عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

انتقاد از عدم کاهش سود تسهیلات بانکی/ فاینانس ها به طرح های دولتی اختصاص یافته است

مجلس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: علی رغم کاهش سود سپرده های بانکی هنوز سود تسهیلات بانکی کاهش پیدا نکرده و تولیدکنندگان با مشکلات متعددی مواجه هستند.

جعفر قادری در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با انتقاد از عدم کاهش سود تسهیلات بانکی، گفت: با دستور وزارت اقتصاد سود سپرده های بانکی کاهش یافته اما هنوز سود تسهیلات بانکی کاهش نیافته است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: علی رغم تکلیف های متعدد دولت در قانون بودجه، دولت هنوز برنامه ای برای انتشار اوراق مشارکت و صکوک ارائه نداده است، در خصوص سهام عدالت نیز هنوز تعیین تکلیف نکرده است.

وی با اشاره به مطالبات میلیاردی بانک ها از دولت گفت: دولت هنوز برای تسویه بدهی های خود به بانک ها و تامین سرمایه بانک ها کاری انجام نداده و برنامه ای نیز در این خصوص ارائه نداده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس تصریح کرد:  فاینانس ها برای طرح های دولتی اختصاص داده شده است در حالی که این طرح ها بازده اقتصادی ندارند و عملا بار دیگر پول نفت به جای کمک به بخش خصوصی به بخش دولتی اختصاص یافته است و برنامه خاصی نیز برای بازگشت منابع فاینانس پیش بینی نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد: اگر منابع حاصل از فروش نفت به جای فاینانس به صندوق توسعه ملی واریز می شد سهم صندوق توسعه ملی افزایش می یافت و بخش خصوصی نیز بهتر می توانست از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای رونق تولید استفاده کند.

وی همچنین با اعلام نگرانی در خصوص تبعیض و برخورد با بدهکاران بانکی گفت: برخوردی که در وصول مطالبات بانکها می شود جای نگرانی دارد برخی که صاحب نفوذ هستند و به برخی کانون های قدرت و ثروت وصل می باشند، بدهی هایشان را به موقع پرداخت نمی کنند و علی رغم بدهی های کلان بانکی تسهیلات دریافت می کنند.