استفاده ابزاری از برنامه‌های بهداشتی در پاکستان ممنوع!

بنا بر اعلام رسانه های پاکستان به نقل از منابع آمریکایی، کاخ سفید اعلام کرده است، پس از عملیات سری آمریکا و بهره گیری از طرح بهداشتی واکسیناسیون و ترور اسامه بن لادن رهبر القاعده در منطقه ابیت آباد پاکستان، به سازمان سیا اعلام شده که از این پس، از برنامه مزبور به منظور پوشش عملیات جاسوسی خود در پاکستان استفاده نکنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لیزا موناکو، مشاور ارشد امنیتی اوباما با اعلام این مطلب افزود: سیا با نظر مقامات کاخ سفید موافقت نموده و از آن تاریخ به بعد، از برنامه های بهداشتی برای مقاصد اطلاعاتی خود استفاده نکرده است.

این خبر در حالی منتشر می شود که اسلام آباد از اواخر سال گذشته میلادی تحت فشار شدید بین المللی قرار گرفته و هفته گذشته نیز طی جلسات مکرر با مسئولان سازمان بهداشت جهانی، آمادگی خود را به منظور اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم به منظور کنترل خروج اتباع پاکستانی و خارجی، از اول ماه ژوئن 2014 اعلام نموده است.

بر اساس این گزارش، از سال 2011 تاکنون، گروه طالبان با اقدامات خود علیه دولت مرکزی پاکستان و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و همچنین صدور فتوا در تحریم این طرح، برنامه واکسیانسیون فلج اطفال و دیگر طرح های بهداشتی جاری در پاکستان را مختل و آن را تبدیل به پوششی برای امور جاسوسی و امنیتی آمریکا و دیگر کشورهای غربی نموده است.

اظهارات مقام امنیتی کاخ سفید حاکی از تأیید این موضوع است که تا قبل از عملیات سری آمریکا و ترور بن لادن، این طرح، به عنوان پوششی برای عملیات جاسوسی آمریکا در پاکستان قرار گرفته که بدنبال دستور کاخ سفید و ابراز نگرانی شخص اوباما از شیوع فلج اطفال، در ژانویه 2013 استفاده ابزاری از واکسیناسیون از سوی سازمان سیا منع گردیده است.

اظهارات مشاور امنیتی کاخ سفید از نظر زمانی نیز دارای اهمیت است چراکه جامعه جهانی، اعضای سازمان بهداشت جهانی و به ویژه اتحادیه اروپا اکنون ضمن اعلام منشأ اصلی این ویروس در پاکستان، شیوع آن را مخل بهداشت همه کشورها دانسته و با رشد و افزایش آمار مبتلایان طی هفته گذشته در پاکستان، این موضوع به دغدغه ای مهم در جامعه جهانی تبدیل شده است.

در همین چارچوب، آمریکا نیز به نوعی همراهی و همکاری خود را با جامعه جهانی اعلام و به گروه های افراطی پاکستان برای عدم مخالفت با این طرح، اطمینان حاصل کرده است.

انتهای پیام

کد N305060