رییس جمهوری منتخب اوکراین :جدایی طلبان سلاح خود را زمین گذارند

جدایی طلبان,پترو پوروشنکو

تهران - ایرنا - رییس جمهوری منتخب اوکراین روز دوشنبه با اعلام اینکه با جدایی طلبان مسلح در شرق این کشور مذاکره نخواهد کرد، گفت : این افراد باید سلاح خود را زمین بگذارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از کی یف، ˈپترو پوروشنکوˈ افزود: برای مذاکره با مردم این منطقه آماده است، مشروط بر اینکه خشونت را کنار گذارند.

جدایی طلبان مسلح طرفدار روسیه که کنترل چند شهر در شرق اوکراین را در اختیار دارند ،به مردم این مناطق اجازه ندادند در انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته (یکشنبه) که پوروشنکو پیروز آن بود، شرکت کنند.

پوروشنکو در یک کنفرانس خبری افزود: جدایی طلبان می خواهند یک دولت راهزن را که به زور اسلحه سرپا مانده است، حفظ کنند.

وی افزود: این امر، راهزنی صرف است و هیچ کس در هیچ دولت متمدنی با تروریست ها مذاکره نخواهد کرد.

رییس جمهوری منتخب اوکراین با یادآوری اینکه محافظت از مردم، یکی از وظایف دولت است، افزود: از تداوم ˈعملیات ضد تروریستیˈ اوکراین در منطقه شرقی حمایت می کند.

جدایی طلبان در شرق اوکراین اعلام جمهوری های خودمختار کرده و گفته اند که حیطه اختیارات کی یف را در این مناطق از این پس به رسمیت نمی شناسند.

پوروشنکو در پاسخ به پرسش های مکرر در خصوص نحوه برقراری صلح در شرق اوکراین، گفت که کی یف به اعتراضات واقعی مردم این مناطق توجه می کند و در خصوص احقاق حقوق مردم از جمله استفاده از زبان روسی تضمین می دهد.

وی با ابراز امیدواری درخصوص دیدار با رهبران روسیه در نیمه نخست ماه ژوئن (نیمه دوم خرداد ماه)، یادآورشد که برقراری ثبات در شرق اوکراین مستلزم مشارکت مسکو در این امر است.

پوروشنکو در مورد شبه جزیره کریمه که چندی پیش پس از برگزاری یک همه پرسی به مسکو ضمیمه شد، به وضوح گفت که همه کانال های قانونی در دسترس را برای تضمین قرار گرفتن دوباره این شبه جزیره تحت سیطره کی یف بررسی می کند.

وی اظهار داشت : هیچ اساس بین المللی برای ضمیمه کردن کریمه وجود ندارد و با الحاق این شبه جزیره، کل سیستم امنیت جهانی پس از جنگ نابود شده است.

پوروشنکو موفق شد در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین با کسب اکثریت آرا در مرحله نخست به پیروزی برسد.

انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین با حضور یک هزار و 200 ناظر بین المللی برگزار شد.

اوکراین از زمان فرار ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری برکنار شده این کشور به روسیه در ماه فوریه سال جاری ، تاکنون رییس جمهوری نداشت.

رسانام**9109** 1447**1010
کد N303867