انتقاد قرائتی از بی‌توجهی‌ها در زمینه ازدواج جوانان

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان این‌که «مدرک‌گرایی از آفت‎های مهم در جامعه اسلامی است» عقب افتادن در ازدواج جوانان را از آثار مخرب مدرک‌گرایی در جامعه عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه چهارمحال و بختیاری، حجت‌الاسلام قرائتی در جمع مردم شهرکرد در جشن مبعث پیامبر اکرم(ص) ضمن تبریک این روز بزرگ، به بیان ویژگی‌ها، جایگاه و عظمت پیامبر عظیم الشان اسلام پرداخت.

وی با بیان این‌که «تمامی پیامبران الهی عالم به غیب و قادر به انجام معجرات الهی بودند» افزود: همه پیامبران به اذن و اراده الهی مرده را در برابر دیدگان همه زنده می‌کردند و از عالم غیب برای مردم خبر می‌دادند، اما پیامبر اکرم(ص) ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی داشتند که در هیچ کدام از پیامبران نبوده است.

قرائتی با اشاره به ذکر شدن نام پیامبر(ص) در کتاب تورات و انجیل، حذف نام پیامبر(ص) از این کتاب‌ها را نشان از عجز و تحریف این کتب دانست و گفت: یکی از نشانه‎های مهم ذکر شدن نام پیامبر در کتاب تورات و انجیل دشمنی و مخالفت علمای مسیحت با دستورات پیامبر و برپایی جنگ علیه پیامبر اسلام بود در حالی که تا قبل از آن از سوی هیچ یک از ادیان دیگر علیه پیامبران آن دوران قیام نمی‎شد.

وی ذکر شدن نام پیامبر در کتاب تورات و انجیل را نشانه عظمت و یک امتیاز بسیار بزرگ برای امت رسول خدا(ص) دانست و افزود: برخی‌ها می‎گویند نام پیامبر در هیچ جای کتاب تورات ذکر نشده است؟ مسلم است که نام پیامبر را از کتاب پاک کرده‌اند که دلیل این برداشتن نیز مخالفت و دشمنی با پیامبر اکرم(ص) است.

قرائتی اشرافیت کتاب قرآن بر تمام کتاب‌های آسمانی را یکی دیگر از خصوصیات بعثت رسول خدا(ص) دانست و گفت: تمامی کتاب‌های ادیان مختلف دچار تحریف و تغییرات عمده شده‌اند، اما قرآن کتاب نازل شده بر پیامبر اکرم(ص) بعد از هزاران سال تاکنون یک نقطه و یک کلمه آن جابجا و حذف نشده که این مایه افتخار و بالندگی امت اسلام است.

قرائتی با بیان این‌که «پیامبران شاهد و گواه امت خودشان هستند» رسول اکرم(ص) را شاهد و گواه همه امت‌ها و پیامبران بیان و تصریح کرد: در روز قیامت پیامبر اکرم(ص) بر تمامی مردم و پیامبران گواه و شاهد خواهد بود که این یکی دیگر از ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فرد پیامبر اکرم(ص) محسوب می‌شود.

به گفته وی، از آنجا که پیامبر اسلام(ص) بزرگترین و آخرین پیامبر و فرستاده الهی است، صفات و اعمال او مقیاس سنجش برای شخصیت تمام انبیاء خواهد شد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور معراج و رفتن پیامبر اکرم(ص) به آسمان‌ها را یکی دیگر از خصوصیات آخرین فرستاده الهی عنوان و تصریح کرد: خداوند متعال پیامبر اکرم (ص) را به معراج فرستاد تا اسرار آسمان‌ها و زمین را به او نشان بدهد در حالی که تا قبل از پیامبر هیچ کدام از انبیاء به چنین جایگاه و عظمتی دست نیافتند.

وی با بیان این‌که «پیغمبر اسلام (ص) معصوم 100 درصدی است» خاطرنشان کرد: برخی از پیغمبران در زمان زندگی و حیات خود ترک اُولی کرده‌اند، اما پیامبر اکرم(ص) نه تنها در اعمالشان، بلکه با هیچ کدام از اعضای بدنشان دچار لغزش و گناه نشده و معصومیت ایشان کامل و 100درصدی است.

وی با تأکید بر لزوم راه‌اندازی نهضت قرآنی در محتوای منبرها و سخنرانی‌های طلاب و روحانیون تصریح کرد: غافل شدن از قرآن و آیات الهی سرچشمه این گونه اظهار نظرها و بیان احادیث غلط در بین جامعه است که اصلاح آن نیازمند یک نهضت عظیم قرآنی است.

قرائتی با تاکید بر این‌که «منبرها و سخنرانی‎ها باید بر اساس قرآن و نهج البلاغه اداره شود» بر لزوم قرآنی شدن منبرها تاکید کرد و افزود: به یقین تحلیل‌های سیاسی، تعبیر خواب‎ها، قصه گفتن و شعرخوانی در منبرها رشد و کمال را در جامعه رقم نخواهد زد؛ چرا که سعادت و رشد ما در گرو عمل به قرآن است.

وی با طرح این سوال که سهم قرآن در جامعه اسلامی چه میزان است؟ غفلت و بی توجهی‌ها نسبت به قرآن را بی حد و حساب دانست و تصریح کرد: متاسفانه حق قرآن در شب نزول خودش در ماه رمضان نیز ادا نمی‌شود و این ظلم بزرگ به قرآن است.

به گفته این مفسر قرآن در شب احیا که شب نزول قرآن است متاسفانه در مساجد ما هیچ گونه سهمی به قرآن داده نمی‌شود فقط تنها قرآن را در پایان این مراسم برای دست یافتن به حوائج و نیازهای خود بر سر می‌گیرند و دیگر هیچ گونه حقی برای او قائل نمی‌شوند.

قرائتی با بیان این‌که «قرآن در شب خودش نیز مظلوم و بی سهم است» اظهار کرد: مهجوریت قرآن در مساجد و منبرهای ما به عینه دیده می‌شود چرا که تفسیر آیات الهی برای مردم بیان نمی‌شود.

وی افزود: چگونه در شب قدر، یعنی شب نزول قرآن این شب را زنده می‌داریم، در حالی که از معارف قرآنی در این شب هیچ خبری نیست و ذکرآن نیز بزرگ داشته نمی‌شود آیا این بزرگترین مظلومیت و مهجوریت برای قرآن نیست؟

وی با تاکید بر این‌که «تمامی کارهای انسان باید قرآن محور باشد» بر لزوم راه اندازی نهضت تفسیر در مساجد و محافل دینی تاکید کرد: تا زمانی که قرآن در مساجد ما تفسیر و برای مردم تبیین نشود و تنها به خواندن یک صفحه از قرآن اکتفا شود جامعه قرآنی و اسلامی رقم نخواهد خورد.

وی تحقق این مهم در مساجد را نیازمند عزم و درخواست عمومی دانست و گفت: مردم برای شنیدن تفاسیر قرآن باید خودشان درخواست و مطالبه عمومی داشته باشند اگر این عزم ملی در این راستا ایجاد شود مهجوریت زدایی از قرآن صدرصد خواهد بود.

قرائتی در ادامه با بیان این‌که «پیامبر اکرم(ص) مظهر عزت و اقتدار بود» بر ضرورت حفظ این وحدت و اقتدار اسلامی در جامعه تاکید کرد و گفت: از هر گونه دادوستد و ارتباطی که موجب ضربه زدن به عزت و اقتدار اسلام باشد باید دوری کرد؛ چراکه با آموزه‌های دینی و دستورات اسلامی ما مغایر و ناسازگار است.

وی هرگونه ارتباط با دنیای خارج را مستلزم نفوذ ناپذیری و پس زدن حرف زور دانست و گفت: عزت یعنی نفوذ ناپذیری و پس زدن حرف زور؛ یعنی امام حسین(ع) که فرمود بدنم زیر سم اسب تکه تکه بشود اما عزت و شرافت من پایمال نشود.

قرائتی ایجاد شغل مناسب برای جوانان را یکی از مولفه‌های اصلی عزتمندی جامعه عنوان و تصریح کرد: طبق آمارهای ارائه شده تا دو سال آینده کشور با میلیون‎ها جوان بیکار با مدرک لیسانس مواجه خواهد شد که این مسئله یک خطر بسیار بزرگ است.

وی با بیان این‌که «مدرک گرایی یکی از آفت‌های مهم در جامعه اسلامی است» عقب افتادن زدواج جوانان را یکی از آثار مخرب مدرگ گرایی در جامعه عنوان کرد.

این استاد اخلاق با تاکید بر این‌که «ازدواج در دین اسلام آسان و سریع گرفته شده است» از برخی بی‌توجهی‌ها در این حوزه انتقاد کرد و گفت: چرا همه چیز را در جامعه با مدرک گره می‌زنیم؟ گرفتن مدرک به ازدواج چه ارتباطی دارد؟ اگر کسی تشنه است، می‌گوید: آب می‌خواهم. می‌گویم: آب می‌خواهی؟ ان‌شاءالله بعد از لیسانس به تو آب می‌دهم! این حرف منطقی است؟ الآن تشنه است؛ سن ازدواج بالا رفته و این اتفاق جدی جامعه اسلامی را تهدید می‌کند.

وی سن ازدواج برای دختران را 14 و برای پسران 17 سالگی عنوان و خاطرنشان کرد: آیا درس خواندن در جامعه اسلامی باید10 سال ازدواج و عاقبت بخیر جوانان را به عقب بیندازد؟ هر چه ازدواج‌ها در جامعه دیرتر و با سن‌های بالاتر انجام شود گره خوردن و پیوند دختر و پسر با هم کمتر خواهد نشد در نتیجه طلاق‌ها و بی مهری‌ها نیز در جامعه گسترش خواهد یافت.

قرائتی به تشریح آثار مخرب دیر ازدواج کردن جوانان پرداخت و تصریح کرد: افزایش سن ازدواج در جامعه کاهش نسل و پیر شدن جامعه را در پی خواهد داشت.

وی فرزند در خانه را همانند گچ موجب استحکام بخشیدن پایه‌های خانواده دانست و گفت: متاسفانه فکر غلط فرزند کمتر زندگی بهتر در جامعه اسلامی رواج یافته است، تا جایی که خانواده‌ها آرامش زندگی را در فرزند کمتر می‌دانند ولی این تفکر از پایه و اساس غلط است.

قرائتی مشکل امروز جامعه اسلامی را نداشتن عزم و همت راسخ دانست و تصریح کرد: مردم عزم داشتند، شاه را بیرون کردند؛ عزم داشتند، مقابل آمریکا ایستادن؛ عزم گرفتند، جنگ هشت ساله را تمام کردند. هرجا ایرانی‌ها عزم داشتند، شد و هرجا نداشتند نشد. پس گیر، گیر عزم است؛ اگر عزم داشته باشیم ازدواج در جامعه سهل خواهد شد اما نمی‌خواهیم چون که عزم نداریم.

وی با بیان این‌که «در هر زمانی که به آیه‌های قرآن عمل نکردیم به شکست و مشکل برخوردیم» جایگزین کردن شیر خشک به جای شیر مادر، رواج یافتن رستوران‎ها و غذای بیرون به جای غذای سنتی، بی‌توجهی نسبت به نعمت‎های الهی و بسیاری از موارد دیگر نمونه‎های بارز از بی‌توجهی نسبت به دستورات قرآنی بوده است که امروز در جامعه به مشکل برخورده‌ایم.

انتهای پیام

کد N305610