نشست انتخابات مصر در خبرگزاری مهر؛

تقابل ارتش و اخوان المسلمین در آینده/سیاست خارجی مصر تابع ریاض و واشنگتن است

آفریقا و خاورمیانه

نشست بررسی انتخابات ریاست جمهوری مصر امروز در خبرگزاری مهر برگزار شد و کارشناسان با اعلام اینکه سیاست خارجی قاهره تابع عربستان و آمریکا است از تقابل ارتش و اخوان المسلمین در آینده خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دومین انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از سقوط رژیم دیکتاتوری حسنی مبارک از امروز صبح آغاز شده است و به مدت 2 روز در داخل مصر برگزار خواهد شد.

خبرگزاری مهر به همین مناسبت نشستی را با حضور کارشناسان مسائل خاورمیانه و شمال آفریقا برگزار کرد. حسن هانی زاده و سید مرتضی فتاحی از جمله این کارشناسان بودند.

در این نشست اعلام شد که مصر به خاطر مشکلات اقتصادی که دارد و همچنین وابستگی مالی به کشورهای حاشیه خلیج فارس نخواهد توانست سیاست خارجی مستقلی را در پیش بگیرد.

در رابطه با حضور اخوان المسلمین در آینده حکومت مصر اعلام شد که این گروه با توجه به اینکه از سوی دولت مصر در فهرست سازمان های تروریستی قرار گرفته است به فعالیت های زیر زمینی روی خواهد آورد و به اعتراضات ضد دولتی خود ادامه خواهد داد و در واقع تقابل اخوان المسلمین با ارتش پر رنگ تر خواهد بود. همچنین احتمال دارد از شخصیت های میانه رو و بی نشان اخوان المسلمین در پارلمان آینده استفاده شود.

عبدالفتاح السیسی نیز از آنجایی که اعتقاد به سکولاریسم انگلیسی دارد قصد ندارد با اسلامگرایانی که سیاسی کاری نمی کنند برخورد کند و می خواهد همان نقش انور سادات را ایفا کند که فضای بازی را برای اسلامگرایان فراهم کرد.

در مورد سیاست خارجی مصر با روی کار آمدن عبدالفتاح السیسی نیز اعلام شد که سیاست خارجی قاهره تابع کشورهای عربستان سعودی و آمریکا است و از آنجایی که مصر نیازمند کمک های اقتصادی خارجی است به نظر می رسد سیاست خارجی این کشور تغییر چندانی نسبت به دوره حسنی مبارک نداشته باشد.

مشروح این نشست به زودی در خبرگزاری مهر منتشر خواهد شد.