بهشتی‌پور: اعتدال پروشنکو می‌تواند اوکراین را نجات دهد

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌المللی گفت: اگر پروشنکو انتظارات روسیه را برآورده کند فضا برای برقراری امنیت در اوکراین فراهم خواهد شد.

حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به برگزاری انتخابات اوکراین و روی کار آمدن پترو پروشنکو به عنوان رییس جمهور این کشور به بررسی سابقه‌ وی و وضعیت اوکراین در ماه‌های آتی پرداخت.

وی گفت: با وجودی که پروشنکو کمتر از 50 سال سن دارد ولی سابقه کاری جالبی از او در دست است؛ زیرا رییس جمهور منتخب اوکراین طی سالهای فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اقتصادی همواره به غرب‌گراها و حامیان روسیه به خوبی کنار آمده است.

پروشنکو بیش از آنکه سیاستمدار باشد اقتصاددان است

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به سابقه کاری پروشنکو گفت: این فرد بیشتر از اینکه یک سیاستمدار باشد اقتصاددان است زیرا به خوبی می‌داند در چه زمانی و با چه گروهی کار بکند و بیشتر توجهش معطوف منافع خود است.

وی ادامه داد: در رابطه با فعالیت‌های برجسته سیاسی پروشنکو می‌توان به فوریه 2005 اشاره کرد که او همزمان با پیروزی انقلاب نارنجی در اوکراین به مدت شش ماه به عنوان دبیر شورای امنیت ملی اوکراین روی کار بود. و در طی فوریه تا سپتامبر 2005 همکاری نزدیکی با تیموشنکو و یانوکوویچ داشت و پس از آن در اواخر حکومت نارنجی‌ها پروشنکو به عنوان وزیر تجارت و توسعه اقتصادی آغاز به کار کرد. علاوه به این رییس جمهور منتخب اوکراین 5ماه فعالیت به عنوان وزیر خارجه این کشور را هم در پرونده کاری خود دارد.

سرمایه‌گذاری‌های پروشنکو او را سلطان شکلات کرد

بهشتی‌پور با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های کلان رییس جمهور منتخب اوکراین خاطرنشان کرد: با نگاهی به سابقه کاری پروشنکو، می‌بینیم که هرچند او در هر پستی از دبیر شورای امنیت گرفته تا وزیر خارجه، کمتر از یک ماه حضور داشته ولی به عنوان یکی از جناح‌های الیگارشی مالی (کسانی که از رانت‌های حکومتی در جهت تثبیت موقعیت و کار خود استفاده می‌کردند) در زمان تصدی بر پست های دولتی سرمایه‌گذاری های وسیعی در صنعت شکلات سازی اوکراین داشت و به همین دلیل او را به عنوان سلطان شکلات می‌شناسند.

وی ادامه داد: البته عملکرد پروشنکو در اوکراین خیلی عجیب نیست زیرا در این کشور اغلب افرادی که رانت‌خواری می‌کنند، پیشرفت کرده‌اند. برای مثال تیموشنکو هم قبل از فروپاشی شوروی هیچ دارایی نداشت ولی امروز به یک زن میلیاردر تبدیل شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: از دیگر خصوصیت‌های پروشنکو کنار آمدن با گرایش‌های سیاسی مختلف است برای مثال او در زمان ریاست جمهوری یانکوویچ رییس شورای بانک مرکزی ملی اوکراین بود و با یانوکووچ که روس‌گرا بود به خوبی همکاری می کرد. بنابراین می‌توان پروشنکو را اقتصاددانی قابل دارای شخصیتی چند وجهی دانست.

اعتدال پروشنکو می تواند اوکراین را نجات دهد

بهشتی پور در بخش دیگری از این گفت و گو با معتدل خواندن پروشنکو او را فردی مناسب برای بیرون بردن اوکراین از وضعیت بحرانی دانست و افزود : با توجه به اعلام آمادگی پروشنکو برای گفت‌وگو با روسیه، به نظر می‌رسد او به صورت بالقوه این امکان را دارد که اوکراین را از شرایط بحرانی فعلی خارج سازد زیرا او فردی میانه رو است و اعتدال و روشن بودن مواضع پروشنکو باعث می‌شود تا او از بسیاری اتهامات مبرا باشد و مخالفان هم راحت تر با او کنار بیایند.

عضویت اوکراین در ناتو برای روسیه نگران کننده خواهد بود

وی در رابطه با سخنان رییس جمهور منتخب اوکراین برای بازگرداندن کریمه به این کشور گفت: برگشت کریمه به اوکراین خیلی دشوار بوده و به نظر می رسد این صحبت ها تنها شعار است زیرا خود پروشنکو هم می‌داند چنین چیزی در کوتاه‌مدت تحقق نمی‌یابد. او در حال حاضر تنها می‌تواند در مورد دو خواسته اصلی روسیه مذاکره کند این دو خواسته یکی این است که رییس جمهور منتخب اوکراین تعهد بدهد این کشور عضو ناتو نخواهد شد زیرا این امر برای روسیه بسیار نگران‌کننده خواهد بود و دیگر خواسته روسیه هم این است که در اوکراین هم مانند روسیه نظام فدرالی پیاده شود تا حقوق روس‌تبارهای اوکراین را تاحدی تامین کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل ،خاطرنشان کرد: اگر این خواسته‌های روسیه که تامینشان برای پروشنکو کار خیلی دشواری هم نیست برآورده شوند می‌توان انتظار داشت که روسیه هم دست از حمایت شرق‌گراها در اوکراین بردارد و بخش‌های یوهانسک و دونتسک که اعلام خودمختاری کرده‌اند را اعاده حاکمیت کرده و به سمت حفظ یکپارچگی اوکراین برود و پس از آن در بلند مدت دولت اوکراین می تواند با روسیه در مورد کریمه وارد مذاکره بشود.

بازگرداندن اتحاد به اوکراین باید اولویت پروشنکو باشد

بهشتی پور در پایان با تاکید براینکه به دلیل تنش‌ها در شرق اوکراین پروشنکو باید اولویت خود را بازگرداند اتحاد و یکپارچگی به کشور قرار دهد، افزود: تحقق این امر نیز منوط به حل مشکلات این کشور با روسیه است. نتیجه انتخابات نشان می‌دهد که غیر از شرق اوکراین که اجازه شرکت در انتخابات را نداشتند اکثریت به پروشنکو رای داده‌اند و از این طریق مشروعیت را به اوکراین بازگردانده‌اند. زیرا دولت روسیه دولت مرکزی اوکراینی را به کودتا متهم کرده بود ولی دیگر چنین اتهامی را نمی‌زنند زیرا پوتین و لاوروف هم این انتخابات را به رسمیت شناختند، سپس زمینه برای دستیابی به وحدت نظر فراهم است.

انتهای پیام

کد N305555