سخنگوی طالبان: مذاکره صلح با دولت پاکستان درمعرض خطر قرار دارد

طالبان,مذاکرات صلح

اسلام آباد - ایرنا - سخنگوی گروه شبه نظامی ˈتحریک طالبان پاکستانˈ روز دوشنبه گفت: عملیات نیروهای ارتش در مناطق قبایلی در شمال غرب این کشور پیشبرد گفت وگوهای صلح میان دولت اسلام آباد و شبه نظامیان طالبان را در معرض خطر قرار داده است.

به گزارش ایرنا، ˈشاهد ا... شاهدˈ سخنگوی گروه غیرقانونی طالبان امروز در گفت وگو با رسانه های پاکستانی از نقطه نامعلوم ادعا کرد: فقط گروه تحریک طالبان پاکستان حاضر به مذاکره با دولت اسلام آباد شده و با این وجود تاکنون بمباران و حملات علیه شبه نظامیان متوقف نشده است.

وی افزود: نیروهای امنیتی پاکستان به جز منطقه ˈباجورˈ در سایر مناطق قبایلی عملیات گسترده علیه شبه نظامیان آغاز کرده که البته دولت اسلام آباد مسوول تمام عواقب آن خواهد بود.

آتش بس میان اسلام آباد و گروه طالبان که پیشتر از سوی طالبان پاکستان برای یک ماه و پس از آن 10 روز تمدید شده بود؛ 21 فروردین (10 آوریل) به پایان رسید و هفته گذشته نیز این گروه شبه نظامی اعلام کرد که قرارداد آتش بس را با دولت پاکستان تمدید نمی کند.

شبه نظامیان طالبان ادعا کردند که دولت در پذیرفتن دو خواسته اصلی این گروه مبنی بر آزادی زندانیان غیرنظامی طالبان و تعیین منطقه صلح برای شبه نظامیان در منطقه وزیرستان جنوبی در شمال غرب این کشور واکنش مثبت نشان نداده و تا زمانی که وضعیت این مطالبه ها مشخص نشود تمدید قرار آتش بس میان دو طرف دشوار است.

پیش تر وزیر کشور و وزیر اطلاع رسانی پاکستان اعلام کردند: عملیات اخیر در مناطق قبایلی فقط علیه آن دسته از تروریست هایی انجام شد که در حملات و انفجارهای بمب در مناطق مختلف پاکستان از جمله شهرهای پیشاور و مناطق قبایلی دست داشتند.

ˈچودری نثار علی خانˈ وزیر کشور پاکستان نیز تاکید کرد: دولت این کشور هیچ گامی در جهت توقف گفت وگوهای صلح با شبه نظامیان طالبان برنداشته است.

با این حال سخنگوی طالبان پاکستان با رد اظهارات وزرای پاکستانی در این خصوص گفت: عملیات ارتش و عدم پیشرفت گفت وگوهای صلح عواقب جدی بدنبال خواهد داشت.

ˈمحمد نواز شریفˈ سال گذشته بعد از رسیدن به نخست وزیری پاکستان، سیاست مذاکره با طالبان را در پیش گرفت و در عین حال که تاکید داشت دولت وی تلاش خواهد کرد تا از طریق گفت و گو مسایل خود را با این گروه حل و فصل کند.

وی در همین حال استفاده از عملیات نظامی علیه طالبان در صورت شکست این گفت وگوها را منتفی ندانست.

کارشناسان حملات هوایی هفته گذشته ارتش پاکستان علیه مواضع شبه نظامیان طالبان را نشانه ای از پایان راه مذاکرات صلح دولت نواز شریف با طالبان و ناامیدی دولت اسلام آباد از نتیجه بخش بودن روند یک سال اخیر گفت و گوها دانسته اند.

آساق ** ش.ا.ر ** 275 **
کد N303775