آغاز دور دوم رایزنی های ظریف-اشتون در استانبول/ در دیدار دیشب چه گفتند؟

فارس نوشت:

دومین دور رایزنی‌های محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استانبول آغاز شد.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیروز (دوشنبه) در مسیر سفرش به الجزایر توقفی دو روزه در استانبول داشت تا با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به رایزنی درباره روند پیشرفت مذاکرات ایران و گروه 1+5 بپردازد.
او به همراه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونانش، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه و مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی پیش از ظهر دوشنبه وارد استانبول شد و در بدو ورود به فرودگاه این شهر در جمع خبرنگاران عنوان کرد که هدف اصلی این سفر شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه جنبش غیرمتعهدها در الجزایر است و گفت: در مسیر این سفر در استانبول دیدار کوتاهی با خانم کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهیم داشت و در نشست با خانم اشتون فقط معاونان حضور دارند و این نشست جزیی از نشست 1+5 نیست.
مذاکرات ظریف و اشتون با حضور سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی،هلگا اشمیت معاون کاترین اشتون و جیمز موریسون مسئول دفتر اشتون ساعت 16 به وقت محلی در کاخ چراغان شهر استانبول برگزار و 2 ساعت و نیمه به طول انجامید.
اشتون ساعت 20:30 به وقت محلی مهمان ظریف در محل سرکنسولگری ایران در شهر استانبول بود که این شام کاری حدود یک ساعت و ربع به طول انجامید و مقرر شد که دور دوم گفت‌وگوها ساعت 9:30 صبح به وقت استانبول آغاز و البته ساعت 9 صبح نیز نشست کارشناسی و فنی به ریاست حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و استفان کلمنت دستیار ارشد کاترین اشتون برگزار شود.
در حال حاضر نشست کارشناسی در جریان است و دور دوم گفت‌وگوهای ظریف و اشتون نیز در محل کاخ چراغان استانبول آغاز شد.
پیش از این اعلام شده بود که قبل از دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 قرار است ظریف و اشتون با یکدیگر به رایزنی بپردازند.
پنجمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره راه‌حل جامع هسته‌ای قرار است از 26 تا 30 خرداد برای پنجمین بار در شهر وین پایتخت اتریش برگزار شود.
در چهارمین دور مذاکرات ایران و 1+5 که از 24 تا 26 اردیبهشت ماه در وین برگزار شد، قرار بود که نگارش پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای ایران آغاز شود که به دلیل زیاده خواهی‌های طرف مقابل پیشرفت ملموسی در این زمینه حاصل نشد و قرار شد که در دور بعدی به این موضوع پرداخته شود.
محمدجواد ظریف بعدازظهر امروز به منظور شرکت در اجلاس میان دوره‌ای وزرای خارجه جنبش عدم تعهد (نم) راهی الجزیره پایتخت الجزایر می‌شود.
نشست میان دوره‌ای وزرای خارجه جنبش عدم تعهد چهارشنبه و پنجشنبه هفتم و هشتم خرداد ماه در الجزیره برپاست.


45231

 

کد N304577