یک مقام قضایی تشریح کرد

مزیت‌های رسیدگی به دعاوی در شوراهای حل اختلاف

شوراي حل اختلاف,دادگستري لرستان

رئیس کل دادگستری لرستان گفت: هم‌اکنون ۴۵ تا ۵۵ درصد دعاوی در شوراهای حل اختلاف استان رسیدگی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه لرستان، جعفر بدری در جلسه شورای قضایی استان، اظهار کرد: موقعیت علما در میان مردم یک موقعیت استثنایی و مهم است، روحانیون و معتمدین می‌توانند کمک بسیار موثری به حل اختلافات مردم کنند، در طول تاریخ علمای دین، یک ملجاء معتبر در حل و فصل تمامی دعاوی بوده‌اند و مردم همواره علمای دینی را راهگشای حل و فصل مسائل شرعی و اختلافات خود می‌دانند و فعالیت‎های موثر روحانیون می‌تواند مبانی اعتقادی مردم را تقویت کند.

وی افزود: تجربه نشان داده، سازوکارهای قانونی و رسمی در بسیاری از اختلافات ریشه‎دار، از حل و فصل بنیادی موضوع مورد اختلاف، عاجز می‌مانند و روحانیون و معتمدین محلی توانسته‌اند این قبیل اختلافات را به نحو شایسته و عادلانه‌ای حل و فصل کنند حتی در برخی موارد حکم قطعی دادگاه که بنا به دلایلی اجرا نشده و موانع سختی در راه اجرای آن وجود داشته به شورای محل ارجاع و فیصله شورا مورد قبول طرفین واقع شده و نهایتاً حکم اجرا شده است.

بدری تأکید کرد: رسیدگی در شوراهای حل اختلاف در مقایسه با محاکم دادگستری حداقل سه مزیت دارد؛ اول اینکه ارزان است و هزینه‌های دادرسی آن به مراتب کمتر از دعاوی مطروحه در محاکم است، دوم اینکه سریع‌تر دعوی به نتیجه می‌رسد و سوم اینکه موضوع اختلاف به طور بنیادی و ریشه‌ای حل و فصل می‌شود و جا برای چانه‎زنی و زیاده خواهی در این قبیل رسیدگی‌ها وجود ندارد.

رئیس شورای قضایی لرستان خاطرنشان کرد: هم اکنون ۴۵ تا ۵۵ درصد دعاوی در شوراهای حل اختلاف رسیدگی می‌شود که این مهم نشان از جایگاه شوراهای حل اختلاف در مجموعه دستگاه قضایی است، اهمیت به این جایگاه از ضروریات روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی در محاکم دادرسی است.

وی تصریح کرد: تردیدی نیست که نهادهای عمومی و مردمی زمانی به قوام و پختگی می‌رسند که بتوانند اعتماد عمومی مردم را جلب کنند، اعتماد عمومی نسبت به عملکرد شوراهای حل اختلاف از بدو تشکیل به مرور زمان افزایش یافته است.

بدری با اشاره به پایبندی مردم لرستان به نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی، یادآور شد: مردم لرستان برای پاسداری از دستاوردهای انقلاب و دفاع از ارزش‎های دینی رشادت‎های بسیاری از خود نشان داده‌اند و باورهای مذهبی و سنت‎های غنی فرهنگی و تمدن درخشان این دیار هنوز کارایی خود را حفظ و در میان مردم زنده مانده است.

وی تأکید کرد: لرستان را می‌توان استانی با ضریب امنیت بالا و پتانسیل‎های فراوان سرمایه‎گذاری برشمرد که دروازه‌های خود را بر روی سرمایه‎گذاران داخلی و خارجی باز کرده است، قطعاً سرمایه‎گذاری در استان سودآور‌ترین نوع سرمایه‎گذاری است.

انتهای پیام

کد N304529