عراقچی در گفت وگو با ایرنا؛

چگونگی مدیریت مذاکرات آینده با 1+5 موضوع دیدار غیررسمی با کاترین اشتون بود

مذاکرات هسته ای

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه درباره جلسه های دو روز گذشته تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با کاترین اشتون و تیم کارشناسی اتحادیه اروپا در استانبول گفت: موضوع بحث های مطرح شده در این جلسه ها، چگونگی مدیریت گفت وگوهای آینده با 1+5 بود.

سیدعباس عراقچی سه شنبه شب به وقت محلی در گفت وگو با خبرنگار اعزامی ایرنا با یادآوری دیدارش با ˈهلگا اشمیدˈ معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: گفت وگوهای طولانی و مفصلی با خانم اشتون و تیم کارشناسی اتحادیه اروپا انجام دادیم؛ بحث ها بسیار مفصل بود و موضوع های متنوعی را شامل می شد.

وی این مذاکرات را ˈبسیار مفیدˈ توصیف کرد و گفت: فکر می کنم مذاکرات دو روز اخیر به درک بهتر مسایل درخصوص گزینه ها و راهکارهای مختلفی که به پیشرفت روند مذاکرات کمک می کند، مفید بود.


عراقچی با یادآوری زمان تعیین شده برای دور بعدی مذاکرات رسمی ایران و 1+5، افزود: تا 26 خرداد احتمالا یک جلسه کارشناسی دیگری در وین برگزار می شود؛ البته ممکن است در صورت نیاز جلسه سیاسی دیگر نیز با کاترین اشتون و تیم کارشناسی وی داشته باشیم.


معاون وزیر خارجه در عین حال گفت: هنوز سطح این مذاکرات مشخص نشده و تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.


وی خاطرنشان کرد: با دفتر اشتون در تماس هستیم تا اگر نیاز به جلسه ای باشد، آنها را برگزار کنیم.


عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا درباره موارد اختلافی نیز در دیدارهای دو روز گذشته صحبت شده است یا خیر، گفت: ˈخیلی وارد جزئیات نشدیم؛ بیشتر درباره راهکارهای مختلف، بحث هایی صورت گرفت اما مهمترین نکته این بود که درباره چگونگی ادامه مدیریت و نحوه نزدیک کردن دیدگاه های دو طرف صبحت شد.


وی ابراز امیدواری کرد که دیدار تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با اشتون و تیم کارشناسی آنها بتواند به روند مذاکرات کمک کند.


رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به همراه مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه، مجید تخت روانچی و سیدعباس عراقچی معاونان وزیر و حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه عازم پس از دیدار با اشتون و تیم کارشناسی آنها در استانبول، روز گذشته (سه شنبه) برای شرکت در هفدهمین اجلاس وزیران امور خارجه عضو عدم تعهد، وارد الجزایر شدند.
کد N305331