آغاز دومین و آخرین روز انتخابات ریاست جمهوری مصر

سیاسی

رای دهندگان مصری امروز (سه شنبه) در دومین و آخرین روز انتخابات ریاست جمهوری این کشور که عبدالفتاح السیسی و حمدین صباحی در آن رقابت می‌کنند به پای صندوق‌های رای رفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، طارق شبل، عضو کمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که هیچ آماری از میزان مشارکت و یا برتری یکی از دو نامزد در نخستین روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در دست نیست.

وی در مصاحبه با رسانه‌های داخلی مصری عنوان داشت: روسای کمیته‌ها آمار تعداد رای دهندگان تا پایان روز نخست را ارائه نداده‌اند و آمار نهایی در پایان روند رای گیری و پس از پایان شمارش آراء در دومین روز برگزاری انتخابات، اعلام خواهد شد.

خبرنگار شبکه اسکای نیوز عربی نیز به نقل از یک منبع در کمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری گزارش داد که رای گیری روز سه شنبه به جای ساعت 9 به وقت محلی مصر تا ساعت 10 شب تمدید خواهد شد.

در همین راستا دولت مصر به ریاست ابراهیم محلب روز سه شنبه را تعطیل رسمی اعلام کرد تا این فرصت در اختیار کارمندان دولتی برای مشارکت در انتخابات قرار گیرد.

محلب در مصاحبه با تلویزیون مصر گفت: به من اطلاع داده‌اند که گروه‌های بسیاری از مردم تمایل به مشارکت در انتخابات دارند بی‌شک اولویت‌هایی در مقابل دولت وجود دارد که اولویت نخست این است که این امکان را در اختیار مردم قرار می‌دهیم تا به آسانی اراده خود را نشان دهند و به همین دلیل روز سه شنبه تعطیل خواهد بود و این اقدام برای احترام به اراده مردمی است. ظرف دو سال این دومین باری است که مصری‌ها رئیس جمهوری خود را انتخاب می‌کنند.

در همین حال منی القویضی، سخنگوی کمپین انتخاباتی عبدالفتاح السیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر اظهار کرد: مشارکت مصری‌ها در انتخابات بیش از انتظار بوده است و این امر نشانگر اصرار مصری‌ها برای مشارکت در ساخت آینده کشورشان است.

وی در مصاحبه با روزنامه عربستانی عکاظ عنوان داشت: عبدالفتاح السیسی پس از اینکه رای خود را به صندوق انداخت روند انتخابات را از داخل اتاق عملیات کمپین خود دنبال می‌کند و از افراد سالخورده و معلول که در انتخابات شرکت کرده‌اند قدردانی کرده است. وی همچنین قدردان نقش زنان مصری و مشارکت چشمگیر آن‌ها در انتخابات است.

کمپین السیسی در خصوص برخی مسائل صورت گرفته در جریان انتخابات اعلام کرد: برخی از دادگاه‌های بدوی در اعطای اختیارات به نمایندگان تاخیر ورزیدند که این مساله باعث شد تعدادی از کمیته‌ها در برخی از استان‌ها خالی از نماینده باشد و این مشکل در استان‌های بنی سویف، اسیوط و الاقصر نمود پیدا کرد.

کمپین السیسی اعلام کرد: برخی از قضات نیز اصرار داشتند که کارت ملی افراد منقضی نشده باشد و تنها افرادی در انتخابات شرکت کنند که کارت ملی آن‌ها اعتبار دارد و این امر علی رغم آن صورت گرفته است که براساس قوانین مصر این امر یک شرط به شمار نمی‌آید و باید هر رای دهنده که یک کارت ملی یا پاسپورت داشته باشد و حتی اگر تاریخ اعتبار آن پایان یافته باشد می‌تواند در انتخابات شرکت کند.

در همین راستا شکایت‌هایی مبنی بر قانون شکنی و عدم حضور چشمگیر جوانان در انتخابات ثبت شده است.

بیشتر طرفین ناظر بر انتخابات با بیان اینکه زنان و افراد سالخورده مشارکت چشمگیری در انتخابات داشته‌اند، اعلام کردند که جوانان مشارکت قابل توجهی در انتخابات نداشتند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که صف‌های طولانی از مردان و زنان به ویژه افراد سالخورده از صبح روز دوشنبه در مقابل تعدادی از دفاتر اخذ رای در قاهره تشکیل شده است.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش داد که صف رای دهندگان در 20 مرکز اخذ رای در قاهره در مقایسه با انتخابات سه سال گذشته کوتاهتر بوده است. اتحادیه اروپا و سازمان‌های حقوقی مصر بر این انتخابات نظارت دارند.

اتاق پیگیری انتخابات در سندیکای خبرنگاران نیز اعلام کرد: با وجود اینکه خبرنگاران مجوز داشتند اما اجازه ورود آن‌ها به داخل کمیته‌ها داده نشد و همچنین چند تن از خبرنگاران نیز بازداشت شدند.

شورای ملی حقوق بشر در مصر نیز اعلام کرد که اتاق عملیات این شورا ظرف ساعت‌های اولیه رای گیری 53 شکایت دریافت کرده که مهمترین این شکایت‌ها در خصوص تاخیر در گشودن برخی از کمیته‌های فرعی در تعدادی از استان‌ها است.

ناظران همچنین اعلام کردند که عکس‌های عبدالفتاح السیسی در تعدادی از ساختمان‌های دولتی مقابل کمیته‌های اخذ رای وجود داشته است.

همچنین رای دهندگان مصری به صورت دسته جمعی با استفاده از تاکسی‌های وابسته به کمپین السیسی در این انتخابات شرکت کرده‌اند. عبدالفتاح السیسی نیز در میان تدابیر شدید امنیتی رای خود را در یکی از مراکز اخذ رای در منطقه هلیوپلیس در قاهره به صندوق انداخت.

وی در هنگام دادن رای اعلام کرد که پیش بینی می‌کند مشارکت گسترده‌ای در این انتخابات صورت می‌گیرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که این انتخابات یک لحظه تاریخی بوده و جهانیان مردم مصر را زیر نظر دارند.

حمدین صباحی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر نیز رای خود را در کمیته اخذ رای در منطقه المهندسین در قاهره به صندوق انداخت و در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص پیش بینی وی از نتایج رای گیری گفت: هنوز زود است که بخواهیم درخصوص نتایج رای گیری سخن بگوییم چرا که بسیاری از مصری‌ها هنوز رای نداده‌اند.

از سوی دیگر حامیان اخوان المسلمین در تعدادی از استان‌های مصر راهپیمایی‌هایی در محکوم کردن این انتخابات برگزار کرده و خواهان تحریم آن شدند.

حامیان اخوان المسلمین در منطقه المهندسین قاهره و در استان اسکندریه تظاهرات کردند و با سردادن شعارهایی تهدید کردند که به اعتراضات خود تا زمان براندازی السیسی ادامه می‌دهند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات‌ها عکس‌های محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر را در دست گرفته و با سر دادن شعارهایی، شرکت کنندگان در این انتخابات را خائن توصیف کردند.

نیروهای امنیتی مصر نیز در جریان متفرق کردن راهپیمایی‌ها در شرق و غرب اسکندریه 10 تن از حامیان اخوان المسلمین را بازداشت کردند.

کمیته انتخابات اول تا پنجم ماه آتی را برای اعلام نتایج نهایی مشخص کرده است.

در همین حال روزنامه عربستانی عکاظ گزارش داد که کشورهای حوزه خلیج فارس آماده هستند تا با خرسندی بسیار از رئیس جمهوری جدید مصر استقبال کنند.

انتهای پیام

کد N304388