تهدید "انصار الشریعه" و هشدار آمریکا به اتباعش و اعزام یک رزم‌ناو به لیبی

پس از اینکه گروه انصار الشریعه به آمریکا درباره مداخله در بحران لیبی هشدار داد، آمریکا ضمن هشدار به اتباع خود مبنی بر ترک فوری این کشور تصمیم گرفت تا رزم‌ناو آبی‌ خاکی را به همراه 1000 سرباز تفنگدار دریایی آمریکا به سواحل لیبی بفرستد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، وزارت خارجه آمریکا از اتباع کشورش خواست به دلیل وضعیت "فوق‌العاده" و " بی‌ثبات" لیبی هر چه سریعتر از این کشور خارج شوند.

وزارت خارجه آمریکا به اتباع این کشور نسبت به سفر به لیبی هشدار داده و از اتباع آمریکایی که در حال حاضر در لیبی هستند خواست هر چه سریعتر این کشور را ترک کنند.

وزارت خارجه آمریکا تنها یک کادر محدود در حال حاضر در سفارتخانه این کشور در طرابلس در پایتخت لیبی و تنها ابزارهای محدودی برای نجات شهروندان آمریکایی در این کشور دارد.

این هشدار آمریکا پس از آن صورت گرفت که محمد الزهاوی، رهبر گروه انصار الشریعه در بنغازی به آمریکا نسبت به مداخله در بحران لیبی هشدار داد.

گروه انصار الشریعه به حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی در 11 سپتامبر 2012 متهم است که بر اثر این حمله سفیر آمریکا و سه تن از معاونانش کشته شدند.

الزهاوی به آمریکا هشدار داد که با شرایط بدتری از درگیری‌های خود در سومالی، عراق و افغانستان روبرو خواهد شد.

وی دولت آمریکا را به حمایت از خلیفه حفتر سرلشگر بازنشسته ارتش لیبی که رهبری ناآرامی‌ در این کشور را بر عهده دارد، متهم و اعلام کرد که واشنگتن لیبی را به سمت جنگ داخلی و خونریزی‌ها سوق می‌دهد.

گروه انصار الشریعه که واشنگتن آن را "یک گروه تروریستی" معرفی کرده است از مردم لیبی خواست "به کسانی که خواهان تقسیم لیبی هستند، گوش ندهند".

گروه انصار الشریعه با بیان اینکه خلیفه حفتر "جاسوس سازمان اطلاعات آمریکاست" به وی هشدار داد که سرنوشت وی همچون سرنوشت معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی خواهد بود.

الزهاوی با تاکید بر اینکه گروه وی و هم‌پیمانانش تصمیم بر مبارزه با حفتر دارند، اعلام کرد که این سخن خود را خطاب به قبایل لیبیایی گفته است که از وی خواسته‌اند تا فرزندان خود را به فتنه نکشانند.

وی همچنین برخی از کشورهای عربی را به حمایت از اقدامات حفتر متهم و اعلام کرد که حفتر تلاش دارد تا تنها قدرت را در دست بگیرد و مجددا دیکتاتوری را به لیبی بازگرداند.

رئیس انصار الشریعه هشدار داد که این اصرارهای حفتر "برای این جنگ کثیف"، در جهنم را بر وی و منطقه باز خواهد کرد.

در همین راستا واشنگتن تصمیم گرفت تا یک رزم‌ناو آبی خاکی را به همراه 1000 تفنگدار دریایی به سواحل لیبی بفرستد تا آمادگی خروج احتمالی کادر سفارتخانه آمریکا در طرابلس را داشته باشند.

یک مسئول آمریکایی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که رزم‌ناو "باتان" ظرف چند روز آتی وارد این منطقه می‌شود.

وی تصریح کرد که این اقدام صرفا یک اقدام محتطانانه بوده است که در صورت تشدید ناآرامی‌ها در لیبی کادر سفارتخانه آمریکا در طرابلس را خارج خواهد کرد.

علاوه بر 1000 سرباز، در این رزم‌ناو تعدادی هلی‌کوپتر وجود دارد که می‌تواند خروج دیپلمات‌ها را تسهیل بخشد.

در همین راستا روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد که نیروهای عملیات ویژه آمریکا یگان‌هایی را برای مبارزه با "تروریسم" در لیبی، نیجر، موریتانی و مالی تشکیل می‌دهند.

این روزنامه به نقل از مسئولان آمریکایی گزارش داد: این نیروها در جنگ گسترده علیه نیروهای وابسته به القاعده در قاره آفریقا اهمیت بسیار زیادی خواهند داشت.

از سوی دیگر، افراد مسلح ناشناس به خانه احمد معیتیق، نخست وزیر جدید لیبی در طرابلس حمله کردند که نخست وزیر جدید لیبی از این حمله جان سالم به در برد.

منابع امنیتی در لیبی اعلام کردند که افراد مسلح تلاش داشتند تا با شلیک گلوله و خمپاره به این خانه حمله ببرند و در جریان درگیری‌ها یک تن کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

دولت انتقالی لیبی به ریاست عبدالله الثنی این حادثه را محکوم و اعلام کرد که این قبیل اقدامات جنایتکارانه و غیرقانونی با انقلاب 17 فوریه همخوانی ندارد.

دولت لیبی در بیانیه‌ای با درخواست از تمامی طرف‌ها برای اجتناب از خشونت، تمامی طرف‌ها را به مذاکره دعوت کرد.

این حمله به خانه معیتیق فقط چند ساعت بعد از آن صورت گرفت که دولت جدید این کشور در پارلمان ادای سوگند کرد.

پایگاه اینترنتی محیط گزارش داد که دولت جدید لیبی دربرگیرنده 19 وزیر از جمله سه وزیر زن است.

در همین حال ابراهیم الجضران رهبر افراد مسلح که بر اسکله‌های نفتی در شرق لیبی کنترل دارند، اعلام کرد که دولت معیتیق را به رسمیت نمی‌شناسد.

وی تصریح کرد که در صورتی که معیتیق این پست را به عهده بگیرد احتمال نقض توافق‌ها جهت پایان دادن به محاصره اسکله‌ها وجود خواهد داشت.

خلیفه حفتر نیز در مصاحبه با خبرگزاری رویترز از مکانی نامعلوم در شرق لیبی با بیان اینکه معیتیق هیچ مشروعیتی نداشته و نمی‌تواند نخست‌وزیر لیبی باشد، اظهار کرد که عملیات وی دست کم سه ماه به طول خواهد انجامید.

حفتر در خصوص تعداد نیروها یا مناطقی که تحت کنترل خود درآورده است سخنی به میان نیاورده و تنها اظهار کرد که پیشرفت‌هایی در عملیات وی حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچ چشمداشتی برای رسیدن به قدرت در لیبی ندارد، گفت: من می‌خواهم به تروریسم پایان دهم. می‌خواهم که مردم لیبی در صلح زندگی کنند.

در همین حالت چند یگان ارتش و افسران برجسته حمایت خود را از عملیات خلیفه حفتر علیه گروه انصار الشریعه و دیگر گروه‌های تندرو در لیبی اعلام کردند.

از سوی دیگر، یک مسئول آمریکایی اعلام کرد که کشورش آماده است از لیبی به ویژه در این مرحله حساس و دشوار حمایت کند.

دولت لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سخنان را لیم روباک کاردار سفارت‌ آمریکا در لیبی در دیدار با الثنی گفته است.

انتهای پیام

کد N305871