اخبار بحرین/

واکنش مخالفان به میزبانی آل خلیفه از دادگاه حقوق بشر/اهداف سعودی ها در بحرین

آفریقا و خاورمیانه

واکنش مخالفان بحرینی به میزبانی این کشور از دادگاه حقوق بشر و تشریح دیدگاههای سعودی ها در بحرین از زبان مدیر برنامه‌های خلیج فارس در اندیشکده واشنگتن از مهمترین اخبار بحرین است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه الوفاق، منابع وابسته به خانواده رضا الغسره از بازداشت شدگان بحرینی اعلام کردند: هنگامی که با رضا در زندان "جو" ملاقات کردیم غل و زنجیر بر دست و پای وی زده بودند و مسئولان امنیتی با برداشتن غل و زنجیر مخالفت کردند.

این منابع همچنین از اجازه ندادن مسئولان زندان به ارتباط تلفنی با خانواده رضا الغسره خبر دادند و افزودند: ملاقات از طریق دیوار شیشه ای صورت گرفت. به رضا الغسره ادوات نظافت نداده اند و از زمان بازداشت در سلول انفرادی و اجازه خرید نیازها را به وی نمی دهند. وی در مکانی نگهداری می شود که از سوی کماندوها تحت نظارت دقیق قرار دارد.

از سوی دیگر سید جمیل کاظم عضو جمعیت الوفاق بحرین اعلام کرد: هیچ کشور عربی که صلاحیت میزبانی از دادگاه عربی حقوق بشر را داشته باشد وجود ندارد چگونه اساس نامه دادگاه به وزیران خارجه کشورهای عربی با هدف تصویب ارائه می شود در حالی که در همه کشورها حقوق بشر نقض می شود. مردم در کشورهای عربی حق دارند که نگران باشند زیرا این اقدامات به منظور سانسور موارد نقض حقوق بشر و بهبود وجهه رژیمهای عربی است.

وی افزود: رژیمهای عربی از حقوق بشر و دموکراسی دم می زنند در حالی که مردم خود را می کشند و زندانهایشان پر از زندانیان سیاسی است. کشوری میزبان دادگاه عربی حقوق بشر است که کشوری نمونه در زمینه حقوق بشر، عدالت باشد.

این عضو جمعیت الوفاق تاکید کرد: مردم کشورهای عربی از دادگاه عربی در صورتی که مستقل باشد و اختیاراتی داشته باشد که مسئولان نقض حقوق بشر را تحت تعقیب قرار دهد استقبال می کنند اما در غیر این صورت تاثیری ندارد.

از سوی دیگر مخالفان عمده بحرینی با صدور بیانیه ای اعلام کردند: انتخاب بحرین به عنوان مقر دادگاه عربی حقوق بشر تصمیمی کاملا سیاسی و فاقد ارتباط با مسائل حقوقی و قانونی است. رژیم بحرین علیه کسانی که حقوق خود را از راههای مسالمت آمیز دنبال می کنند خشونت به کار می گیرد و حقوق زنان، کودکان و سالخوردگان و دانش آموزان مدارس و دانشجویان را نقض می کند. رژیم بحرین همه اقشار را هدف قرار می دهد.

در این بیانیه آمده است: حدود سه هزار زندانی در زندانهای بحرین در معرض انواع شکنجه های جسمی و روحی قرار دارند و پنج نفر از آنها در زندانها تحت شکنجه جان باخته اند. قتل بحرینی ها ادامه دارد که آخرین آنها سید محمود محسن بوده است. دادگاههای بحرینی فاقد استقلال و شفافیت لازم است و احکام صادره علیه زندانیان احکامی سیاسی است.

مخالفان بحرینی اعلام کردند: نشست بین الملی درباره دادگاه عربی حقوق بشر در بحرین بخشی از تلاشها برای بهبود وجهه رژیم بحرین است اخیر رخ داده از جمله نشست گفتگوی ادیان، برگزاری نشستی در لندن است.

از سوی دیگر رسانه های بحرینی به نقل از سایمون هندرسون مدیر برنامه‌های خلیج فارس در اندیشکده واشنگتن بیان کردند: واشنگتن و منامه درباره بحران سیاسی بحران که از سال 2011 شروع شده است اختلاف نظر دارند. حمله نظامیان بحرین به معترضان شیعی سبب استعفای همه اعضای شیعی جمعیت ملی شد.

وی بیان کرد: آل سعود مایل به عدم سرایت اوضاع بحرین به کشورشان هستند و اینکه اصلاحات سیاسی در بحرین رخ ندهد تا سبب تشویق شیعیان عربستان به اصلاحات شود. احتمال خارجی دیگر تلاش سعودی ها برای تشکیل اتحاد سیاسی با بحرین است.