با استقبال کم مردمی؛

انتخابات ریاست جمهوری مصر برای سومین روز تمدید شد

سیاسی

در پی اعلام تمدید زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر از سوی کمیته انتخابات، مصری‌ها برای سومین روز پیاپی امروز (چهارشنبه) نیز به پای صندوق‌های رای رفتند.

در پی اعلام تمدید زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر از سوی کمیته انتخابات، مصری‌ها برای سومین روز پیاپی امروز (چهارشنبه) نیز به پای صندوق‌های رای رفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز عربی،‌ کمیته انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که "در راستای فراهم شدن امکان شرکت رای دهندگان در انتخابات و دادن فرصت به آن‌ها در سایه فضای آزادی که در کشور وجود دارد" مدت زمان رای گیری برای روز سوم تمدید شد.

این کمیته اعلام کرد این تصمیم همچنین در پاسخ به تمایل بسیاری از گروه‌های مردمی و برخی احزاب بوده که اتاق عملیات کمیته درخواست‌های آن‌ها را دریافت کرده بود.

این کمیته افزود: تصمیم تمدید مدت زمان رای گیری مطابق اختیارات اعطا شده به موجب قانون انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

این کمیته اعتراض به تمدید مدت رای گیری را که از سوی کمپین حمدین صباحی و عبدالفتاح السیسی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام شده بود، رد کرد.

این کمیته در این خصوص افزود: اعتراض این دو کمپین بررسی شده و تصمیم به رد آن‌ها گرفته شد.

این در حالی است که عبدالعزیز سلمان، دبیرکل کمیته عالی انتخابات مصر در تماسی تلفنی با یکی از شبکه‌های تلویزیونی مصر اعلام کرد که میزان مشارکت در انتخابات تنها بالغ بر 37 درصد از مجموع بیش از 53 میلیون رای دهنده بوده است.

سایت شبکه الجزیره نیز گزارش داد که حمدین صباحی در اعتراض به آنچه که آن را نقض روند رای گیری خوانده در بیانیه‌ای شدیداللحن اعلام کرده است که تمامی نمایندگانش را از کمیته‌های انتخاباتی بیرون خواهد کشید.

صباحی در این بیانیه که بعد از تصمیم کمیته عالی انتخابات در زمینه تمدید رای گیری تا عصر امروز (چهارشنبه) صادر شد، گفت: انتخابات از مضمون دموکراسی و نیز تضمین‌های آزادی بیان عاری بود.

این بیانیه بعد از آن صادر شد که مراکز اخذ رای برای دومین روز در میان استقبال ضعیف مردم مصر بسته شد. روز دوم انتخابات در تمامی کمیته‌های رای گیری که تعدادشان 13 هزار و 899 کمیته است در ساعت 10 شب به وقت محلی پایان یافت.

یک عضو کمیته انتخابات مصر نیز به خبرگزاری رسمی الشرق الاوسط مصر گفت: این تصمیم فرصت بیشتری را به رای دهندگان می‌دهد تا در انتخابات شرکت کنند.

همزمان با تمدید انتخابات، دولت مصر نیز اعلام کرد که به تمام کسانی که قصد شرکت در انتخابات را در استان‌های مختلف دارند بلیت مجانی می‌دهد تا در انتخابات شرکت کنند.

پیشتر کمیته انتخابات یک بند قانونی را که اجازه تعیین جریمه 500 پوند مصر معادل 70 دلار را می‌دهد اجرایی کرد.

ابراهیم محلب، نخست وزیر مصر روز سه شنبه را روز تعطیل رسمی اعلام کرده بود.

این اخبار در حالی است که گزارش‌ها حاکی از استقبال ضعیف مردم از انتخابات است. بسیاری از مراکز اخذ رای گزارش دادند که تعداد اندکی از رای دهندگان در برخی مناطق اخذ رای حاضر شدند در حالی که آمادگی بی سابقه‌ای برای تشویق رای دهندگان جهت حضور در پای صندوق‌های رای صورت گرفته بود.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که صف‌های رای دهندگان در ساعت 9 صبح سه شنبه که زمان بازگشایی حوزه‌های انتخاباتی بود در مناطق مختلف قاهره بسیار اندک بود.

بسیاری از اصحاب رسانه مصری نسبت به استقبال اندک و ضعیف رای دهندگان اظهار نگرانی و نارضایتی کردند و از شهروندان خواستند در انتخابات شرکت کنند.

احمد طیب، شیخ الازهر نیز عدم شرکت در انتخابات را خیانت به وطن خواند. پاپ تئودوروس، رهبر قبطی‌ها در مصر نیز از رای دهندگان خواست در انتخابات شرکت کنند.

این در حالی است که "مخالفان کودتا" برای دومین روز در محکومیت انتخابات و درخواست برای تحریم آن به تظاهرات ادامه دادند.

در شهر دسوق در استان کفرشیخ تظاهراتی برگزار شد که طی آن تظاهرکنندگان شعارهایی علیه سیسی و نیز ادامه اعتراض‌ها تا براندازی وی سر داده و تصاویر محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر را در دست داشتند.

کمیته دفاع از بازداشت شدگان نیز اعلام کرد ده‌ها تن از مخالفان کودتا در جریان تظاهرات‌هایی که علیه انتخابات برگزار شد، بازداشت شدند.

از سوی دیگر مقامات از انفجاری در "مصر جدید" واقع در شرق قاهره خبر دادند که تلفاتی نداشت.

همچنین سازمان‌های حقوقی اعلام کردند که طی دو روز انتخابات شکایت‌هایی که در استان‌های مختلف در خصوص روند انتخابات بوده بیشتر مربوط به ممانعت از ورود نمایندگان نامزدهای انتخاباتی به مراکز اخذ رای بوده است.

انتهای پیام

کد N305468