عبدالله گل پیشنهاد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را رد کرد

سیاسی

رئیس‌ جمهوری ترکیه و موسس حزب حاکم عدالت و توسعه پیشنهاد حزب جنبش ناسیونالیست را برای نامزدی مجدد در این سمت در انتخابات ریاست جمهوری اوت سال جاری میلادی نپذیرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، دولت باغچلی، رهبر حزب جنبش ناسیونالیست ترکیه با عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه در کاخ ریاست جمهوری دیدار کرد و به وی پیشنهاد داد برای انتخابات ریاست جمهوری اوت 2014 کاندیدا شود.

باغچلی پیشتر گفته بود که حزبش به دنبال یک کاندیدا برای نامزدی در این انتخابات می‌گردد تا این فضای دو قطبی در کشور را از میان بردارد و تمام سطح جامعه و مذهب را یکپارچه و هماهنگ کند.

باغچلی به گل گفت: رجیب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه منشاء تنش‌های اخیر اجتماعی ترکیه است و به خاطر پرونده فساد که دسامبر گذشته میلادی مطرح شد، در مظان اتهام قرار دارد.

رهبر حزب جنبش ناسیونالیست از گل خواست تا کاندیدای این حزب شود، اما وی پاسخ داد: من از باغچلی تشکر می‌کنم. من موسس حزب حاکم عدالت و توسعه هستم. از یک حزب دو کاندیدا نمی‌تواند وارد رقابت‌های انتخاباتی شود. این روند در اصول سیاسی نیز جایگاهی ندارد.

احتمال نامزدی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه همچنان زیاد است اگر چه وی هنوز رسما این مساله را بیان نکرده است.

انتهای پیام

کد N305806