حمله به کنسولگری هند درهرات عامل تحکیم روابط دهلی نو - کابل

هند,افغانستان

دهلی نو - ایرنا - حمله تروریستی به کنسولگری هند در هرات در بزنگاهی رخ داد که مقام های دولت جدید در دهلی نو را به تحکیم روابط با کابل مصمم تر کرده است.

به گزارش ایرنا، با خروج نیروهای ناتو از افغانستان، هند یکی از امیدهای کابل برای بازسازی، خودکفایی و موفقیت در ریشه کن کردن تروریسم به شمار می رود.

اما تنش در روابط هند و پاکستان که مهمترین چالش دهلی نو در منطقه است عنصر مهمی در فعالیت های هند به شمار می رود.

این در حالی است که بسیاری از گروه های تروریستی فعال در پاکستان، ازاین اقدام هند یعنی ورود به صحنه بازسازی و سرمایه گذاری در جهت توسعه افغانستان خشنود نیستند.

اکنون دولت هند علاوه بر مبارزه با تروریسم که کشور پهناور خودش را تهدید می کند، در جبهه افغانستان نیز به مقابله با افراطیون رفته که گفته می شود از خاک پاکستان نشات می گیرند.

حمله هفته گذشته به کنسولگری هند در هرات براساس آنچه از زبان حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در جریان سفر یک روزه به دهلی نو بیان شده در واقع زهرچشمی بوده که گروه های تروریستی می خواستند در ابتدای فعالیت دولت جدید در هند بگیرند.

روز 23 می (دوم خرداد جاری) چهار مرد مسلح که در ساختمان های اطراف کنسولگری هند در هرات مستقر شده بودند، به سمت این مکان آتش گشودند که پس از تبادل آتش با نیروهای حافظ کنسولگری هرچهار تروریست کشته شدند.

این حمله درست پس ازآن اتفاق افتاد که حضور کرزی رییس جمهور افغانستان در مراسم سوگند نارندرا مودی نخست وزیر جدید هندوستان تایید شد.

کرزی سه روز بعد در دهلی نو درباره حمله هرات گفت: براساس اطلاعاتی که کسب کردیم گروه تروریستی لشکر طیبه پشت حمله به کنسولگری هند در هرات بوده است.

وی افزود: حادثه هرات بخوبی نشان دهنده آن بود که حملات تروریستی منافع هند و افغانستان را هدف گرفته اند. خوشبختانه نیروهای امنیتی دو کشور هشیار بودند و از آسیب جانی و مالی جدی پیشگیری کردند.

رییس جمهور افغانستان در پاسخ به پرسشی درباره اینکه هند و افغانستان قربانی تروریسم هستند، گفت: هر دو کشور امیدوارند که مقام های پاکستان نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و تروریسم را در کشورشان ریشه کن کنند.

در گزارش مطبوعاتی که دراین خصوص در دهلی نو منتشر شده نیز به نقل از کرزی آمده است: هند دوست خیلی خوب افغانستان است و در 12 سال گذشته همواره در کنار ما بوده است.

کرزی افزود: ما به دولت هند فهرست سلاح های موردنیاز خود را داده ایم که برخی از آنها مورد تایید قرار گرفته و تحویل داده شده اند.

وی ابراز اطمینان کرد که نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند نیز به همکاری ها با کشورش ادامه بدهد.

رییس جمهور افغانستان در ادامه سخنانش خروج نیروهای آمریکایی از کشورش در سال جاری میلادی را نه تهدید، بلکه فرصت خواند.

وی افزود: این فرصت بسیار خوبی است تا به دنیا نشان دهیم که ملت افغانستان هنوز خودکفاست و البته دراین راه از کشور دوستی همچون هند کمک می گیرد.

کرزی به این موضوع نیز اشاره کرد که هراس از اینکه پس از خروج نیروهای آمریکا پاکستان بار دیگر دولت دست نشانده طالبان را در کابل مستقر کند کاملا بی اساس است.

به هر حال کرزی در جریان اولین دیدار خود با نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند در دهلی نو راه های ارتقای روابط دو جانبه را مورد بررسی قرار داد.

مودی در دیدار با کرزی ضمن تشکر از همکاری افغانستان و عملکرد خوب نیروهای امنیتی این کشور در جریان حمله به کنسولگری کشورش اظهار داشت: این حمله فقط ما را به همکاری با افغانستان مصمم تر کرد.

در این دیدار خانم ˈسوجاتا سینگˈ قائم مقام وزیر امور خارجه هند نیز ضمن تاکید دوباره بر تعهد کشورش به بازسازی افغانستان گفت: ما خواهان افغانستانی شکوفا و مستقل هستیم که در آن روند مصالحه به رهبری، مالکیت و کنترل افغان ها صورت گیرد.

وی درباره خروج نیروهای ناتو و برخی نگرانی هایی که نسبت به امنیت افغانستان ذکر می شود،گفت: ما کاملا با افغانستان همکاری می کنیم. این همکاری شامل آموزش نیروهای امنیتی نیز می شود و امیدواریم که در روزهای آینده همکاری ها افزایش یابد.

وی افزود: نیروهای افغانستان همانطور که از کنسولگری هند در هرات حفاظت کردند، قادر به حفظ کشورشان نیز خواهند بود.

آساق ** 2165 ** 275 **
کد N305334