما گاهی مسئولان در ابتدا حضور پیدا نمی‌کنند و مساله حل نمی‌شود.

محمدیان همچنین با بیان اینکه ممکن است به دلیل تغییر فضای سیاسی جامعه انتظاراتی وجود داشته باشد که بعضا نابجا هم باشد گفت: دیشب آقای ظریف گفتند برخی قدرت‌ها دچار توهم شده‌اند. دکتر روحانی رییس جمهور نظام اسلامی است و همه وزرای آن در طول و برخی قبل از انقلاب به این نظام خدمت کرده‌اند. همانطور که برخی در بیرون از کشور دچار توهم‌اند عده‌ای نیز در داخل دچار توهم شده اند و این توهم کار را برای شما سخت می‌کند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه در جامعه ما احزاب جایگاه خود را ندارند اظهار کرد:‌ احزاب بسیار کوچک هستند و تاثیرگذاری کمی دارند بنابراین کار اصلی آنها روی دوش دانشگاه افتاده است. اما دانشگاه به هیچ وجه نباید جولانگاه جریانات سیاسی باشد.

محمدیان با بیان اینکه ما اعتقاد داریم که دانشگاه به هیچ وجه نباید تک‌صدایی و فضایش امنیتی شود تاکید کرد: در عین حال دانشگاه پیاده نظام احزاب بیرونی نیست و نباید تبدیل به جولانگاه جریانات سیاسی شود.

وی افزود: بنابراین ممکن است با برخی تضادها روبرو شوید و انتظارات فراوانی وجود داشته باشد.

انتهای پیام

کد N306089