نخست وزیر جدید لیبی: مبارزه با تروریسم در سرلوحه کار دولت قرار دارد

نخست وزیر,نا آرامی

تهران ،ایرنا- نخست وزیر لیبی روز دوشنبه از تمرکز کابینه اش بر مبارزه با شبه نظامیان ، تامین امنیت مرزها و تقویت نیروهای مسلح این کشور به کمک خارجیان خبر داد .

به گزارش خبرگزاری رویترز از طرابلس ، لیبی از زمان جنگ داخلی سال 2011 که منجر به خلع معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی شده در وضعیت دائما متلاطم و خشونت آمیز قرار گرفته است.

احمد معیتیق سومین نخست وزیر لیبی از ماه مارس بوده و وارث کشوری است که در آن سه سال پس از سقوط قذافی ، گردانهای شورشیان سابق کماکان میانجی قدرت بر سر وضعیت شکننده کشور بوده و با جناحهای اسلامی و ضد اسلامی رقیب دولت متحد شده اند.

دولت معیتیق تنها یک هفته پس از حمله مردان مسلح وفادار به یک ژنرال سابق متمرد که قول پاکسازی شبه نظامیان اسلام گرا را به دلیل ناکامی دولت داده ، مورد تایید مجلس این کشور قرار گرفت.

معیتیق به رویترز گفت :ˈ لیبی زمان دشواری را سپری می کند. به عنوان لیبیایی ، انتظارات ما بسیار بلندپروازنه بود. ما باید واقع گرا باشیم . ˈ

وی افزود : ˈ ما باید روی مشکلاتمان تمرکز کنیم و مشکلات ما فعلا مبارزه با تروریسم است . مبارزه با تروریسم در لیبی باید با کمک جامعه بین الملل صورت گیرد. ˈ

نا آرامی نگران کننده در این کشور تولید کننده نفت عضو اوپک ممکن است موجب گسترش هرج و مرج در منطقه شود و امریکا و اتحادیه اروپا در حال کمک به آموزش ارتش نوپای لیبی هستند. اما آشوب سیاسی برنامه های مربوط به تشکیل یک نیروی موثر را تضعیف کرده است.

به گفته دیپلمات ها، معیتیق که یک هتل دار و بازرگان تا حدی تحصیل کرده در لندن ممکن است به تشکیل یک کابینه تکنوکرات تر بر آید ولی وی سعی خواهد کرد جناح ها و شبه نظامیانی را مهار کند که جنگ داخلی آنها دولت های قبلی را برای اعمال مرجعیت خود ناتوان ساخته است.

دولت معیتیق از سوی خلیفه حفتر ژنرال سابق که نیروهای غیر منظم وی خواهان نبرد با شبه نظامیان هستند و خواهان تحویل قدرت کنگره ملی عمومی شده اند، مردود شناخته شده است.

اما جناحهای رقیب حفتر را به تلاش برای کودتا متهم کرده اند و هنوز معلوم نیست که این متحد سابق قذافی بتواند تا چه حد یک ائتلاف ضد شبه نظامی فراگیر را واقعا اداره کند.

معیتیق ظاهرا در تلاش برای برقراری پل ارتباطی با حفتر گفت : پیام وی به لیبیاییها مبارزه با تروریسم ، شروع تقویت وزارت کشورمان و پلیس و ارتش لیبی است و این پیام خوبی است . ˈ

وی در پاسخ به سوالی در مورد امکان آوردن گروه های رقیب به پای میز مذاکره گفت :ˈ سه سال برای آرام کردن همه چیز کافی است . حتی تندروها احساس می کنند که آنها باید در کنار هم باشند. ˈ

معیتیق گفت :ˈ مسئله اصلی ما امنیت و برقراری ثبات در کشورمان است . من خواستار کمک جامعه بین الملل هستم . ما باید در کنار جامعه بین الملل قرار گیریم و بر کسی که موجب بی ثباتی لیبی شده تمرکز کنیم . ˈ

معیتیق گفت : وی خواهان تداوم یافتن یک توافق با یک شورشی سابق است که چهار بندر نفتی کلیدی را از تابستان گذشته به اشغال خود در آورده و صادرات حیاتی نفت خام را از این بنادر قطع کرده تا خواهان خودمختاری و تامین مالی بیشتر برای منطقه اش در شرق کشور شود.

ابراهیم جثران رهبر شورشیان بندر با سلف میعتیق در مورد رفع تدریجی محاصره این بنادر به توافق رسیده ولی نخست وزیر جدید لیبی را نا مشروع دانسته است .

مترجمام 1403 ** 1917

ˈ
کد N304115