ادعای منابع نظامی آمریکا:

مانور نیروهای چند ملیتی در اردن ربطی به تحولات سوریه ندارد

مانور,سوریه

تهران - ایرنا - منابع نظامی آمریکایی و اردنی مدعی شدند که رزمایش نظامی موسوم به ˈشیر آمادهˈ که هم اکنون در اردن در حال برگزاری است، ربطی به تحولات سوریه یا هیچ یک از کشورهای منطقه ندارد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، سرلشکر ˈرابرت کتالانوتیˈ مدیر مرکز آموزش ارتش آمریکا روز سه شنبه در یک نشست مطبوعاتی با بیان اینکه رزمایش یادشده ربطی به حمله نظامی علیه سوریه ندارد، مدعی شد: مانور اخیر شامل هیچگونه تدارکاتی برای انجام حملات نظامی علیه هیچ کشوری نیست.

سرتیپ ˈفهد الضامنˈ رییس مرکز آموزش فرماندهی کل نیروهای مسلح اردن نیز با تکرار اظهارات کتالانوتی، گفت: این رزمایش فقط برای افزایش توانایی عملیاتی و آمادگی رزمی نیروهای مسلح انجام می شود.

رزمایش ˈشیر آماده 2014ˈ که روز یکشنبه با مشارکت 13 هزار سرباز از 22 کشور از جمله 6 هزار سرباز آمریکایی و سه هزار سرباز اردنی آغاز شده است، به مدت دو هفته ادامه دارد.

در این رزمایش نیروهایی از آمریکا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، لهستان، استرالیا، کانادا، ترکیه، پاکستان، تاجیکستان، قزاقستان، برونئی، عربستان سعودی، عراق، مصر، کویت، قطر، بحرین، امارات، لبنان و اردن شرکت دارند.

آخرین رزمایش ˈشیر آمادهˈ، ژوئن سال گذشته با حضور هشت هزار نظامی از 19 کشور از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، ترکیه، عربستان سعودی، مصر و عراق در اردن برگزار شد.

براساس این گزارش، آمریکا نگران پیامدهای جنگ سوریه بر کشورهای همسایه بویژه اردن، هم پیمان اصلی واشنگتن است که به همراه مصر، با رژیم صهیونیستی معاهده صلح امضا کرده اند.

اردن با داشتن 370 هزار کیلومتر مرز مشترک با همسایه شمالی خود سوریه، اکنون میزبان حدود نیم میلیون پناهجوی سوری است.

**مترجمام**1480** 2023
کد N305306