ترکی الفیصل: با حمایت‌ خارجی تغییر در سوریه رخ می‌دهد

سیاسی

رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان با بیان اینکه با حمایت خارجی تغییر در سوریه حاصل خواهد شد، اظهار کرد: باید یک قدرت خارجی وجود داشته باشد که از مخالفان داخلی حمایت به عمل آورد تا تغییر در سوریه رخ دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت الوطن العربی، ترکی الفیصل، رئیس سابق دستگاه اطلاعات در عربستان در اقدامی بی‌سابقه در دیدار با عاموس یدلین، رئیس سابق دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی در بروکسل پایتخت بلژیک گفت: ریاض در اتخاذ تصمیم خود جهت ممنوع الفعالیت کردن اخوان المسلمین و تروریستی خواندن آن شتاب نکرد و این تصمیم بیهوده و یا برای پشتیبانی از نظام مصر اتخاذ نشد بلکه این تصمیم پس از بررسی‌های فعالیت اخوان المسلمین در داخل و خارج عربستان گرفته شد.

عاموس یدلین در این دیدار رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان را به عبادت در قدس و سپس مذاکرات مستقیم در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) در خصوص طرح صلح عربی دعوت کرد اما ترکی الفیصل با این درخواست مخالفت کرد.

این درخواست عاموس یدلین خشم ترکی الفیصل را برانگیخته و وی در پاسخ گفت: نمی‌توانم به این پیشنهاد فکر کنم و ژنرال این مساله را می‌داند.

وی با تاکید بر اینکه باید مذاکرات مستقیم میان اسرائیلی‌ها و تشکیلات خودگردان فلسطین در خصوص روند صلح صورت بگیرد، گفت: من هیچ مانعی را برای مذاکرات دو طرف در خصوص مساله آوارگان، قدس، تبادل اراضی و دیگر مسائل مهم نمی‌بینم.

رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان در این دیدار رژیم صهیونیستی را به پذیرش طرح صلح عربی ترغیب کرده و گفت: جای تاسف دارد که اسرائیل شروطی را بر طرح صلح عربی تحمیل می‌کند که این شروط نه تنها به نفع روند مذاکرات نیست بلکه موانعی را بر سر راه آن ایجاد می‌کند.

در همین راستا این ژنرال اسرائیلی با بیان اینکه فرصت تحقق صلح دشوار است این مساله را تکذیب کرد که تل‌آویو مشکلی با طرح صلح داشته باشد.

این مقام رژیم صهیونیستی در ادامه اظهار کرد: مشکل در این است که این طرح صلح به راهکاری تبدیل شده است که اتحادیه عرب دوست دارد آن را بر ما دیکته کند.

رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان در خصوص سوریه از حمایت‌های تسلیحاتی از مخالفان سوری حمایت کرده و خواهان دستیابی به راه‌هایی برای برقراری امنیت در سوریه شد تا این کشور با همان سناریوی افغانستان مواجه نشود.

وی افزود: تغییر در سوریه از طریق خارج و با حمایت خارجی و نه صرفا از داخل این کشور صورت خواهد گرفت و باید یک قدرت خارجی وجود داشته باشد که از مخالفان داخلی حمایت کند تا تغییری در این کشور حاصل شود.

انتهای پیام

کد N304771