مذاکرات چین و کره‌جنوبی در مورد برنامه هسته‌ای کره‌شمالی

براساس اعلام دولت چین، وزیر امور خارجه این کشور در جریان دیدار با همتای خود از کره جنوبی در شهر پکن خواهان تلاش مشترک همه طرفها به منظور از سرگیری مذاکرات شش جانبه خلع سلاح هسته ای کره‌شمالی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌به نقل از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی،‌ روز دوشنبه یون بیونگ سه وزیر امور خارجه کره جنوبی مذاکراتی را با وانگ یی همتای چینی خود انجام داد.

دستور کار این دیدار چگونگی تعامل با برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی بود.

پیونگ یانگ از اواخر مارس گذشته تا کنون تهدید کرده که چهارمین آزمایش هسته ای خود را انجام خواهد دادهر چند که مقامات گفته اند نشانه ای از نزدیک بودن این آزمایش دیده نمی شود.

وان به یون در جریان نشست در پکن گفت: از سرگیری مذاکرات شش جانبه خلع سلاح هسته ای کره در راستای منافع مشترک همه طرفها است.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای که در وبسایت خود درباره این نشست منتشر کرد به نقل از وانگ یی عنوان کرد: همه طرفها باید به هدف رسیدن به این مساله تلاش کنند.

وانگ بار دیگر بر موضع همیشگی چین در خصوص مساله هسته ای کره شمالی تاکید کرد و گفت پکن متعهد به حل و فصل صلح آمیز مساله هسته ای شبه جزیره کره و خلع سلاح هسته ای این شبه جزیره است و مخالف است که هر یک از طرفین با کلام و عمل وضعیتی متشنج را ایجاد کنند .

پیونگ یانگ از زمانی که در ماه فوریه سال گذشته سومین آزمایش هسته ای خود را انجام داد بار ها تمایل خود به از سرگیری مذاکرات شش جانبه بدون پیش شرط را اعلام کرده اما آمریکا و کره جنوبی عنوان ساخته اند که کره شمالی باید اول صداقت خود در قبال خلع سلاح را پیش از سرگیری این مذاکرات نشان دهد.

انتهای پیام

کد N304504