ُسیدحسین مرعشی:

اقتصاد بیمار امروز نتیجه‌ سیاست‌های اقتصادی غلط دوره‌ گذشته است

سیاست داخلی

سیاست های دولت تدبیر و امید در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است/ سیاست‌های کلی در تعیین سرنوشت کشور نقش مهمی دارند/ معتبرترین سند توسعه اقتصادی، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

همایش اقتصاد مقاومتی و توسعه فرهنگی توسط اصلاح طلبان شهرستان لامرد شامگاه دیروز؛ سه شنبه(6 خرداد) همزمان با ولادت حضرت محمد(ص) با سخنرانی سیدحسین مرعشی(سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی و معاون رئیس‌جمهور اصلاحات) و با حضور جمعی از حامیان دولت تدبیر و امید در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از لامرد، سیدحسین مرعشی شب گذشته در همایش اقتصاد مقاومتی و توسعه فرهنگی که به همت شورای هماهنگی حامیان دولت تدبیر و امید شهرستان لامرد در سالن اجتماعات معلم این شهر برگزار شد، گفت: به طور کلی کشور‌ها با تضادهای سیاسی در دنیا، سَمت و سرعت حرکت خودشان را رقم می‌زنند.

وی با اظهار خشنودی از حضور در جمع فعالان اصلاح طلب و فرهیختگان شهرستان لامرد، نقش سیاست‌های کلی در هدایت یک جامعه به سمت قله‌های پیشرفت را نقش برجسته‌ای دانست و گفت: حکومت کردن یعنی تعیین سیاست و به همین دلیل است که سیاست‌های کلی در تعیین سرنوشت کشور نقش مهمی دارند. این سیاست‌ها در قانون اساسی توسط والا‌ترین مقام کشور و پس از مشورت با صاحبان تجربه و خرد تبیین می‌شوند.

معاون رئیس جمهور در دوره اصلاحات با تاکید بر اهمیت تبیین سیاست‌های کلی کشور؛ به مقایسه سیاست‌گذاری رهبران کشورهای عراق و مالزی با یکدیگر پرداخت و افزود: در این دو کشور نیز دو رهبر سیاست‌گذاری کردند که دو نتیجه متفاوت حاصل شد.

مرعشی با اشاره به منابع طبیعی و انسانی عراق به عنوان سومین کشور نفت‌خیز و دارای اراضی حاصلخیز، آب شیرین و تمدن باستانی بین‌النهرین گفت: این چنین کشوری به دست رهبری که آغازکننده سه جنگ ایران، کویت و درگیری با آمریکا بود، افتاد و با قدرتی که به دست آورد، می‌خواست با سیاست‌های نظامی‌گری خود را پیشتاز جهان عرب در منطقه کند که نتیجه سیاست‌های آن، کشتار مردم، نابودی و ویرانی مزارع، بر باد رفتن ثروت‌ها و ناامنی و دیگر مشکلات برای مردم شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به خصوصیات کشور مالزی که پس از ۷ دهه استقلال یافته است،اشاره کرد و بیان داشت: جامعه مالزی از ۵۵ درصد مالایی‌هایی تشکیل شده است که بیشترشان در جنگل‌ها زندگی می‌کرده‌اند. این کشور با منابع محدودی که دارد؛ سهم مالایی‌ها از اقتصاد فقط ۳ درصد بوده و بقیه آن در اختیار دو جامعهٔ مهاجر شیلی و انگلیسی بود.

وی گفت: امروز مالزی با انتخاب سیاست‌های درست و رهبری هوشمند به کشوری درحال توسعه و صنعتی شدن تبدیل شده است و بیشترین ثروت‌ها و بهترین امکانات را به دست آورده است و آن‌هایی که ۳ درصد از اقتصاد کشور را دارا بودند نیز امروز ۳۷ درصد اقتصاد را به خود اختصاص داده‌اند که عفاف و حجاب، سلامت اداری و... از شاخص‌های این کشور می‌باشد.

مرعشی در نتیجه‌گیری از مقایسه سیاست‌های این دو کشور، گفت: سیاست‌های کلی در پی‌ریزی آینده یک جامعه نقشی اساسی دارند و به همین دلیل است که مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ نمودند.

مرعشی اظهار كرد: سند چشم‌انداز بیست ساله ایران نیز سندی بود که امیدهای بسیاری را ایجاد کرد و تنظیم اصل ۴۴ قانون اساسی، انقلاب اقتصادی ایجاد کرد که متأسفانه مورد توجه مسئولان گذشته قرار نگرفت و امروز اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بارقه‌ای از امید را در جامعه ایجاد کرده است.

مرعشی با اظهار خوشنودی از اجرای پروژه آلومینیوم لامرد با تکنولوژی‌های پیشرفته گفت: کمپانی‌های چینی با توانایی که دارند توانسته‌اند طی ۱۲ ماه نیز کارخانه تولیدی ۴۰۰ هزار تنی آلومینیوم را با ۵۳۰ آمپر ساخته و به مرحله تولید برسانند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان داشت: در دوران اول جنگ نیز اقتصاد ما درونگرا بود چراکه می‌بایست با منابع محدود هم جنگ و هم اقتصاد را مدیریت می‌کردیم. بعداز جنگ توانستیم این سیاست‌ها را بازسازی کنیم.

وی به روند تبیین و تدوین برنامه اول، دوم و سوم توسعه و رشد اقتصادی متناوب در کشور اشاره کرد و گفت: معتبر‌ترین سند توسعه اقتصادی اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی می‌باشد که دولت و مجلس نمی‌توانند برخلاف این سیاست‌ها عمل كنند.

سیدحسین مرعشی گفت: سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، بخش مهمی از اقتصاد را دولتی کرد و باتوجه به اینکه این سیاست‌ها رشد اقتصادی را دنبال می‌کنند؛ آنها به تصویب رسیدند. با قرار گرفتن سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی درکنار سند چشم انداز منابعی که در اختیار دولت قرار گرفته بود؛ به بخش خصوصی واگذار شد و اقتصاد کشور به نوعی دگرگون شد.

وی با انتقاد از دولت گذشته در زیر پا گذاشتن این سیاست‌ها و نادیده گرفتن تجربه‌ها گفت: کشور ایران با ۴۰ درصد تورم و کاهش ۵. ۸ درصد رشد اقتصادی در دوران گذشته وارد یک رکود تورمی شد که در تاریخ جهان بی‌سابقه بوده است.

مرعشی با بیان این مطلب که امروز اقتصاد ایران در نتیجه‌ی سیاست‌های اقتصادی غلط در دوره‌ی گذشته؛ مانند بیماری است که مغزش خونریزی و قلبش لخته کرده است، افزود: دارویی که بخواهد رگ‌های قلب را باز کند و خون را رقیق، باعث خونریزی مغزی می‌شود و اگر خون را غلیظ و خونریزی مغز را کنترل کند؛ باعث سکتهٔ قلبی می‌شود.

مرعشی در حاشیه سخنان خود کارکرد دولت گذشته را بالا‌تر از فساد خواند و گفت: دولت تدبیر و امید با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نباید آن طور رفتار کند که دولت گذشته با سیاست‌های اصل ۴۴ کرد.

وی با تاکید بر سخن امام خمینی (ره) که هر وقت مشکل دارید باید مردم را وارد صحنه کرد، گفت: نکته‌ای که در اقتصاد مقاومتی دیده می‌شود جایگاه مردم است.

وی با اشاره به نقش مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: باید مردم موضوع را جدی بگیرند و با تلاش خود در جمع آوری سرمایه‌ها، ایجاد بنگاه‌های اقتصادی بکوشیم تا بتوانیم اقتصادی محکم در برابر بحران‌ها و رفتارهای خارجی داشته باشیم که پایه‌های محکم آن به مردم، منابع انسانی و خوب کار کردن و خوب مصرف کردن است.

مرعشی در پایان در حمایت از مذاکره کنندگان هسته‌ای گفت: اگر دولت حرکتی در مسائل هسته‌ای انجام می‌دهد در جهت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

کد N305944