ادامه تنش بین ویتنام و چین برسر حاکمیت مجمع الجزایر پاراسل

پکن:مجمع الجزایر پاراسل، بخش جدایی ناپذیر چین است

مناقشه چین و ویتنام

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به اعلام نایب رییس کمیته مرزهای ملی ویتنام، درباره جزایر نفت خیز دریای چین جنوبی اعلام کرد که مجمع الجزایر پاراسل بخش جداناپذیر این کشور است.

به گزارش ایرنا،جزایر پاراسل– که در چین جزایر شیشا خوانده می شود- منطقه مورد مناقشه

چین، تایوان و ویتنام است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پکن، با ادامه تنش ها درباره مالکیت چند جزیره نفت خیز در دریای چین جنوبی، دولت چین ادعای دولت ویتنام را درباره حاکمیت بر این جزایر بی اساس توصیف کرد.

چین بر تمام جزایر و منابع دریای چین جنوبی ادعای مالکیت دارد و ادعای دیگر کشورها، همچون ویتنام، فیلیپین، تایوان، مالزی و برونئی را بر هر منطقه ای از این دریا رد می کند.

پس از آن که چین در نزدیکی جزیره مورد اختلاف پاراسل یک سکوی اکتشاف نفت مستقر کرد، اختلاف ها درباره مالکیت این جزیره و دیگر جزایر اطراف آن شدت گرفت.

ترن دوی های، نایب رییس کمیته مرزهای ملی ویتنام، چندی پیش در یک نشست خبری اعلام کرد: مدارک تاریخی و حقوقی ثابت می کند که ویتنام بر مجمع الجزایر پاراسل و اسپارتلی، حاکمیت مطلق دارد.

کین گانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین این ادعا را رد کرد و گفت: سخنان وزارت خارجه ویتنام، بی اساس است و مجمع الجزایر پاراسل، بخشی مناقشه ناپذیر از قلمرو مردم چین است.

کین اعلام کرد که این جزایر از دوران امپراطوری هان بخشی از چین بوده و چینی ها نخستین کسانی بودند که این جزایر را کشف کردند.

شبک**1983**1917
کد N304218