بغداد اتهامات علیه ارتش عراق را رد کرد

سیاسی

دیده بان حقوق بشر نیروهای نظامی عراق را به نقض قوانین جنگی متهم کرده و مدعی شده‌ است که ارتش این کشور بشکه‌های حاوی مواد منفجره را به مناطق مسکونی شهر فلوجه پرتاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، دیده بان حقوق بشر با بیان اینکه ارتش عراق برای هدف قرار دادن اعضای گروه تروریستی "دولت اسلامی عراق و شام" موسوم به داعش بشکه‌های حاوی مواد منفجره را به مناطق مسکونی شهر فلوجه پرتاب کرده است، اعلام کرد که ارتش عراق برای برخورد با افراد مسلح که بخش‌هایی از شهر فلوجه در استان الانبار را تحت کنترل دارند بیمارستان مرکزی این شهر را هدف قرار داده است.

این اتهام‌ها در حالی مطرح می‌شود که اعضای داعش از ژانویه گذشته بخش‌هایی از شهر فلوجه را تحت کنترل خود درآورده و نیروهای عراقی تا کنون نتوانسته‌اند آن‌ها را از این شهر بیرون کنند.

در همین راستا سخنگوی نوری مالکی، ‌نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای استفاده از بشکه‌های حاوی مواد منفجره و دیگر اتهام‌های دیدبان حقوق بشر را تکذیب کرده است.

دیده بان حقوق بشر با استناد به سخنان شاهدان عینی ساکن فلوجه، نوارهای ویدئویی و گفته‌های یک مسئول امنیتی تاکید کرده که نیروهای عراق از آغاز مه با بشکه‌های حاوی مواد منفجره مناطق مسکونی در فلوجه را هدف قرار داده‌اند تا مجددا این شهر را تحت کنترل خود درآورند.

این سازمان اعلام کرد که فایل‌های ویدئویی و عکس‌هایی را به دست آورده است که بقایای این بشکه‌ها را پس از انفجارشان نشان می‌دهد.

بشکه‌های حاوی مواد منفجره به دلیل کم هزینه بودن و نیز قدرت تخریبی بالا از سوی ارتش سوریه برای مقابله با مخالفان مسلح به کرات استفاده شده است اما استفاده از آن در دیگر نقاط جهان تاکنون گزارش نشده بود.

انتهای پیام

کد N305004