برگزاری 2 نشست درباره لیبی/تمرکز نخست‌وزیر جدید بر مبارزه با تندروها

سیاسی

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه مغرب عربی "نشست فوق‌العاده‌ای" را در خصوص اوضاع لیبی طی یکشنبه آتی در پایتخت تونس برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، مختار شواشی، سخنگوی وزارت خارجه تونس اعلام کرد که توافق شده است نشست فوق‌العاده وزرای خارجه عضو اتحادیه مغرب عربی در اول ژوئن در تونس برگزار شود که محور این نشست اوضاع لیبی خواهد بود.

تونس پیشتر از شهروندان خود خواست تا غیر از موارد بسیار ضروری از سفر به لیبی اجتناب کنند.

در همین راستا جادالله العبیدی، رئیس ستاد ارتش لیبی با رایزن نظامی کشورهای انگلیس، فرانسه و ایتالیا در مقر ستاد ارتش لیبی در طرابلس دیدار کرد.

دفتر اطلاع رسانی ستاد ارتش لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این نشست همکاری میان این کشورها در عرصه آموزش‌های نظامی و همچنین اوضاع امنیتی در این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

در همین راستا رمطان لعمامره، وزیر خارجه الجزایر در حاشیه نشست‌های مقدماتی کنفرانس وزرای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با بیان اینکه الجزایر به هیچ وجه به خلیفه حفتر، سرلشگر بازنشسته ارتش لیبی که راهبری ناآرامی‌ها در این کشور را برعهده دارد، تماسی نداشته اما در مقابل با مسئولان رسمی لیبی در ارتباط است، عنوان داشت: در جریان کنفرانسی که فردا (چهارشنبه) آغاز شده و تا دو روز ادامه می‌یابد نشست وزراتی در خصوص بحران لیبی و با مشارکت تمامی طرف‌های لیبیایی برگزار می‌شود که در این نشست راه‌ها برای برون رفت از بحران کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در همین حال عز سنوسی، معاون خلیفه حفتر اظهار کرد که مردم لیبی با حمایت از "ارتش ملی لیبی" راه برون رفت از بحران کشور را شناخته‌اند.

وی با بیان اینکه به تروریست‌های تندرو بار دیگر اجازه داده نخواهد شد تا در راس قدرت در لیبی قرار بگیرند در مصاحبه با روزنامه عربستانی عکاظ این نکته را تکذیب کرد که عملیات "کرامت" در لیبی آغازی برای جنگ داخلی گسترده در این کشور باشد.

سنوسی عنوان داشت: مردم لیبی به حفتر گرایش داشته و برای حمایت از این عملیات به خیابان‌ها آمدند.

از سوی دیگر، دولت احمد معیتیق، نخست وزیر جدید لیبی دوشنبه شب در مقابل نوری ابوسهمین، رئیس کنگره ملی لیبی (پارلمان) ادای سوگند کرد.

19 وزیر لیبیایی در این مراسم ادای سوگند کردند که مراسمی غیررسمی برای تعیین این وزیران برگزار شد و طبق معمول سفیران نمایندگان و رهبران سیاسی در این مراسم حضور نداشتند و تنها مدتی قبل از آغاز این مراسم به خبرنگاران مکان این مراسم اطلاع داده شد و علت این امر اوضاع امنیتی نابسامان در لیبی بوده است.

معیتیق از آنجا که نامزدهایی برای تصدی پست‌های وزارت آموزش،‌ دفاع، وزارتخارجه و برنامه‌ریزی وجود نداشت این چهار پست وزارتی را به حال خود رها کرد.

در همین راستا امینه مطیر، از نمایندگان کنگره ملی لیبی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی اظهار کرد که این چهار وزارتخانه در اختیار گروهای سیاسی مخالف جهت تشکیل دولت نجات ملی قرار خواهد گرفت.

در همین حال نخست وزیر جدید لیبی اظهار کرد که دولت وی بر مساله مبارزه با تندروها و تامین امنیت مرزها و تشکیل نیروهای مسلح با کمک‌های خارجی متمرکز خواهد شد.

از ماه مارس احمد معیتیق، سومین نخست وزیر در لیبی است و ماموریت دشواری در مقابل وی قرار دارد.

وی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: لیبی در مرحله بسیار حساسی قرار دارد ما لیبیایی‌ها همواره در آرمان‌ها و خواسته‌های خود به سر می‌بریم و باید واقع بین باشیم.

احمد معیتیق گفت: باید روی مشکلاتمان تمرکز کنیم و مشکلات ما در حال حاضر مبارزه با تروریسم است. باید جامعه بین‌الملل در مبارزه با تروریسم در لیبی به ما کمک کند.

انتهای پیام

کد N304539